Lassan két hónapja tart a bizonytalanság Tokajban: a TK Rt.-re immár másodízben kiírt privatizációs pályázat beadási határideje november negyedikén lejárt, döntés azonban még nem született. A környék legnagyobb felvásárlótársasága – mintegy 3000 termelő áll szerződésben a céggel – körüli helyzet miatt a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa arra kérte az ÁPV Rt.-t, hogy a jelentkezők közül annak adja el a kereskedőházat, amelyik leginkább szem előtt tartja a kistermelők érdekeit.
Mint ismeretes, a TK Rt. magánosításának most fut neki másodszor az állam; a nyár közepén lezárult körben ugyanis nem érkezett megfelelő ajánlat. Mészáros Tamás, az ÁPV Rt. vezérigazgatója ígéri, hogy a kereskedőház sorsáról még az idén döntés születik, azt azonban nem tudni, kik és milyen feltételekkel állnak sorban a nagy múltú cégért. Az biztos, hogy a vevőjelöltek között van a kistermelők és a TK Rt. menedzsmentje által közösen alakított csoport, a Tokaji Borvidék Szőlőtermelőinek Szövetkezete is. Jarecsin János, a Hegyközségi Tanács titkára a távirati irodának nyilatkozva kijelentette: a termelés hosszú távú biztonságát az jelentené, ha maguk a szerződött gazdák is résztulajdonosai lennének a kereskedőháznak.
Jogosnak tartja a termelők aggodalmát a TK Rt. korábbi, 2002-ben leváltott vezérigazgatója. Szabó Csaba kérdésünkre elmondta: a Tokajba települő új vállalkozások minimális mennyiségű szőlőt vásárolnak, és ezzel tönkreteszik a feldolgozókapacitással nem rendelkező szőlősgazdákat. – Mindenképpen bizonytalan a helyzet, hiszen több ezer szerződést már februárban felbontottak – emlékeztetett rá Szabó. Szakértők szerint kérdéses, hogy a termelők által felvetett szempont, vagyis hogy az legyen új tulajdonos, aki foglalkozik az érdekeikkel, mennyit nyom a latban az ÁPV Rt. döntéshozói körében. Mint ismeretes, a privatizáció első körében a hegyaljai önkormányzatok is szerették volna hasonló megfontolások alapján átvenni a kereskedőházat, de elutasították őket.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”