Új határidő Kapolyinak
Február 10-ig el kell döntenie a Kapolyi László nevével fémjelzett Kárpát Energo Kft. vezetésének, hogy megveszik-e a bánhidai erőművet – döntött tegnap rendkívüli ülésen a tulajdonos Vértesi Erőmű Rt. közgyűlése. Mint arról már beszámoltunk, az egykori ipari miniszterhez köthető cég gázmotoros erőművet szeretne létesíteni Bánhidán, de a részletekben nem született megállapodás. A tegnap módosított szerződéstervezet április végéig adott volna időt a vevőjelöltnek. (E. Cs.)
Gondok Parádon a privatizáció miatt
Csupán részletekben tudja fizetni 400 dolgozóját és szállítóit a parádsasvári Parád Kristály Manufaktúra Rt. azt követően, hogy az ÁPV Rt. meghirdette a közvetett tulajdonos Magyar Befektetési és Vagyonkezelő Rt. privatizációját, mert a számlavezető bankok ebben a bizonytalan helyzetben hiteltörlesztésre tartják vissza a pénzt és csupán egy részét engedik át a befolyó bevételeknek. (MTI)
Elkelt a Dunaferr maradéka
Elfogadta a dunaújvárosi önkormányzat a Dunaferr többségi tulajdonosának a vasmű még városi kézben lévő részvénycsomagjára tett vételi ajánlatát. A hétszázaléknyi tulajdonrészért a szerződéskötéskör félmilliárd, azt követően pedig öt éven át évi 200 millió forintot fizet az ukrán–svájci Donbass konzorcium. (E. Cs.)
Evaválasztás
Új adózóként jövő évre az eva (egyszerűsített vállalkozói adó) hatálya alá az egyéni vállalkozók, a kft.-k, a szövetkezetek, a végrehajtói irodák, az ügyvédi irodák, a szabadalmi ügyvivői irodák, az erdőbirtokossági társulatok, a betéti társaságok és a közkereseti társaságok jelentkezhetnek be – tette közzé tegnap az APEH. A részletek az adóhatóság honlapján olvashatók. (N. O.)
Boszniába tart a Mol
Az INA és a Mol közös szándéknyilatkozatot adott be a bosnyák Energopetrol privatizációján való indulásra tegnap.
Az Energopetrol, amely Bosznia-Hercegovina legnagyobb kőolaj- és kőolajtermék-forgalmazója, 67 százalékban állami tulajdonban van. A Mol és az INA ajánlata nem kötelező érvényű. (E. Cs.)
Harc a reaktorért
Az Európai Unió illetékes miniszterei tegnap elhatározták, hogy Japán támogatásától függetlenül is franciaországi helyszínen építik meg a világ első termonukleáris reaktorát. Az ITER felépítése óriási öszszegekbe, harminc év alatt tízmilliárd euróba kerül. (MTI)
Szankciók az USA ellen
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) felhatalmazást adott az Európai Uniónak, Japánnak és több más érintett országnak, hogy megtorló kereskedelmi intézkedéseket vezessen be az Egyesült Államok ellen a dömpingellenes eljárásokban alkalmazott, a WTO által szabályellenesnek minősített gyakorlata miatt. Az engedélyeztetni kívánt szankciók értéke eléri a 150 millió dollárt. (MTI)

Rendőri intézkedés közben meghalt egy férfi