Szülőföld Alap: pénzügyi csel

Nem költ többet a kormány a határon túli magyarok támogatására akkor sem, ha a parlament elfogadja a kabinet által kezdeményezett törvényt a Szülőföld Alapról – derül ki a lapunk birtokába került előterjesztésből. Csupán átcsoportosítanák a jelenlegi támogatásokat. Az MSZP beismerte: valótlanul állították, hogy nem Székelyudvarhelyen készült a párt propagandaújságja.

Czirják Imre
2004. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utasításban kötelezte szerdán Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a külügyminisztert, a pénzügyminisztert, valamint a Miniszterelnöki Hivatalt vezető minisztert, hogy a Szülőföld Alapról szóló törvény elfogadása esetén „vizsgálják meg a határon túli magyarok támogatására szolgáló előirányzatok az alapba történő átcsoportosításának lehetőségét és módját”. Mégpedig a törvény elfogadását követően azonnal – derül ki a Magyar Nemzet birtokába került kormány-előterjesztésből.
Mindez azt jelenti (ami egyébként az előterjesztés második számú függelékéből pontosan ki is derül), hogy ha az Országgyűlés elfogadja a Szülőföld Alapról szóló törvényt, akkor a határon túliak az eddig tervezettnél egyetlen fillérrel sem kapnak több pénzt, csupán más szerkezetben és címszavak alatt folyósítanák a támogatásokat. A kabinet elképzelése szerint a nem egészen 10,4 milliárd forintos támogatásból az a 8,6 milliárdos összeg, amely jelenleg a miniszterelnökség és a különböző tárcák 2005-ös költségvetési tervezetében szerepel, átkerülne a külügyi tárca büdzséjén belül kialakítandó alapba.
*
Mint ismeretes: jelenleg például a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem vagy az Illyés Közalapítvány, a Délvidéki és Kárpátaljai Alapok, valamint a szomszédos országokban élő magyarok nevelési-oktatási, tankönyv- és taneszköz-támogatását finanszírozza külön pénzügyi fejezetekből a magyar költségvetés.
Nem vonnák el ugyanakkor azt az hozzávetőlegesen 1,6 milliárdos összeget, amely az SZDSZ irányítása alatt álló Oktatási Minisztérium büdzséjében szerepel. Változatlanul megmaradna továbbá a Magyar Tudományos Akadémia költségvetésében az a 116 millió forint, amelyből 50 millióval a határon túli magyar tudósok kutatásait, illetve 66 millió forint erejéig az Arany János Közalapítványt támogatnák.
A Szülőföld Alapról egyébként három, lényegében azonos tervezet került korábban a kormány elé, amelyek olyan dolgokban különböznek egymástól, minthogy a kedvezményezett szervezetek vagy személyek köre kiterjedjen-e az Ausztriában élőkre, valamint hogy 11 vagy 15 tagú legyen-e az alap elvi irányító testülete, a tanács. A szervezet döntései legalább kétszintűek lennének, ugyanis a tervezetekben minden esetben szerepelnek az úgynevezett kollégiumok, amelyek döntenének a támogatásokról. Egyelőre nem világos az, hogy hány kollégium lenne, és a tanács esetében is annyi biztos, hogy a tagok felét és az elnököt a kormány jelölné, tehát a kormányzati delegáltak többségben lennének a testületben. A főbb elemeiben az általánosságok szintjén maradó Szülőföld Alapról szóló törvény felhatalmazná a kabinetet, hogy maga dolgozhassa ki a tanács és a kollégiumok működésének részletes szabályait. A kormány a jövő héten nyújtja be a javaslatát az Országgyűlésnek. Szili Katalin házelnök tájékoztatása szerint a kabinet sürgős tárgyalást kér az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.