Egyelőre tájékoztatást sem kaptak a gazdák arról, hogy mikor juthatnak hozzá az uniós 25 százalékos támogatáshoz tartozó 30 százalékos nemzeti kiegészítéshez – közölte lapunkkal Hanó Miklós, a szervezet elnöke. Nemzeti kiegészítésként hektáronként 35-40 ezer forintos támogatást ígértek, de ez a költségvetésben sem szerepel. A búzáért a kereskedők tonnánként csak 18 ezer forintot adnak, a kukoricáért pedig csak 15-16 ezret. A gondot az jelenti, hogy a gazdák nem rendelkeznek tárolókkal, ezért az integrátorok, kereskedők viszik el a hasznot – tette hozzá az elnök, aki szerint a sertéságazatban másfél éven keresztül csak veszteséget könyveltek el. A februári demonstrációt követő megegyezésben elérték, hogy állatjóléti támogatásként a sertésre darabonként kétezer, a baromfira pedig kilenc forint ötven fillért kaptak, október 15-től viszont pénzhiányra hivatkozva a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) ezeket megszüntette. Szintén a februári megállapodás részeként a tejért 68 forintos irányárat ígértek, ehelyett a termelők 58-60 forintot kapnak.
– Követeljük a nemzeti támogatás azonnali kifizetését – fogalmazott Hanó –, a megállapodásban foglalt sertésenkénti és a baromfi kilója utáni állatjóléti támogatások viszszaállítását. A termelők szeretnék elérni a tej irányárának hatvannyolc forintra emelését, és hogy a gázolaj ára jelentős mértékben csökkenjen. Fontosnak tartják, hogy a fogyasztók egészséges magyar élelmiszerekhez jussanak. Ezért továbbra is tiltakoznak az ellen, hogy a különböző külföldi áruházláncok lepik el az országot. Követelik továbbá, hogy tej- és tejtermékutánzatokat és az egyéb kétes eredetű alapanyagokból készített élelmiszereket szigorúbban ellenőrizzék a hatóságok. Hanó hangsúlyozta: ha november 24-e és 26-a között nem tudnak érdemi tárgyalásokat kezdeni, tovább folytatják a demonstrációt.
Dékány András, az FVM szóvivője lapunknak a tervezett tüntetésekkel kapcsolatban elmondta, hogy a jogszerűséget nem, a célszerűséget azonban vitatja. Az állatjóléti támogatásokra az e célra elkülönített tízmilliárd forinton felül hatmilliárd forintot fizet ki a tárca, így teljesítik korábbi vállalásukat. Dékány András hozzátette: mivel ennél több pénzt nem fizethetnek ki a költségvetésből, ebben a konkrét ügyben nincs miről tovább tárgyalni.
n
Mintegy 150 meggytermelő tegnap Lajosmizsén megalakította a Magyar Meggytermelők Érdekvédelmi Szövetségét. A szövetség megválasztott vezetője, Zsigó Viktor kertészmérnök, egyben Lajosmizse polgármestere úgy vélekedett: 3-4 év múlva elsorvadhat az ágazat, mert nem lehet folyamatosan az önköltség alatt megtermelni a meggyet.

A Holdról is látható dugók várhatók az M7-es autópályán