Nem túl határozott emelkedéssel indultak a hét első európai tőkepiaci kereskedései. Tokióban az irány határozottan csökkenő volt, ennek jegyében a Nikkei 225 index 0,70 százalékot, a Topix indikátor 0,85 százalékot gyengült, mivel pénteken az amerikai kereskedelmi és költségvetési hiány nem a várt értékeket mutatta. A dollár hat hónapos mélypontjára gyengült a jenhez viszonyítva. A legnagyobb áresést az exportra termelő cégek szenvedték el a Tokyo Electron profit warningja (negatív eredményjóslata) is rontotta a részvények növekedési esélyeit. A csipgyártó eszközöket készítő társaság mellett a Toyota, a Sony, valamint a bankszektorhoz tartozó Mizuho részvényei értékvesztést produkáltak. A DaimlerChrysler többségi tulajdonát képező Mitsubishi Motors az idei év első üzleti fél- évében 146,16 milliárd jenes adó utáni veszteséget ért el, míg a korábbi év hasonló időszakában ez az érték csupán 80,22 milliárd jen volt.
Iránytalan hangulat mellett kereskedtek az európai piacokon tegnap, Frankfurtban csökkenéssel indult a nap, délelőtt a DAX 30 indikátor enyhe javulást mutatott fel, de később előző szintje alá esett. Londonban ennél rosszabb volt a helyzet, az FTSE 100 indexnek nem sikerült egy pillanatra sem pozitív irányba mozognia.
A jen/dollár árfolyamhoz hasonlóan az euró/dollár is jelentősen erősödött, az euró történelmi csúcsára ugrott a dollárral szemben. A Goldman Sachs közölte, hogy a DaimlerChrysler eredményei a közeljövőben javulhatnak, más szakértők viszont pont a Mitsubishi adatai láttán peszszimisták voltak és leminősítést vártak. A német piacon a MünichRe viszontbiztosító is jól szerepelt, mivel a társaság a jóslatokkal ellentétesen, 365 millió eurós adózott harmadik negyedéves eredményt produkált, az elemzői konszenzus 42 millió euróról szólt. A cég saját becslése szerint a szeptemberi amerikai hurrikánok után már megkezdett kártérítések összesen 550 millió euróba fognak kerülni.
Felfelé mozgatta volna a piacot a német Henkel háztartás-vegyipari gyár eredménye. A Henkel 131 millió eurós adózott eredményt ért el a harmadik negyedben, 11 százalékkal többet az egy évvel korábbi, 118 milliónál.
Pesten 67 pontot csökkenve zárt a BUX árfolyama, a magyar tőzsde részvényeit jegyző index a nap elejétől fogva egyre lejjebb és lejjebb csúszott. Délben az indikátor 13 459 pontig zuhant, majd korrigált. A forgalom 8,60 milliárd forintra esett vissza, a legnagyobb érdeklődés a változatlan áron záró OTP iránt jelentkezett. A nap nyertese a 103 millió forintos forgalmat bonyolító, 15 százalékkal dráguló Fotex lett. Az OTP mellett visszaeséssel zárt Mol és a Richter is, a Matáv ára viszont nem változott.
A forint, folytatva a múlt heti trendet, tegnap is erősödött az eurót 245,10-245,20 forinton jegyezték, 20 fillérrel gyengébben a 245,30-245,40 forintos pénteki árfolyamnál. A forint 13,18 százalékon állt a sáv erős oldalán, 7 bázisponttal erősebben a pénteki helyzeténél. A piac nem reagált érezhetően a pénteken délután közzétett, a vártnál kissé kedvezőbb előzetes októberi államháztartási hiányra.
Nehéz elhinni, hogy milyen influenszereket díjaztak - Janka nem hagyta szó nélkül