Személycserék Bush kabinetjében

Tóth Szabolcs Töhötöm
2004. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hét végét a Camp David-i elnöki rezidencia nyugalmában töltő George W. Bush elnök személycserékről szóló spekulációk és fellángoló belső küzdelmek közé érkezik vissza a Fehér Házba.
A legújabb nevet a lehetséges személycserék listáján a The Washington Post szivárogtatta ki. Ezek szerint lemond posztjáról Robert Blackwill, aki a Fehér Házban az iraki újjáépítéssel kapcsolatos ügyek felelőse volt, és aki ilyen minőségben döntő szerepet játszott a megszállt országgal kapcsolatos döntések, valamint a jövőre megtartandó iraki választások előkészítésében.
Elemzők egyébként úgy kalkulálnak, az iraki választások előtt nem lehet arra számítani, hogy az adminisztrációban folyó csatározások Irak és általában a külpolitikai irányvonallal kapcsolatban nyugvópontra jutnának.
Mindenesetre az AP hírügynökség jelentése arra figyelmeztet, hogy Blackwill távozásával némileg megrövidült az a lista, amely – képletesen szólva – a Condoleezza Rice, Bush elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának helyére pályázók névsorát tartalmazza. Korábbi sajtóértesülések szerint ugyanis Rice a választásokat követően szeretne viszszatérni a katedrához. Hogy ki kapja majd ezt a posztot, az jól jelzi majd, hogy milyen irányba mozdul majd George W. Bush politikája a következő terminusban – ha mozdul egyáltalán.
John C. Hulsman, a konzervatív Heritage Foundation befolyásos elemzője még a választások előtt úgy nyilatkozott lapunknak, hogy republikánus győzelem esetén olyan paradigmaváltás várható majd Amerika kül- és nemzetbiztonsági politikáját illetően, mint annak idején Reagan második hivatala ideje alatt, amikor is az elnök a Szovjetunióval szembeni korábbi, konfrontatívabb politikája a konszenzuskeresés felé mozdult el. Philip H. Gordon, a Brookings Institute elemezője a tegnapi Washington Postnak nyilatkozva ugyanakkor elvetette az analógiát, és azt hangsúlyozta, Bush nem fog változtatni nézetein csupán azért, hogy Európa és szövetségesei kedvében járjon.
Kérdés, hogy a hadügyi tárcát vezető Donald Rumsfeld és a külügyben békülékenyebb hangot megütő miniszter, Colin Powell – akiknek párharca az apparátusban végigkísérte Bush első hivatali idejét – meddig marad posztján; leginkább Powell távozásáról röppennek fel hírek.
Korábban szinte biztosra lehetett venni, hogy az úgynevezett vallásos jobboldal által (is) támogatott John Ashcroft igazságügy-miniszter lemond majd posztjáról, ám legújabban olyan hírek jelentek meg, hogy felbátorodva az elnök és a republikánusok sikerén, most azt fontolgatja, mégsem adja föl pozícióját. Mivel azonban Ashcroft túl széles támadási felületet jelentett a Bush-adminisztráció számára, az ő távozását változatlanul sokan szívesen látnák a Fehér Házban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.