Szigetköz: egymillió euró Brüsszeltől

Több mint egymillió eurós támogatást, mintegy kétszázötvenmillió forintot nyert el a Szigetköz rehabilitációjára a Felső-Mosoni-Dunatáj Társulás, amelynek először sikerült a Duna elterelése miatt víz nélkül maradt szigetközi térség helyreállítására közvetlenül Brüsszelből támogatást szerezni.

Bõtös Botond
2004. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú távra meghatározza a Szigetköz sorsát, egyben új lendületet adhat a megrekedt szlovák–magyar kormányközi tárgyalásoknak az országhatárokon átnyúló tájrehabilitáció megvalósulása. Olyan erők sorakoztak fel mögöttük, amelyek a megoldásában érdekeltek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Széles Sándor, Máriakálnok polgármestere, a közös szlovák–magyar uniós projektet elnyerő Felső-Mosoni-Dunatáj Társulás vezetője. – Az elnyert összeg legnagyobb részét – 60-70 millió forintot – az Öreg-Duna Ásványráró alatti, parlagnyilasi ágának rehabilitációjára költik, amellyel megoldódna a folyó elterelése óta „szomjazó” Alsó-Szigetköz vízpótlása. Jövő tavasszal megindulhatnak a munkálatok – mondta Széles. Emlékezetes: korábban nagy vitákat váltott ki a vízpótlás ügye. Ennek révén ugyanis műszaki beavatkozásokkal és a dunakiliti fenékküszöb segítségével kis mennyiségű vizet terelnek a szárazon maradt ágakba. A vita ott talált nyugvópontra, hogy a vízpótlás hasznos dolog, de ökológiai és turisztikai szempontból sem helyettesíti a Magyarországnak járó többletvíz átadását.
A polgármester a beruházás jelentőségét többek között a magyar–szlovák együttműködésben látja: – „Ez az első olyan összefogás, amelyet az EU támogat, mert eddig csak üzeneteket kapott Magyarország és Szlovákia is. Az elmúlt tizenkét évben a Duna elterelése miatt hátrányos helyzetbe került térség nem kapott támogatást az államtól, ezért a hátrányos helyzetű térségek közé történő besorolását kéri a szigetközi önkormányzatok többsége: így jóval több pályázaton indulhatnának. – A kormány és a környezetvédelmi miniszter felismerte az ügy jelentőségét, és ígéretet kaptak elképzeléseik támogatására. Mi megtettük a szükséges lépést – szögezte le lapunknak a polgármester. Miklós László, Szlovákia környezetvédelmi minisztere ugyancsak ígéretet tett rá, hogy a szlovák költségvetés is biztosítja a szükséges forrást.
Terveikben szerepel a balatoni mintára létrehozandó szigetközi fejlesztési tanács megalakítása is. A tanács a 32 szigetközi önkormányzatot fogná össze, amelyek egységesen fogalmazhatják meg a mindenkori kormányok felé igényeiket. A tanács lehetőséget adna a szigetközi önkormányzatok fejlesztési terveinek, javaslatainak összehangolására: megalakulását várhatóan december 10-én jelentik be a Szigetköz-projekt hivatalos indítására összehívott sajtótájékoztatón.
A környezetvédelmi tárca érdeklődésünkre sajtóközleményben tudatta: örülnek a brüsszeli támogatásnak, ám hivatalosan nincs tudomásuk arról, hogy a társulás többlettámogatást igényelne. Leszögezték: az illetékes vízügyi igazgatóság is tagja a nyertes konzorciumnak, amely a tárca felügyelete alatt működik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.