Szeretik-e az eurokraták a mézet?

Az idén májusban csatlakozott tagországok közül elsőként a magyarok, mégpedig a magyar méztermelők – öszszesen hatvanöten, elsősorban Baranya, Somogy és Tolna megyéből – mentek el tüntetni Brüsszelbe az Európai Unió gazdaságpolitikája ellen. Az Európai Tanács épülete előtt tartott demonstráció hétfőtől csütörtökig tart, s ha nem vezet eredményre, januárban folytatódik. A demonstráló méztermelők főhadiszállásként a belga fővárostól negyven kilométerre található Fleurus településen béreltek ki egy szállodát. Véletlen, vagy stílszerűség? A komolyabb útikönyvek szerint Fleurus neve annyi csatához fűződik, mintha eleve hadszíntérül rendeltetett volna. A szálloda körüli mezőn, ahol most többek között a Charleroi repülőtér található, Julius Caesar légiói verték le az ellenséges törzseket, Ferdinánd császár nevében pedig Tilly grófja itt győzte le Brunswick Miksa hadait. 1690-ben Luxemburg hercege a Napkirály seregével diadalmaskodott a németek ellen, 1794-ben a francia forradalom hadai az osztrákokat verték meg, 1815-ben pedig a poroszok és Napóleon hadai ütköztek meg itt. Ezek után azt írni, hogy az EU kemény diónak mutatkozik, talán nem stílustalan. És igaz is.

Varga Attila
2004. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már beesteledett. Csak a közeli autópályáról szűrődik be a surrogás a fleurusi Etap szálloda műanyag ablakain. Bezzeg bent, isten tudja, honnét, elképesztő illatok szűrődnek be a szobákba. A baranyai méztermelők egy csoportja ugyanis úgy döntött, hogy hagymás tojást készít a szerencsés megérkezés tiszteletére. A hozott villanyrezsón táncoltatott palacsintasütőn pirított fűszeres hagymára ráütnek vagy húsz tojást, ekképp olyan illat lengi körül a szobákat és a folyosókat, majd a recepciót, hogy a Maliból és Szenegálból bevándorolt takarítók kezében is megáll a partvis és a törlőrongy. Magyar ízek Brüsszelben. Ne felejtsük, olyan emberek jöttek ide az EU gazdaságpolitikája ellen tüntetni, akiknek egy része még Nyugaton se járt. De eljöttek, mert a megélhetésükről van szó.
A magyar méz a minősége és a termék aromája miatt világhírű. Garantált a minősége. Nem csoda hát, hogy korábban, EU-csatlakozásunk előtt az unió évi 160 ezer tonnás igényéből – Argentínát és Dél-Amerikát követve – nyolc-tíz százalékot a magyarok elégítettek ki.
A világ legnagyobb mézfogyasztója az Európai Unió, de a fogyasztás folyamatosan csökken. Ennek nem az az oka, hogy a fogyasztó elszegényedik, vagy nem ismeri a méz szervezetre gyakorolt jótékony hatását, hanem az, hogy a boltokban kapható méz minősége, élvezhetősége, íze és aromája évek óta egyre gyengébb. Azért csalódnak a mézben a vásárlók, mert ahogy nő az import aránya, egyre roszszabb minőségű méz van az üvegekben, ráadásul azok eredete sem állapítható meg. Miközben a magyar méz kitűnő, a piacon lévő termékek kilencven százaléka „arctalan”, a nem túl szigorú EU-követelményeknek megfelelő olcsó keverék. Az EU 2001-ben elfogadott méz- irányelve ugyanis csökkentette a minőségi követelményeket, és lehetővé tette, hogy a csomagoláson ne kelljen a származó országot feltüntetni.
Az EU jelenlegi törvényei szerint a közösség országaiban forgalmazott mézen háromféle módon lehet feltüntetni a származást: „EK-országokból származó mézkeverék”, „EK-n kívüli országból származó mézkeverék”, illetve „EK-országból és EK-n kívüli országokból származó mézkeverék.” Az unió beszállítóinak egy része az utóbbi megjelölést használja, ugyanakkor a szabályozás alapján ezt feltüntetheti akkor is, ha a cukorszirupba, tehát nem mézbe, egyetlen csepp magyar mézet kever.
Az utóbbi években a kínai keverékek jelentették a legnagyobb veszélyt az EU felé irányuló export minőségében. Az unió 2003-ban importtilalmat vezetett be a kínai termékekre, ám ezt követően vietnami eredettel jelent meg a termék. Erre az a bizonyíték, hogy Vietnam egy év alatt megtízszerezte uniós exportját. Az viszont semmiképpen sem lehetett vietnami termelésű méz, hiszen a termelés ötvenszázalékos növelése is lehetetlen egyik évről a másikra.
Felismerve a magyar méz EU-piacon történő térvesztését, a minőségi mézet előállító magyar méhészek problémáit, az ágazat végnapjait, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) úgy döntött, hogy sajátos tiltakozással próbálja felhívni a problémára az eurokraták figyelmét. November elején a magyar termelőknek köszönhetően a strasbourgi székhelyű Európa Parlament mind a 732 képviselője egy több nyelven írt levelet és kis kiszerelésű mézet talált a posta- fakkjában. (A konyhán keresztül kellett becsempészni a terméket az óriási hivatali épületbe.) A termelők szigorúbb előírásokat követelve leírták, hogy azt szeretnék, ha a szabályok nem hoznák hátrányba az EU-méhészt az importméz termelőivel szemben. Kérték azt is, hogy a gyengébb minőségű, természeti értékét jelentős mértékben elvesztett terméket csak II. és III. osztályú mézként lehessen forgalomba hozni.
Az akció kevés sikert hozott, egy olasz képviselő e-mailben megköszönte a mézet, egy néppárti holland képviselőnő pedig megígérte, hogy az egyik ülésnapon ebben a témában fel fog szólalni. Ekkor dőlt el, hogy a demonstrációt folytatni kell, s az Európa Tanács előtt fognak tiltakozni az EU jelenlegi szabályai ellen.
Először a baranyai termelők vállalták, hogy négy napon keresztül tiltakoznak. Szállás- és útiköltségüket a méhészeti egyesület ellehetetlenülésétől tartó tagjai adták össze. A Magyarországról szombat este útnak indult hetvenfős csoport a buszon töltötte az éjszakát, és vasárnap délután érkezett a Julius Caesar és Napóleon seregei által is megismert Fleurusba. A szállodában bőröndön tálalt hagymás tojás hamar elfogyott. Előkerült a mézpálinka is, a legkülönfélébb fajtákban és kiszerelésben, például vadkörteméz-pálinka kétliteres üvegben, vagy bálványfaméz-pálinka félliteresben. Lent a recepciónál a szervezők képviseletében Fekete József, az OMME alelnöke és néhány elszánt termelő – köztük Takács Ferenc méztermelő, aki sok pénzzel támogatta az utat – ismertette a brüsszeli demonstráció szervezésének körülményeit. Kiderült, hogy egy hónappal ezelőtt kezdték szervezni a tüntetést, de a brüsszeli rendőrség nem vette őket komolyan. Ezt követően egy olyan magyar ügyvédi irodát bíztak meg a képviseletükkel, amelynek az unió fővárosában is van kirendeltsége. (Ezenkívül Hanoiban, Isztambulban, Tuniszban, Moszkvában, New Yorkban és még ki tudja, hol.) A hosszas tárgyalásokra csak szóbeli válaszokat kaptak a brüsszeli rendőrségtől (nem szeretik a tüntetőket), s elkezdődött az alku a demonstrációval eltölthető órák számáról is. Ekkor félbeszakadt a beszélgetés, ugyanis megérkezett az egyik méztermelő egyetemista csoporttársa, aki Brüszszelben uniós közalkalmazott, és gyakorlati tanácsokkal látta el az elszánt méhészeket.
Közölték vele: mivel a magyar szakminisztérium nem tett érdemi lépéseket a méztermelők beadványaira, s azt „megint sír egy ágazat” hozzáállással kezelte, az Európai Parlamenthez fordultak, másnapra pedig az Európa Tanács elé mennek demonstrálni. A részletekbe hajló beszélgetésen kiderült, nem mindegy, hogy a tanács előtt is hová mennek, hiszen van olyan utcaköz, amelyen az eurokraták csak reggel és este közlekednek, van, ahol viszont kétezer tisztviselő halad el ebédelni.
Szöget üt a fejemben az a megállapítás, hogy „a hétfő nem szerencsés nap, mert a tanács tagjai és a háttérszemélyzet azzal van elfoglalva, hogy aznap megérkezzen Brüsszelbe”. Kiderül, hogy nem az Európa Tanácsot kell meggyőzni, hanem a tanács szakbizottságát, ám ahhoz nem demonstrálni kellene, hanem lobbizni, mint például az acélipariak vagy a takarógyártók. A lobbizás persze pénzbe kerül, és akár két évet is igénybe vehet. Úgy 25-30 millió forintnak megfelelő euróba. Ez még jó ár, hiszen a lobbicég rendszeresen jár majd üzleti vacsorára, egy üzleti ebéd egy személyre pedig 70 euróba kerül. Egy ilyen ügy, mint a méztermelők gondjai, legalább 50–70 üzleti vacsorát jelent – vonja meg számítása eredményét az uniós szakember, aki korábban már részt vett hasonló munkákban. Elmondja, hogy a vámeljárások oldaláról is meg lehetne közelíteni a kérdést, az másfél év alatt hoz eredményt, de a szabályokat csupán maximum öt évre hozza meg a tanács.
– A lobbicégek megbízása nagyon sokba kerül, de hatásos, az EU szakbizottsága pedig kedvező döntést követően precíz vizsgálatot rendel el. Ez annyit jelent, hogy mivel joga van a velük korábban és jelenleg kereskedőket ellenőrizni, esetünkben tehát Kínába és Vietnamba is elküldi az ellenőreit, akik ott, a dömpingeljárás részeként átfogó vizsgálatot végeznek majd a termelőkkel és a kereskedőkkel szemben.
A baranyai méztermelők hitetlenkedve csóválták a fejüket. Az előadó próbálta megnyugtatni őket. Mondata fontos volt: „A bizottság szakértői a saját és az EU-tagállamok költségén vizsgálódnak majd, s ehhez önök is hozzájárultak az adóikkal.”
Az uniós szakember úgy véli, hogy a magyar paprikabotrány után különösen nagy a jelentősége annak, hogy egy újabb élelmiszerrel kapcsolatban van mozgás Brüsszelben. „Nem baj, ha elterjed, hogy Magyarországon jó a mezőgazdaság, s vannak termelői és fogyasztói igények.”
Hétfőn és kedden a magyar méztermelők nemzeti és EU-zászlós hada elfoglalta a brüsszeli rendőrség által hétfő reggel felajánlott területet. A Schuman térnél a Törvény utcája szakaszon francia és magyar nyelvű transzparensekkel felszerelkezett gazdák jó magaviselettel osztogatták szórólapjaikat. Ezer kiskanál állt rendelkezésükre, hogy mézet és ostyát kínáljanak az érdeklődőknek. A kóstolgattók közül volt, aki azonnal a pénztárcájához nyúlt, hogy vásároljon néhány üveggel. Az elsők még ingyen kaptak belőle, ám a nagy érdeklődés miatt be kellett osztani a készleteket. Mivel mézfronton a lengyelek, csehek, szlovákok, spanyolok is hasonló problémákkal szembesülnek, januártól kiszélesedik a méztermelők brüsszeli demonstrációja.
A magyarok elkezdték.



A méztermelők követeléseiből
· Az importjelölés szabályait és ellenőrzését szigorítsa meg az EU.
· Legyen kötelező feltüntetni a származási országot az üvegeken.
· Legyen tilos a különböző országokból származó mézeket összekeverni.
· Az EU ne csak az EU-ban ellenőrizze a méztermelés, csomagolás és kereskedelem körülményeit, hanem mindenhol, ahonnét az importméz származik.
· Vizsgálják ki a mezőgazdaságban felhasznált összes kémiai anyag összesített hatását a méhekre.
· Legyen egy főállású EU-alkalmazottjuk a méhészeknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.