„Magyarország legyen igent mondó”

Nemzetietlen magatartásával a Gyurcsány-kormány alkotmányt sért, amikor arra szólítja fel a választópolgárokat, szavazzanak nemmel a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson. Alaptörvényünk ugyanis kimondja: az állam köteles gondot fordítani a határainkon kívül rekedt magyarokra is, akik most elvárják az anyaországtól, hogy részükre állítsa vissza az állampolgári jogfolytonosságot. Mindez azon a konferencián hangzott el, amelyet a hét végén tartottak Hódmezővásárhelyen prominens határon túli vendégek részvételével. Képviseltette magát Arad, Bereck, Torontálvásárhely és Zenta is, amelyekkel ez a dél-alföldi város szoros kapcsolatokat tart fenn.

Bálint József
2004. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vastaps követte Kószó Péter alpolgármesternek azt a bejelentését, hogy Zenta és Torontálvásárhely önkormányzatának kérésére a hódmezővásárhelyi közgyűlés minap egyhangúlag úgy döntött, támogatja a kettős állampolgárság megadását a határon túli magyarok számára. Ehhez egy pillanatig sem férhetett kétség, mert mint Lázár János polgármester fogalmazott, őseik emlékét gyaláznák meg azzal, ha december 5-én nemmel szavaznának. Példaként említette, hogy a trianoni békediktátumot követően a krónikások szerint ezrek éheztek ebben a városban, de ennek ellenére aligha akadt olyan ember, aki nemmel voksolt volna egy hasonló szavazás esetén. Fel sem merülhetett volna a kérdés, mibe kerülhet az országnak, ha ismét magyar állampolgárnak vallják magukat a határainkon kívül rekedtek, akiknek ősei közül többen éppen ezen a településen születtek, utalt ezzel a kirajzáskor elszármazottakra.
Azt az időszakot Mérges Sándor torontálvásárhelyi alpolgármester idézte, amikor arról beszélt, hogy 1794-ben két hullámban több száz szegény paraszt indult el családjával, jószágaival Hódmezővásárhelyről Délvidékre, és új otthont keresett magának Nándorfehérvár, a mai Belgrád közelében. Ők alapították Torontálvásárhelyt, ahol utódaik mindmáig élnek, és megmaradtak magyarnak. Büszkék arra, hogy a ’48-as szabadságharc idején egyetlen férfi sem maradt a faluban, mert valamennyien harcolni mentek Kossuth seregébe. A szabadságharcosok leszármazottai most sem kérnek egyebet az anyaországtól, csupán azt, hogy mint kettős állampolgárok, magyar útlevelet kapjanak.
– A határon túli magyar szervezetek már letették a voksukat a kettős állampolgárság mellett, amikor legutóbb Budapesten találkoztak a parlamenti pártok képviselőivel. Szavazáskor csak a kormánypártok ágáltak annak megadása ellen – mondta Tőkés László királyhágó-melléki református püspök. Azon véleményének adott hangot, hogy a népszavazásra tett kezdeményezés kívánnivalót hagyott maga után, hiszen ebben a rendkívül fontos kérdésben enélkül is dönthetett volna a parlament. Most az a legfontosabb, hogy minél többen járuljanak az urnák elé, és szavazzanak igennel, mert a magyar nemzet jövője a tét. Erdélyben négy történelmi egyház már eldöntötte, december 5-én délben valamennyi templomban megkondulnak a harangok, jelezvén, sorsdöntő kérdésről határoznak az anyaországban. A mostani konferencia résztvevői egyetértettek Tőkés László azon bejelentésével, hogy Duray Miklóssal, a Magyar Koalíció Pártja alelnökével és Ágoston Andrással, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnökével nyilvános vitára hívják Gyurcsány Ferencet. Azt remélik, ez a beszélgetés a magyarországi szavazók okulására, valamint a határon inneni és túli magyarságunknak a javára fog szolgálni.
Duray Miklós a trianoni békediktátumról szólva említést tett arról, hogy annak az állampolgárságra vonatkozó meghatározásait nem Magyarország viszonylatában fogalmazták meg, hanem az utódállamokéban. Ezek szerint azok a személyek, akik új ország területén élnek, automatikusan elvesztik korábbi állampolgárságukat. Sajnos a magyar törvények nem nyilvánították a trianoni határokon túl rekedt, volt honfitársainkat az állampolgárságukat elvesztett személyeknek. Ez a helyzet egészen 1948-ig nem változott. Akkor is csak olyan módosítás történt, hogy kedvezményesen lehet a jövőben honosítani a külföldi magyarokat. Még a rendszerváltozás sem jelentett új szemléletet, csak 1995-ben történt némi változás, amikor az emigrációban élők visszanyerhették régi állampolgárságukat, de ez a törvény sok kívánnivalót hagy maga után. Az elmulasztott lehetőséget a parlament természetesen pótolhatja, ám ahhoz kétharmados többségre van szükség, ami nem lenne reménytelen, ha ezt a kérdést egyesek nem politikai, hanem nemzeti ügynek tekintenék.
Ágoston András arra hívta fel a figyelmet, hogy a kettős állampolgárság megoldásával nem kizárólag kulturális vonatkozásban származhat előnye az anyaországnak, hanem gazdaságilag is jól jár. A népszavazásig hátralévő néhány napot elegendőnek tartja ahhoz, hogy a még ingadozókat is sikerül meggyőzni arról, mi a tétje ennek a voksolásnak.
A nemzeti öntudat fontosságáról beszélt Szabó Árpád erdélyi unitárius püspök. Emlékeztetett arra, hogy nemzeti nagyjaink közül többen azt vetették a magyarság szemére, hogy öntudata meggyengült, nem becsüli kellőképpen önmagát. Ezen a téren is rendkívül fontos szerepe van a nevelésnek, ám ezt a munkát nem lehet erőszakkal végezni. Nagy baj, hogy valamilyen ellentét két vagy több táborra osztja a nemzetet. Az egyik rész nem ismeri, nem akarja ismerni a másikat, ezért lenne jó megvizsgálni magunkat. Fennállhat annak a veszélye, hogy az anyaország, a megcsonkított törzs magyarsága más lesz, mint a szétszórtságban élőké. Ennek elkerüléséért is tehetnek az anyaországiak, ha a népszavazáson nem hagyják cserben azokat a testvéreiket, akik közeledni akarnak hozzájuk. Szabó Árpád Petőfi szavait idézve zárta beszédét: „Fel a házból, ki a síkra, emberek, hogy az egész Magyarország legyen igent mondó és vállaló sereg.”
A Magyarnak maradni címet viselő konferencia végén szót kért az a 75 éves Khell Ödön, aki a ’48-as szabadságharc legendás ágyúöntőjének, Gábor Áronnak a szülőfalujából, Bereckről érkezett. Egy kis székely kaput adott ajándékba Lázár János hódmezővásárhelyi polgármesternek, mondván, hogy az ezeréves határ menti kistelepülésen mindig nyitva áll a székely kapu a magyarok előtt, bárhonnan érkezzenek is. Reméli, hogy őket is ugyanilyen szeretettel várják az anyaországiak, és vasárnap nem mondanak nekik nemet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.