Tokajban a jövőt féltik

A tokaji szőlőtermelők levélben kérték az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. -t, hogy a kistermelők iránt leginkább elkötelezett jelentkező vásárolhassa meg a Tokaj Kereskedőház (TK) Rt.-t. Szabó Csaba, a TK Rt. volt igazgatósági elnöke lapunknak elmondta: a gazdák aggodalma jogos, mivel a legnagyobb felvásárló cég van kalapács alatt.

Erdősi Csaba
2004. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan két hónapja tart a bizonytalanság Tokajban: a TK Rt.-re immár másodízben kiírt privatizációs pályázat beadási határideje november negyedikén lejárt, döntés azonban még nem született. A környék legnagyobb felvásárlótársasága – mintegy 3000 termelő áll szerződésben a céggel – körüli helyzet miatt a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa arra kérte az ÁPV Rt.-t, hogy a jelentkezők közül annak adja el a kereskedőházat, amelyik leginkább szem előtt tartja a kistermelők érdekeit.
Mint ismeretes, a TK Rt. magánosításának most fut neki másodszor az állam; a nyár közepén lezárult körben ugyanis nem érkezett megfelelő ajánlat. Mészáros Tamás, az ÁPV Rt. vezérigazgatója ígéri, hogy a kereskedőház sorsáról még az idén döntés születik, azt azonban nem tudni, kik és milyen feltételekkel állnak sorban a nagy múltú cégért. Az biztos, hogy a vevőjelöltek között van a kistermelők és a TK Rt. menedzsmentje által közösen alakított csoport, a Tokaji Borvidék Szőlőtermelőinek Szövetkezete is. Jarecsin János, a Hegyközségi Tanács titkára a távirati irodának nyilatkozva kijelentette: a termelés hosszú távú biztonságát az jelentené, ha maguk a szerződött gazdák is résztulajdonosai lennének a kereskedőháznak.
Jogosnak tartja a termelők aggodalmát a TK Rt. korábbi, 2002-ben leváltott vezérigazgatója. Szabó Csaba kérdésünkre elmondta: a Tokajba települő új vállalkozások minimális mennyiségű szőlőt vásárolnak, és ezzel tönkreteszik a feldolgozókapacitással nem rendelkező szőlősgazdákat. – Mindenképpen bizonytalan a helyzet, hiszen több ezer szerződést már februárban felbontottak – emlékeztetett rá Szabó. Szakértők szerint kérdéses, hogy a termelők által felvetett szempont, vagyis hogy az legyen új tulajdonos, aki foglalkozik az érdekeikkel, mennyit nyom a latban az ÁPV Rt. döntéshozói körében. Mint ismeretes, a privatizáció első körében a hegyaljai önkormányzatok is szerették volna hasonló megfontolások alapján átvenni a kereskedőházat, de elutasították őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.