Hosszú távra meghatározza a Szigetköz sorsát, egyben új lendületet adhat a megrekedt szlovák–magyar kormányközi tárgyalásoknak az országhatárokon átnyúló tájrehabilitáció megvalósulása. Olyan erők sorakoztak fel mögöttük, amelyek a megoldásában érdekeltek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Széles Sándor, Máriakálnok polgármestere, a közös szlovák–magyar uniós projektet elnyerő Felső-Mosoni-Dunatáj Társulás vezetője. – Az elnyert összeg legnagyobb részét – 60-70 millió forintot – az Öreg-Duna Ásványráró alatti, parlagnyilasi ágának rehabilitációjára költik, amellyel megoldódna a folyó elterelése óta „szomjazó” Alsó-Szigetköz vízpótlása. Jövő tavasszal megindulhatnak a munkálatok – mondta Széles. Emlékezetes: korábban nagy vitákat váltott ki a vízpótlás ügye. Ennek révén ugyanis műszaki beavatkozásokkal és a dunakiliti fenékküszöb segítségével kis mennyiségű vizet terelnek a szárazon maradt ágakba. A vita ott talált nyugvópontra, hogy a vízpótlás hasznos dolog, de ökológiai és turisztikai szempontból sem helyettesíti a Magyarországnak járó többletvíz átadását.
A polgármester a beruházás jelentőségét többek között a magyar–szlovák együttműködésben látja: – „Ez az első olyan összefogás, amelyet az EU támogat, mert eddig csak üzeneteket kapott Magyarország és Szlovákia is. Az elmúlt tizenkét évben a Duna elterelése miatt hátrányos helyzetbe került térség nem kapott támogatást az államtól, ezért a hátrányos helyzetű térségek közé történő besorolását kéri a szigetközi önkormányzatok többsége: így jóval több pályázaton indulhatnának. – A kormány és a környezetvédelmi miniszter felismerte az ügy jelentőségét, és ígéretet kaptak elképzeléseik támogatására. Mi megtettük a szükséges lépést – szögezte le lapunknak a polgármester. Miklós László, Szlovákia környezetvédelmi minisztere ugyancsak ígéretet tett rá, hogy a szlovák költségvetés is biztosítja a szükséges forrást.
Terveikben szerepel a balatoni mintára létrehozandó szigetközi fejlesztési tanács megalakítása is. A tanács a 32 szigetközi önkormányzatot fogná össze, amelyek egységesen fogalmazhatják meg a mindenkori kormányok felé igényeiket. A tanács lehetőséget adna a szigetközi önkormányzatok fejlesztési terveinek, javaslatainak összehangolására: megalakulását várhatóan december 10-én jelentik be a Szigetköz-projekt hivatalos indítására összehívott sajtótájékoztatón.
A környezetvédelmi tárca érdeklődésünkre sajtóközleményben tudatta: örülnek a brüsszeli támogatásnak, ám hivatalosan nincs tudomásuk arról, hogy a társulás többlettámogatást igényelne. Leszögezték: az illetékes vízügyi igazgatóság is tagja a nyertes konzorciumnak, amely a tárca felügyelete alatt működik.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”