Orbán Viktor szerint a népszavazás bizalmi próbatétel: arról is szól, bíznak-e a politikusok a népben, az emberek a politikusokban és a pártok egymásban. A Fidesz elnöke az MTV Nap-kelte című műsorában azt mondta: komoly lelkierőpróba előtt állunk, egy bizalmatlanságra berendezkedett nép képes-e túllépni a saját árnyékán, és bizalmi alapon egy közös, nagyon fontos, összetartozást kifejező ügyben mégis egy közös igent mondani. Úgy nyilatkozott, hogy saját maga számára becsületbeli ügy az igennel való szavazás, ám mindenkinek saját megfontolása alapján, pártszempontoktól függetlenül kell döntenie. – Több méltóságot, több önállóságot, több lelkiséget kellene csempésznünk ebbe a kérdésbe – jegyezte meg.
Nőhet Budapest szerepe. Orbán Viktor a pártpolitikusok és a bürokraták nyilatkozatai után szívesen meghallgatná a gazdasági élet elismert szereplőinek a véleményét is a kettős állampolgárság gazdasági hatásairól. A Fidesz elnöke elmondta: már több ilyen személlyel is beszélt, és az eszmecserék alapján kijelenthető, hogy a magyar gazdasági teret meg kell növelni. A politikus úgy véli, hogy a kettős állampolgárság megadásával könnyebben lehetne vegyesvállalatokat létrehozni, amelyek az EU-ból érkező pénzekre is pályázhatnának, a magyar gazdaságot is erősítve. Orbán szerint Budapest a régióban betöltött szerepét növelné, ha magyar bankokban és biztosítótársaságokban még néhány millió ember elhelyezné megtakarítását.
Lendvai levélben kérdez. Az MSZP frakcióvezetője tegnap levelet küldött Áder Jánosnak, arra kérve a fideszes politikust, hogy tisztázza pártja a nemzeti összetartozás törvényére vonatkozó elképzeléseit. Lendvai Ildikó választ vár arra is, hogy az ellenzéki párt valóban szűkíteni akarja-e hatmillió magyar állampolgár egészségügyi ellátáshoz és nyugdíjhoz való állampolgári jogát. – Ha mi sem egyszerűbb annál, hogy biztosítsuk határon túli honfitársainknak az állampolgárságot, akkor mi akadályozta meg a Fideszt abban, hogy kormányzása idején egy törvényjavaslatot nyújtson be az állampolgárság biztosítására? – kérdezte a politikus. Lendvai a választójog gyakorlásának kérdésével kapcsolatos Fidesz-álláspontra is kíváncsi lenne. Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője úgy reagált: a kettős állampolgárság kérdésében a Fidesz a határon túli magyar szervezetek álláspontját osztja. – A népszavazás után olyan törvényt kell az Országgyűlésnek alkotnia, amely biztosítja a magyar állampolgárságot a határon túli magyaroknak, de nem ösztönzi az áttelepülésüket – jelezte a politikus.
Kampány közpénzből. Elfogadhatatlannak és tisztességtelennek tartja a Fidesz, hogy a kormány közpénzből kampányol a december 5-i népszavazás kapcsán a nem mellett. Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője bejelentette, azt javasolják, hogy a Gyurcsány-kabinet ugyanakkora összeggel támogassa a december 5-i népszavazás kezdeményezőjét, a Magyarok Világszövetségét, amennyit a kormány költ közpénzből. Hozzátette: az egyoldalú központi kampány 50 millió forintot tesz ki. A Fidesz törvényalkotást is sürget: jogszabályban kellene szerintük rögzíteni, hogy ha a kormány egy népszavazás kezdeményezőivel szemben foglal állást, akkor a referendum kezdeményezőit ugyanolyan öszszegű támogatás illesse meg, mint amennyit a kabinet az ellenkező álláspont propagálására fordít.
Az SZDSZ őszinte. Kuncze Gábor az ellenzék cinikus magatartásáról beszélt, amely szerinte azt mondja, hogy „szavazzatok igennel az állampolgárságra, és egyébként tárgyaljunk arról, hogy nem adjuk meg azt”. Az SZDSZ elnöke nem gondolja, hogy a magyar állampolgárság kizárólag egy útlevelet jelent, és nem biztos benne, hogy ez illeszkedik az Európai Unió szabályaihoz, és abban sem bizonyos, hogy a határon túli magyarság ezzel kielégíthető. A politikus kijelentette: az SZDSZ őszintén vállalja véleményét a kérdésben, nem hazafiatlan, csak a felelősségről másként gondolkodik, mint azok, akik egy érzelmi ügyből saját jól felfogott érdekükben rövid távú belpolitikai hasznokat akarnak kicsikarni maguknak.
Negyvenszázalékos részvételnél sikeres a referendum
Várhatóan a szavazásra jogosultak 59 százaléka vesz részt a december 5-i kettős népszavazáson – derül ki a Forsense telefonos felméréséből. Eszerint az MSZP szimpatizánsainak 64, a Fidesz támogatóinak 73 százaléka jelenik meg a referendumon, a megkérdezettek 47 százaléka pedig bizonytalan volt abban, hogy részt vesz-e a népszvazáson. A Fidesz választóinak 67 százaléka igennel, 28 százalékuk nemmel szavazna, míg a bizonytalan MSZP hívek 61 százaléka a nem-et, 28 százalékuk viszont az igent jelölné meg. Ahhoz, hogy a népszavazás biztosan sikeres legyen, a Fidesznek a saját tábor legalább egynegyedét meg kell győznie a részvételről. Ha a jogosultak legalább negyven százaléka megjelenik a válsztókörökben, akkor megszavazzák a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról szóló kérdést.
Professzorok: igen A több mint kétszáz egyetemi tanárt tömörítő Professzorok Batthyány Köre holnap összejövetelt tart a kettős állampolgárság témájában, arra szólítva fel a választókat, hogy igen szavazatukkal támogassák a felvetést. (MN)
Thürmer pozitív döntést vár. Amennyiben Magyarország valamennyi magyarral kíván az Európai Unióba menni, akkor a kettős állampolgárság kérdésében pozitívan kell döntenie – jelentette ki Thürmer Gyula Békéscsabán. (MTI)
Az MVSZ nem perel. A Magyarok Világszövetsége eláll attól a pertől, amelyet 2001-ben indított Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja ügyvezető alelnöke ellen. Duray fellépése teremtette meg a külhoni magyar szervezetek egységét a kettős állampolgárság ügyében a népszavazás kérdésében – indokolták a döntést. (MN)
A vérszerződés a tét. Az Andrási Attila által vezetett Délvidéki Magyarok Közössége (DMK) arra kéri a választókat, hogy a népszavazáson újólagosan tegyék folyamatossá közös történelmünket, tegyék lehetővé az idegen és velünk szemben barátságtalan akarat által szétszakított nemzet pusztán egységben biztosítható jövőjét. A DMK szerint a sikertelenséget a határon túli magyarság nagy része a nemzetet eredményező vérszerződés felmondásaként értelmezné. (P. G.)