Röviden

MTI
2004. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Albánok tüntettek Koszovó fővárosában
Belgrád. Több tízezer albán tüntet Pristina központjában tiltakozva három egykori gerillaharcos hágai pere ellen. A belgrádi tömegtájékoztatás helyszíni beszámolói szerint az egykori albán gerillaalakulat, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) veteránjai által szervezett rokonszenvtüntetés miatt a városközpontban megbénult a forgalom. A koszovói békefenntartók tavaly februárban tartóztatták le, majd adták ki
a hágai Nemzetközi Törvényszéknek Fatmir Limajt, Haradin Balajt és Isak Musliut. Azzal vádolják őket, hogy 1998 nyarán koszovói szerb és albán polgári személyeket fogtak el, majd kínoztak és gyilkoltak meg egy fogolytáborban.
Az egykori gerillák pere egy hete kezdődött, a koszovói ENSZ-igazgatás engedélyezte a tüntetést. (MTI)

Afganisztán: tovább keresik a túszokat
Kabul. A biztonsági erők folytatták a kutatást a három elrabolt ENSZ-alkalmazott után Afganisztánban, miközben az állítólagos emberrablók időhúzással vádolták a kabuli kormányt a túszok sorsáról folytatott tárgyalások szüneteltetése miatt. A Dzsaís-i-Muszlimín (Muzulmánok Hadserege) elsősorban tálib foglyok szabadon bocsátását követeli az októberben elrabolt három ENSZ-alkalmazott életéért cserébe. Képviselőjük a múlt héten úgy nyilatkozott: a kormányt fogja terhelni a felelősség a túszok sorsáért, ha színleg tárgyalásokba bocsátkoznak és húzzák
az időt, közben pedig kutatnak a foglyok után. (MTI)

Havel Tajvanon
Tajpej. Ázsiai körútja állomásaként Tajvanra érkezett tegnap Václav Havel. A volt cseh elnököt kerekes széken tolták be
a tajvani országos központi könyvtárba, ahol beszédet is mondott. Havel a napokban Tajvanon kívül Thaiföldre és Indonéziába is ellátogat. (MTI)

Belga sértődöttség
Brüsszel. Guy Verhofstadt belga miniszterelnök tegnap magához kérette a Kongói Demokratikus Köztársaság (volt Zaire) brüsszeli nagykövetét, s hivatalosan tiltakozott amiatt, hogy Joseph Kabila, az afrikai állam elnöke szombaton nem volt hajlandó találkozni Karel De Gucht belga külügyminiszterrel.
Verhofstadt „elfogadhatatlannak” minősítette az esetet, s egyértelműen jelezte: elvárja, hogy ilyen még egyszer ne történjen meg. A furcsa parancsot – hiszen a Kongói Demokratikus Köztársaság mégis csak egy szuverén állam – a brüsszeli vezetés később „édesíteni” próbálta: a kiadott közlemény szerint Belgium továbbra is mindent megtesz azért, hogy az EU és a nemzetközi közvélemény megfelelő figyelmet szenteljen a kongói békefolyamatnak, s anyagilag is támogassa. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.