Leonyid Kucsma távozó ukrán elnök tegnap este váratlanul azt közölte, hogy az elnökválasztás újbóli kiírásával szeretné megoldani a választás november 21-i, második fordulója nyomán kialakult válságot. Közben Viktor Janukovics kormányfő, a hatalom győztesnek kihirdetett elnökjelöltje kijelentette: beleegyezik, hogy ismét megrendezzék a második fordulót abban a két megyében, amelyben állítólag a legtöbb választási csalás történt, ha bebizonyosodik, hogy valósak a nagyarányú csalásokról szóló hírek.
Korábban az ellenzék huszonnégy órát adott az államfőnek követelései teljesítésére. Az ultimátumszerű felhívásban, amelyet vasárnap este Viktor Juscsenko koalíciós partnere olvasott fel a Függetlenség terén összegyűlt, másfél milliós tömeg előtt, a nemzeti megmentési bizottság a választás meghamisításában közreműködő Janukovics felmentését, a szeparatista törekvéseket megfogalmazó három keleti megye, Donyeck, Luhanszk és Harkiv vezetőinek a menesztését és ellenük a bűnvádi eljárás megindítását, valamint a központi választási bizottság új tagjainak a parlament elé terjesztését követelik.
A helyi hatóságok mindazonáltal bejelentették, hogy december 5-én népszavazást rendeznek Ukrajna donyecki régiójának autonómiájáról. Janukovics tegnap este közvetítésre, az ellenzékkel való párbeszéd lehetőségére kérte fel az unió soros elnökségét ellátó Hollandia miniszterelnökét.
*
Kijev narancsszínbe öltözött, és a szabadság szívdobogásától lüktet. Az emberek mosolyognak, és szívélyesen köszöntik egymást, mintha mindenki mindenkinek már régóta személyes ismerőse lenne. A személygépkocsik antennáin, visszapillantó tükrein és ablaktörlőin is a lemenő nap színét idéző szalagokat lebegtet a szél, és ha véletlenül valakinek nem lenne pénze az útiköltség megtérítésére, a taxisok akkor is örömmel berepítik az embert a főváros szívében levő Függetlenség térre, ahol nap nap után több százezren gyülekeznek, hogy élvezhessék a szabadság bódító ízét. – A látottak csodálattal és irigységgel töltenek el egyszerre, hiszen a következő néhány évben aligha élhetek meg ahhoz hasonlót Moszkvában, amit ma Kijevben igen – írja a moszkvai Kommerszant című lap tudósítója.
Tegnap Ukrajnában mégis minden figyelem Ukrajna legfelső bíróságának ülésére összpontosult. A testület ugyanis Viktor Juscsenko ellenzéki elnökjelölt beadványa alapján hozzálátott a központi választási bizottság (CVK) azon határozatának a vizsgálatához, amely az elnökválasztás második fordulója alapján Viktor Janukovics kormányfőt hirdette ki győztesnek. A bíróságnak a többi között szándékában áll tanúként meghallgatni Ruszlan Knyazevicset, a CVK tagját, aki nem írta alá a választási forduló végeredményéről szóló határozatot, és Juscsenko választási stábja szerint tanúsíthatja a határozat előkészítése során elkövetett szabálysértéseket.
A nagy érdeklődésre való tekintettel a legfelső bíróság ülését több tévécsatorna is közvetíti, de ezrek várják az események alakulását a bíróság előtti téren is. Köztük vannak természetesen Viktor Juscsenko és Viktor Janukovics hívei, akik saját elnökjelöltjüket éltetik és igazságot követelnek. A hangulat meglehetősen feszült a két tábor között, de egyelőre nem került sor semmiféle atrocitásra, provokációra.
Kucsma – még mielőtt engedett volna a a követeléseknek – úgy nyilatkozott: nem hiszi el, hogy meghamisították volna a választásokat és hogy a CVK bármiben is hibát követett volna el. Leszögezte: semmiképpen nem szabad megengedni Ukrajna szétesését, s szerinte sem Juscsenko, sem pedig Janukovics nem szeretne csupán az ország egy részének az elnöke lenni.
Viktor Janukovics viszont tegnap arra szólította fel Luhanszk és Donyeck megye lakosait, hogy vonuljanak a választói helyiségekhez, ha netalán érvénytelennek mondják ki a választás eredményét. Ezzel együtt az államfő elnökletével zajló tanácskozáson a jelen lévő megyei vezetőket is arra kérte, hogy nyíltabban és keményebben foglaljanak állást az országban kialakult helyzettel kapcsolatban. „Gondolják meg jól, hogy holnap mit fognak mondani odahaza, mert ha azt fogják majd állítani, hogy minden a legnagyobb rendben van, az emberek azonnal lehúzzák még a bőrüket is az ilyen rendért” – szögezte le.
A kormányfő törvénytelennek tartja mindazt, ami ma az országban, de legfőképpen a fővárosban történik, hiszen nem csupán dolgozni nem engedik, hanem még az életét is fenyegetik. Ez utóbbi arra késztette őt, hogy a családját elköltöztesse Kijevből.

A firnyákosok simán kijátsszák a vasárnapi fűnyírási tilalmat