Aggódó japán gyártók
Az európai autógyártók nem aggódnak az acélellátási helyzet miatt, inkább a nyersanyag magas árát tekintik piaci szempontból veszélyesnek. A gyártók a Nissan japán autógyár bejelentésének ismeretében nyilatkoztak. A japán cég a napokban azt közölte, hogy nincs elegendő acél, ezért több japán üzemében napokra leállítja a termelést. A tokiói jelentések szerint más japán autógyártók is attól félnek, hogy acélkeresletük növelése alig lehetséges, azonnal hiány alakulhat ki a nyersanyagból. (MTI)
Kelet-India bővíti kapacitásait
Az acélpiacon a kereslet élénkülésére, illetve az alapanyagok áremelkedésére a nagyobb acélipari cégek is igyekeztek reagálni. A közelmúltban jelentette be a dél-koreai acélgyártó Posco, hogy az angol–ausztrál BHP Billiton céggel együtt Kelet-Indiában tervez felépíteni egy acélgyárat. A két cég 6,8 milliárd eurót tervez befektetni egy tízmillió tonnás kapacitású gyár felépítésébe. (MTI)
Kína előretört
A világ negyedik acélgyártója, a dél-koreai Posco Ltd. kedvező piaci kilátásokról számolt be: várakozásuk szerint Kínában és a világ más térségeiben is nő az acélfelhasználás, ugyanakkor korlátozottak a globális acéltermelés növekedési esélyei. Adataik szerint a világ idei acéltermelésének 31 százalékát Kínában használják majd fel, ahol a keresletet a felfutó autógyártás, a lakásfelszerelési és a hajóépítési ágazat táplálja. (MN)
Megugró EU-igény
Az európai acélágazat a korábbi 2,8 százalékról 3,9 százalékra növelte az idei uniós acélfogyasztásra vonatkozó becslését. A vas- és acélipar európai konföderációja (Eurofer) számításai szerint a reálfogyasztás – kizárva a fogyasztói készletképzést – 3,3 százalékkal nő a negyedik negyedben és 3,2 százalékkal a jövő év első negyedében. Az Eurofer szerint a tényleges fogyasztás 5,1 százalékkal emelkedik az idén a korábbi 3,6 százalékos becslés helyett. (MN)
Privatizálják a cseh Vitkovice Steelt
A cseh kormány jóváhagyta a Vitkovice Steel acélmű privatizációját. Közép-Európa utolsó nagy állami acélipari vállalatában a 99 százalékos részesedését 160 millió dollárért tervezi eladni kétfordulós pályázaton. Az orosz SeverStal acélipari óriáscég májusban már jelezte, hogy meg akarja venni a cseh vállalatot, amire korábban eredménytelenül pályázott az indiai–angol LNM holding. (MTI)
Nőtt a Salzgitter nyeresége
A magyarországi érdekeltséggel is rendelkező német Salzgitter csoport jelentősen növelte nyereségét az idei első kilenc hónapban, elsősorban a hengerelt termékek és a csövek iránti kereslet élénkülése miatt. Az év első kilenc hónapjában az árbevétel 4,3 milliárd euróra nőtt az egy évvel korábbi 3,7 milliárd euróhoz képest. Az adó előtti eredmény 32,9 millióról 157,2 millió euróra emelkedett. (MTI)

Sebestyén Balázs polgárpukkasztó kijelentést tett az 1,2 milliárdos lottónyereményről