Már 15 ezer 589 kihalással fenyegetett állat-és növényfaj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös listáján – adta hírül a BBC.
A tudósok négy évvel ezelőtt még úgy látták: világszerte a madárfajok egynyolcada, az emlősállatoknak pedig egynegyede tűnhet el. A legutóbbi Vörös lista már azt mutatja: kipusztulhat a kétéltűek egyharmada is, a tengeri és a szárazföldi teknősök állománya pedig ötven százalékkal is csökkenhet.
Simon Stuart, a Vörös lista egyik összeállítója elmondta: főként az édesvízi és tengeri élőlények jelentős részéről még nem állnak rendelkezésre megbízható adatok. A mikroszkopikus méretű élőlényekről is rendkívül hézagos a kép. Mindazonáltal évről évre több állat- és növényfajról készülnek átfogó felmérések, s valamelyest ez is magyarázhatja, hogy mind több kerül a listára. Ám ettől függetlenül is látható, hogy az élővilágot fenyegető veszély drámai mértékben nő, a kihalás szélére sodródó fajok száma mind gyorsabb ütemben emelkedik. Achim Steiner, az IUCN igazgatója hangsúlyozta: a gondok nagy része az emberi tevékenységek következménye, de arra is csak az ember képes, hogy megállítsa az aggasztó folyamatot.
Steiner Attila, a TRAFFIC (a Természetvédelmi Világalap és az IUCN közös programja) kelet-közép-európai vezetője lapunknak elmondta: a régiónkra jellemző helyzet nem romlott a legutóbbi felmérés óta. A listán most is ugyanazok szerepelnek, mint korábban. Különösen veszélyeztetett a kerecsensólyom, a parlagi vipera és viza, három faj pedig – két, más tájakon költő, de korábban hazánkban is megforduló madár és egy tokhalféleség – sajnos már nem található meg az ország területén. Negyvenkilenc faj – például a kecsege, a túzok, az ürge és több denevérfajta – van a potenciálisan veszélyeztetett élőlények kategóriájában. Jó hír, hogy a vidrák, amelyek száma a legutóbbi felmérés idején vészesen megfogyatkozott, a szakemberek segítségének köszönhetően ma már nem szorulnak olyan nagy védelemre, mint korábban.

Megállt Görög Zita szíve az M7-es autópályán – videó