Oda az MNB függetlensége

2004. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a nemzetközi tiltakozás ellenére elfogadta a jegybanktörvény módosítását a parlament kormánypárti többsége. Az új törvény értelmében a Magyar Nemzeti Bank legfőbb döntéshozó szervezetében, a tizenegy tagúra bővülő monetáris tanácsban jelentősen megnő Gyurcsány Ferenc befolyása, miután a testületbe – miniszterelnöki vétójoggal – mindössze négy személyt jelölhet Járai Zsigmond jegybankelnök, míg öt főt közvetlenül Gyurcsány nevez ki. A kormányfőnek saját jelöltjei megválasztásához ezentúl nem kell kikérnie a jegybankelnök egyetértését.
Járai Zsigmond az Európai Központi Bank állásfoglalására hivatkozva értelmetlennek és szégyenletesnek nevezte a jegybanktörvény módosítását. A jegybank elnöke úgy ítélte meg, hogy az új szabályozás hatályba sem fog lépni, mivel eljut az Alkotmánybíróságig, amely vélhetően hatályon kívül helyezi. Járai hangsúlyozta: a törvény ellentétes Magyarországnak az Európai Unióval kötött szerződésével, így várhatóan az Európai Bíróság sem ért majd egyet az új szabályozással.
A jegybank elnöke aláhúzta: „Abban bízom, hogy a törvény legfeljebb 18 hónapig lesz hatályban, mert bármilyen kormány fog jönni, meg fogja változtatni.”
A parlament tegnapi napirend előtti felszólalásainak középpontjában szintén a jegybanktörvény és az ehhez kapcsolódó árfolyam-politika állt. A kormánypárti képviselők a gyenge forint előnyeit hangsúlyozták, míg a fideszes honatyák arra hívták fel a figyelmet, hogy a gyenge hazai valuta elértékteleníti a fizetéseket, a nyugdíjakat, az ingatlanokat és a vállalatok eszközértékeit. Gyurcsány Ferenc a vitában azzal érvelt, hogy a forint jelenlegi túl erős árfolyama gátolja a magyar exportot és a gazdaság fejlődését. Kuncze Gábor szerint az erős forint bővíti az importot, ami problémát okoz a kis- és középvállalkozásoknak. Göndör István, a jegybanktörvény szocialista előterjesztője azt hangsúlyozta, hogy a jelenlegi magas jegybanki alapkamat nemcsak a vállalatoknak, de a magánembereknek is előnytelen. Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának vezetője emlékeztetett: az Orbán-kormány időszakában a forint úgy erősödött tartósan, hogy az infláció, az államadósság és az államháztartási hiány mértéke csökkent, a gazdaság pedig erős maradt.
Brüsszeli kritika előtt. Legkorábban holnap, de az ügy kényessége miatt lehet, hogy csak a jövő héten ad végső értékelést az új Európai Bizottság a magas államháztartási deficit miatt eljárás alá vont tagállamokról, így Magyarországról is. A GDP három százalékát meghaladó hiány miatt az eljárást még júliusban indította meg a bizottság, amely most azt ellenőrzi, hogy a vizsgálat alá vont országok a saját maguk által meghatározott pályán haladnak-e a túlzott mértékű deficit felszámolásával.
A European Voice brüsszeli hetilap szerint Magyarország várhatóan kedvezőtlen értékelést kap az uniós ellenőrzéskor, hiszen már szeptemberben kiderült, hogy nem sikerült tartania a tavaszi felzárkózási programban leírt hiánycsökkentő pályát. Mint ismert, a magyar kormány év elején a korábban megadott 3,8-ról először 4,6 százalékra, majd szeptemberben a GDP 5,3 százalékára módosította az idei évre vonatkozó hiánycélt. Az Európai Bizottság legutóbbi gazdasági jelentése azonban még a magyar kormány másodszorra korrigált deficitadatát sem tartja reálisnak, és év végére 5,5 százalékos hiányt jelez előre.



A Monetáris Tanács új összetétele:
· Az MNB elnöke,
· 2 jegybanki alelnök,
· 4 fő, akiket az MNB elnöke javasol a miniszterelnök egyetértésével (a miniszterelnöknek vétójoga van),
· 5 fő, akiket a miniszterelnök javasol az MNB-elnök véleményének kikérésével (az MNB-elnöknek nincs vétójoga).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.