MSZP-sek a nem ellen

Nyilvános állásfoglalásban szólította fel az MSZP elnökségét a párt társadalompolitikai tagozata, hogy a szocialisták azonnal hagyják abba a kettős állampolgárságot ellenző kampányukat. Kerényi György, a tagozat ügyvivője elmondta: sok – az igen felé hajló – baloldali fél nyilvánosan vállalni véleményét.

Czirják Imre
2004. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben követeli az MSZP társadalompolitikai tagozata a párt elnökségétől és Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, hogy hagyjanak fel a határon túli magyarok kettős állampolgárságát elutasító eddigi kampánnyal. A tagozat állásfoglalása szerint az MSZP elnöksége által meghirdetett kategorikus nem válasz eltér a baloldali érzelmű emberek jelentős részének véleményétől.
Kifejtik: a kabinet és az MSZP bízza a részvételt és a döntést a választók szabad akaratára, új üzenetük legyen az: „Szavazzon mindenki a lelkiismerete szerint.” Az állásfoglalással egyetért a párt két országgyűlési képviselője, Géczi József Alajos és Kósa Ferenc is.
A tagozat november 27-én tartott nyílt vitanapot a kettős állampolgárságról szóló népszavazás ügyében. Ezen részt vettek határon túli magyar politikusok, valamint Szili Katalin, a parlament elnöke is. Közel négyórás vita után a jelenlévő ötven főből negyven támogatta a tervezetet – mondta el lapunk kérdésére Kerényi György, a tagozat ügyvivő testületének tagja.
Vezércikk a 7. oldalon
*
Kifejtette: az állásfoglalásra azért volt szükség, mert sok – az igen felé hajló – baloldali gondolkodású ember fél a nyilvánosság előtt vállalni véleményét. Az elmúlt hetek rendkívül fájdalmas tanulsága az, hogy párt- és kormányhűség kérdésévé vált, ki hogyan szavaz vasárnap.
Az MSZP társadalompolitikusai szerint „mindkét oldalról” hiba volt a pártpolitikai küzdelmek középpontjába állítani a kettős állampolgárság kérdését. Az ügyvivő elmondta: mindenki, aki a pártja hivatalos álláspontjával ellentétes véleményt fogalmaz meg, a kiátkozást kockáztatja. A politikai elit nem nép-, hanem pártszavazást igyekszik kreálni a referendumból, ahol a szavazókat „birka módjára sarokba szorítják”.
Kerényi hangsúlyozta: tudják, hogy véleményük eltér a párt vezetésétől és egyes prominens politikusaikétól. Információink szerint a társadalompolitikai vitanap szervezői az MSZP sajtóosztályát bízták meg azzal, hogy kiküldje a meghívókat a rendezvényükre, ám ezt ők nem tették meg. Nem ez az első dolog azonban, amit a szocialisták eltitkoltak a vasárnapi népszavazás előtt. Bács-Kiskun megyében derült fény arra, hogy a Hargita Megyei Tanács nyílt levelet küldött az anyaország több megyei önkormányzati közgyűlés (Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala) elnökének, amelyben arra kérik őket, ösztönözzék lakosaikat: jelenjenek meg a szavazóurnáknál, és voksoljanak igennel a határon túli magyarok kettős állampolgárságára, a magyarság e sorskérdésére.
Endre Sándor, a Fidesz országgyűlési képviselője, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője lapunknak elmondta: a testület szocialista elnöke nemcsak, hogy ezt nem tette meg, de titokban tartotta a hargitaiak levelének még a létét is. A levél létezését csak többszöri rákérdezés után ismerte el abban a vitában, amelynek végeztével a szocialisták még azt is elutasították, hogy a megye a referendumon való minél nagyobb részvételre buzdító felhívást adjon ki. Kozma Péter, a szabolcsi közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője, országgyűlési képviselő lapunknak elmondta: náluk is eltitkolták még a levél létét is, arról csak a Parlamentben, egy folyosói beszélgetésből értesült.
A szocialista és liberális szavazókat is megszólította Orbán Viktor tegnap esti kecskeméti nagygyűlésén. „Kedves SZDSZ-es barátaink, a szabadság nevében kérjük önöket, legyenek kedvesek, jöjjenek el december 5-én szavazni, és szavazzanak igennel” – fogalmazott a Fidesz elnöke. Kérte a szocialista szavazókat is, hogy vegyenek részt a szavazáson, mert „nem pártügyről van szó, igaz, hogy tegnap a miniszterelnök határozott nemeket mondott, és kirántotta a kardját”. Megjegyezte: „A szocialisták ne a miniszterelnökre hallgassanak, ne is a Fidesz elnökére, csak a lelkiismeretük szavára.” Példaként említette, hogy amikor a románok szavaztak a kettős állampolgárságról, „nem volt szocialista, meg nem volt liberális, csak román volt”.



A román fél cáfol

Véglegesíthető formában van az új román–magyar nyugdíjegyezmény szövege – közölte tegnap a román országos nyugdíjpénztár illetékes osztályvezetője, aki a román tárgyalóküldöttség tagjaként december 6-án Budapestre utazik, s ezt kedd este a román külügyminisztérium szóvivője is megerősítette. Camelia Hristea az MTI-nek elmondta: a felek már megállapodásra jutottak az új egyezmény csaknem valamennyi cikkelyéről. Most az egyezmény szövegének és a megállapodás adminisztratív vonatkozásainak véglegesítése van soron – mondta a román illetékes. A készülő egyezmény előírásainak megfelelően az áttelepülő személy nyugdíjának a Romániában ledolgozott évek arányában járó részét Románia köteles kifizetni.
Ezzel szemben László Boglár kormányszóvivő tegnap délelőtt még úgy nyilatkozott: azzal számolhatunk, hogy az Ukrajnából vagy Romániából Magyarországra letelepedők nyugdíját a magyar nyugdíjalap terhére kell kifizetni. Az Ukrajnával és Romániával kötött hatályos kétoldalú szociálpolitikai egyezmények ugyanis a területi elvet rögzítik, vagyis az az ország fizeti a nyugellátást, ahol a nyugdíjas él. A kormányszóvivő megerősítette: a kabinet azon dolgozik, hogy változtasson a magyar nyugdíjalapot megterhelő szabályokon, ez ügyben tárgyalások kezdődtek Romániával is, ám mint mondta, most nincs olyan új egyezményszöveg, amely a magyar kormány jóváhagyását bírná, ráadásul „a román fél nem tűnik érdekeltnek az európai nyugdíjelveknek megfelelő egyezmény megkötésében”. Jelenleg is zajlanak az egyeztetések a magyar és román szakértők között egy kétoldalú szociális egyezmény megkötéséről – tájékoztatták tegnap a Magyar Nemzetet a bukaresti munkaügyi minisztérium illetékesei. Despina Neagoe kormányszóvivő közölte, a bukaresti kormány sem korábbi, sem tegnapi ülésén nem került napirendre a kérdés, míg a román külügyminisztériumtól azt a választ kaptuk: a diplomáciai felek egyelőre nem tűzték ki az aláírás időpontját.
A Fidesz szerint egyértelműen bebizonyosodott, hogy a kormány szándékosan halasztotta el a magyar– román szociális biztonságról szóló egyezmény aláírását. Révész Máriusz szóvivő közölte: birtokukban van az egészségügyi minisztérium szeptemberben készült hatásvizsgálata, amely szerint Romániával lezárultak az áttelepülők nyugdíjfizetésével kapcsolatos tárgyalások. Így Magyarország az érintetteknek csak annyi nyugdíjat lenne köteles finanszírozni, amennyi időt az adott nyugdíjas hazánkban munkában töltött el. Révész Máriusz szerint ez egyértelműen bizonyítja, hogy a kormány szándékosan vezette félre a közvéleményt.
Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke csütörtökre rendkívüli ülésre hívta össze a testületet a magyar–román szociális biztonsági egyezménytervezet tárgyában.



Fércmunka. A módszertani követelmények minimumának sem felel meg az MSZP kormányhivatalok által előkészített hatástanulmánya, mely a kettős állampolgárság következményeivel foglalkozik – mondta el lapunk kérdésére Szemkeő Judit, aki a polgári kormányban a Szociális és Családügyi Minisztérium államtitkára volt. A szakértő témával foglalkozó tanulmányát a napokban közli lapunk. (MN)

Jogász fórum: két igen. A Független Jogász Fórum választmánya mindenkitől azt kéri, hogy a decemberi népszavazás mindkét kérdésére igennel válaszoljon – áll a szervezet közleményében. A fórum cáfolja, hogy több száz milliárdos kiadással járna a kettős állampolgárság kiterjesztése. (MN)

Gyurcsány nem tudja. Gyurcsány Ferencnek a Magyar Rádióban elhangzott tegnapi interjújából kiderült: a miniszterelnök nem ismeri pontosan, hogyan szól a december 5-i népszavazás második kérdése. (MTI)

Jogsértést orvosolhat a referendum. Az egykori magyar állampolgárokat nem a győztes hatalmak és nem is a környező államok fosztották meg magyar állampolgárságuktól, hanem lényegében maga a magyar állam – közli az Index című internetes újságban Árvai Tamás ügyvéd, aki magát liberális szavazónak nevezi. Szerinte az állampolgárság megadásával egy 25 éves (és nem 84 éves) jogsértést orvosolhatunk, és ez beleillik az EU joggyakorlatába. (Index.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.