Dávid Ibolya pártelnök bejelentette: az MDF politikai és kommunikációs stratégiáját tekintették át a gödöllői egynapos elnökségi ülésen. Arra a kérdésünkre, kik és milyen szervezetek adnak tanácsot a párt új kommunikációs stratégiájához, megjelenítéséhez, Herényi Károly frakcióvezető annyit közölt: „szakemberek”. Bővebb kifejtésre vonatkozó felvetésünkre azt felelte: „jó szakemberek”. A pártvezetés egyébként tegnap is többször hangsúlyozta a modern, korszerű konzervatív párt kifejezést, amely már – információink szerint – az új kommunikációs stratégia része. Gémesi György azzal kapcsolatban, hogy a párt elnöksége egységesen pozitívnak ítélte-e meg Dávid Ibolya Orbán Viktornak írt, vádaskodó hangvételű levelét, elmondta: nem foglalkoznak már az írással, előre tekintenek. Úgy tudjuk, még a Dávid Ibolyához hű politikusok körében sem aratott osztatlan egyetértést, célszerű volt-e a levelet megírni s nyilvánosságra hozni.
*
Az MDF elnöke, aki jelenleg már nem alelnöke az Országgyűlésnek, a kizárásokkal, kiválásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: lezárult a belviszályok időszaka, s egy új korszak kezdődött. A párt eddig sem volt megosztott csak a frakció – mondta Dávid Ibolya, aki szerint sok sikert kívántak a kivált politikusoknak. Hangsúlyozta: az újrakezdésben erőiket megsokszorozzák, s valódi, korszerű konzervatív politikát folytatnak a többpártrendszer jegyében. Arra a kérdésünkre, hogy a jelenlegi helyzet alapján kivel zárná ki az MDF a koalíciókötést 2006-ban, ha bejut a parlamentbe, Dávid Ibolya közölte: mindent megtesznek azért, hogy egy kényelmes többsége legyen az MDF által képviselt jobboldali, konzervatív politikának. – Az MDF egy korszerű, konzervatív párt, nem marketingszempontok alapján keresi partnereit – vélekedett a pártelnök, utalva a Fideszre is, amelyet a MSZP már többször is azért bírált, mert „a közvélemény-kutatások alapján hoz döntéseket”.
Gémesi György a népszavazások kapcsán arról beszélt, hogy a kettős állampolgárságra igennel szavaznak, bár jó lett volna azt népszavazás nélkül törvényben rögzíteni, az MDF be is nyújtott erre vonatkozólag egy javaslatot. A kórház-privatizáció megakadályozására vonatkozóan viszont nem támogatják a Munkáspárt által feltett s a Kádár-rendszert idéző kérdést. Mi lesz például azzal a jól működő röntgendiagnosztikai részleggel, amelyet most is magáncég üzemeltet? – tette fel a kérdést Gémesi.
Ma dönthetnek a parlament házbizottsági ülésén, hogy mikor szavaz a Ház Dávid Ibolya országgyűlési alelnöki kinevezéséről, hiszen az MDF-frakció megszűnésével ezen tisztsége is lejárt. Várhatóan az ORTT-be, az ÁPV Rt. felügyelőbizottságába és az OVB-be delegált MDF-esekről is új jelölés szükséges.
Felfüggesztette működését az ORTT, amíg nem tisztázódik: az MDF frakciójának újjáalakulása miatt megszűnt-e a párt által a médiahatóságba delegált Wéber János megbízatása – közölte Kovács György, a testület elnöke. Egyúttal állásfoglalást kért Szili Katalin házelnöktől arról, hogy a demokrata fórum körüli változások kimerítik-e a médiatörvényben meghatározott, az ORTT-tagság megszűnését előidéző kritériumokat. Ha így történt, Szili Katalin joga kihirdetni a mandátum megszűnését.
Az IDF Zuschlaghoz hasonlítja Csampát. Tegnap az Ifjúsági Demokrata Fórum (IDF) felszólította Csampa Zsoltot – aki Lezsák Sándor és Balogh László kizárása után vált ki még öt politikustársával együtt az MDF-frakcióból –, hogy mondjon le képviselői mandátumáról. Mint az IDF országos etikai testületének levele fogalmaz: „Csampa a mandátumát a párt bomlasztására használta fel. (…) Vegyen példát Zuschlag Jánosról, aki képviselőként szintén elvesztette nemcsak a társadalom, hanem a saját pártja megbecsülését.” Csampa Zsolt meglehetősen zavarodottnak tartja a levelet, hiszen nem érti, hogyan lehet Zuschlaghoz hasonlítani. – Én kizárólag a törvényesség és az erkölcsi mércém alapján hoztam meg döntéseimet, ellentétben a Dávid Ibolya-munkacsoporthoz tartozókkal – mondta a kivált képviselő.