Sztrájkoltak Olaszországban

Olaszok milliói vonultak utcára tegnap a szakszervezetek által szervezett általános sztrájk alkalmával. A munkások a Berlusconi-kormány által hozott gazdasági reformok ellen tüntettek az olasz nagyvárosokban, egy napra megbénítva ezzel az egész országot.

Hírösszefoglaló
2004. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leginkább a jövő évi költségvetés sarokszámai háborították fel a munkavállalókat. A 2005-ös büdzsében ugyanis nyolcmilliárd dolláros megszorítás található a közszférát illetően, Silvio Berlusconi miniszterelnök reformterveinek részeként. Az ötlet azonban nem Rómából, hanem Brüsszelből származik, ugyanis az Európai Bizottság arra szólította fel Olaszországot, hogy csökkentse államadósságát, amely a világon a harmadik legnagyobb. Közgazdászok a BBC brit közszolgálati adónak elmondták: nem biztos, hogy a mostani megszorító intézkedések meghozzák a kívánt eredményt, ugyanis szerintük a végtelenül lassú olasz gazdaságot így nem lehet felrázni.
Berlusconi 2001-es hatalomra kerülése óta a mostanin kívül négy nagyszabású sztrájk volt Olaszországban. Az országban hagyományosan erős szakszervezetek sokszor folyamodnak a sztrájkhoz, ha sértve érzik jogaikat. Néhány nappal ezelőtt viszont az ügyészek, a bírók és az ügyvédek jelentettek be egynapos munkabeszüntetést, mivel a kormány által benyújtott törvénymódosítás szerintük gátolja a korrupt politikusok elleni fellépést. November 24-én az ország jogászainak nyolcvan százaléka tiltakozott az elfogadás előtt álló jogszabály és áttételesen Berlusconi ellen. Ismeretes, hogy a miniszterelnöknek számos alkalommal kellett megjelennie a bíróságon, főként gazdasági bűncselekmények miatt, ám ezeket rendszeresen elnapolják. Az olasz jogásztársadalom felemelte szavát a politikai elit érinthetetlensége miatt, s közvetve kormányellenes tüntetésként fogta fel a sztrájkot. Hasonlóképp vélekednek a közalkalmazottak is, akik többmilliós tömegként megmozdulva komoly hatással lehetnek a belpolitikára. A nagy sztrájkok azonban láthatólag nem rengették meg a Berlusconi-kabinetet. A kormányfő szerint semmi másról nincs szó, mint baloldali ellenfeleinek bosszúhadjáratáról, légyen szó akár a munkavállalókról, akár a jogászokról. Az ellene felhozott vádak szerinte légből kapottak, s céljuk az olasz kormány megbuktatása.



Tömegek az utcákon. A megmozdulások miatt a légi utaztatás is megbénult, az Alitalia egyedül 136 járatát törölte. Délután egy óráig a vonatok sem közlekedtek, míg a postahivatalok és az állami intézmények egész nap zárva maradtak. A kórházak csak az életmentő műtéteket végezték el. A legnagyobb demonstrációk Torinóban, Velencében és Milánóban voltak. A nápolyi felvonulások egyben a helyi maffia ellen is irányultak. A nyomdák nem nyomták ki a megmozdulásokkal szimpatizáló napilapokat, csak néhány, a kormányhoz közel álló újság jelent meg. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.