Pert nyert a Nemzeti Színház tervezője

Minden szakmai és etikai vád alól mentesítették tegnap Siklós Mária építészmérnököt, a Nemzeti Színház tervezőjét. A Legfelsőbb Bíróság (LB) végérvényes határozata szerint a Magyar Építészkamara jogsértően zárta ki tagjai közül a tervezőt.

2004. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tüzetesen megvizsgálta az LB a szóba jöhető jogszabályokat és az etikai szabályzatot is, de egyetlen olyan rendelkezést sem talált, amely alapján a kamara megállapíthatta volna Siklós Mária fegyelmi, etikai felelősségét – hangzott el az ítélet indoklásakor. A bírói tanács elnöke kiemelte: „Mivel a kamara köztestület, határozata pedig közigazgatási döntés, amely megfoszthat valakit hivatásának gyakorlásától, a bíróságnak fokozott gondossággal kell ellenőriznie, nem visszaélésszerű-e a kamarai eljárás.” A Siklós Mária ügyében folytatott vizsgálódás megállapította, hogy a kamarai eljárás az volt. Az LB határozata szerint ugyanis az építészkamara 2000 szeptemberében jogsértően zárta ki a tervezőt.
A köztestület képviselője egyébként még a tegnapi tárgyaláson is amellett érvelt, hogy az építészmérnöknek nincs helye a kamara tagjai között. Az ügyvéd helytelenítette, hogy Siklós Mária képviselője „érzelmi húrokat pengetve” állandóan arra hivatkozik, hogy a tervezőnő elveszítheti a hivatását. Mint mondta, ez minden hasonló hivatásrendben így van súlyos jogsértés esetén. A kamara nem értett egyet azzal sem, hogy Schwajda György, a Nemzeti Színház felépítésével megbízott kormánybiztos lenne a felelős a történtekért. Igaz, mondta a kamara ügyvédje, hogy Schwajda az Orbán-kormány idején úgy döntött, nem a pályázaton győztes mérnökkel köt szerződést a Nemzeti Színház kiviteli terveinek elkészítésére. „Ám ahhoz, hogy ez megtörténhessen, kellett egy alternatív terv, egy másik tervező” – hangzott az érvelés. A tárgyalás után Siklós Mária lapunknak azt mondta: örül, hogy a Legfelsőbb Bíróság jogsértőnek minősítette a kamara döntését, és törölte a fegyelmi büntetést. Lezárult végre a négy éve tartó méltatlan eljárás – tette hozzá. A kamara képviselője nem kívánt nyilatkozni.
A tervezőnő eredetileg Schwajda György megbízása alapján látott munkához. Majd a szakmai köztestület sürgetésére a kormánybiztos nyilvános tervpályázatot írt ki, amelyet Vadász György nyert meg, aki nem kívánta Siklós Mária korábbi terveit figyelembe véve korrigálni a pályaművét. A kormánybiztos ezután kötött szerződést az építésznővel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.