Folytatni kell az 1989 decemberében, Temesváron elkezdődött rendszerváltozást, demokratizálódást, a magyarság felszabadítását, emancipációját. Ezt üzeni nekünk a 15 évvel ezelőtt kitört romániai forradalom, amelynek eszméjét minden évben megpróbálják ellopni tőlünk. De mi viszszavesszük, ami a mienk – nyilatkozta lapunknak tegnap Tőkés László püspök abból az alkalomból, hogy másfél évtizeddel ezelőtt indított személyes meghurcoltatásával együtt Romániában bomlani kezdett a kommunista diktatúra fala. Pénteken gyásznap virradt a bánsági városra, ahol a forradalmár szervezetek a civil lakossággal karöltve arra emlékeztek, hogy ’89 karácsonyának közeledtével a helyi református egyház utcára vonulásával ezekben a napokban pattant ki a Ceausescu-rezsim elleni küzdelem szikrája, amely egy hét leforgása alatt futótűzként terjedt el az országban.
Mint minden évben, Temesvár ezúttal is egyedi módon tisztelgett rendszerváltó hősei előtt: az elmúlt napokban emlékezők százai gyújtottak gyertyát esténként a szabadságért, a helyi Opera téren pedig kivetítőn követték figyelemmel a 15 évvel ezelőtt történteket felidéző dokumentumfilmeket.
*
A helyi polgármesteri hivatal naponta 300 kettétört kenyeret osztott szét az emlékezők között, felidézve az akkori testvéri összefogás példáját. Ez a gesztus most aktuálisabbnak bizonyult, mint valaha, mivel Bukarest ezúttal is lemaradt Temesvár mögött: a ’89-es események 15. évfordulóján Ion Iliescu leköszönő államfő azzal „kedveskedett” a forradalmi városnak, hogy kegyelemben részesítette a rezsimhű milícia egykori helyi parancsnokát, akit a tűzparancs kiadása miatt gyilkosságért börtönbüntetésre ítéltek. „Minősíthetetlen, provokációval felérő gesztus Iliescué, aki ismét bebizonyította, hogy másfél évtized elteltével még mindig nincs jogállam Romániában, a temesvári eszmék pedig csak részben teljesedtek be” – kommentálta a rendeletet a Magyar Nemzetnek Gheorghe Ciuhandu polgármester. Temesvár elöljárója ugyanitt jelentette be, hogy Ion Corpodeanu szabadon engedése miatt visszaküldte Iliescunak a neki szánt legmagasabb állami kitüntetést.
A magyarországi és romániai rendszerváltók, politikusok részvételével tartott rendezvényen egyébként éppen a még hivatalban lévő posztkommunista hatalom eme utolsó intézkedése váltotta ki a szónokokból azt a sommázatot, hogy az országban bizony még nem fejeződött be a rendszerváltás. „Sok minden másként történt, mint ahogy azon a csodálatos karácsonyon elképzeltük. De ha van hitünk, ha visszanyúlunk ’89 decemberének értékrendjéhez, akkor van esélyünk arra, hogy azokat az eszméket megvalósítsuk” – hangoztatta beszédében Toró T. Tibor parlamenti képviselő. Szűrös Mátyás volt köztársasági elnök kijelentette, Temesvár szelleme ma azt üzeni az erdélyi magyaroknak, hogy mihamarabb napirendre kell tűzni az autonómia ügyét.
A forradalmi pillanatok magyar–román összefogásának példájával szolgált a temesvári konferencián a magyarországi testvérváros, Hódmezővásárhely küldöttsége. Kozó Péter alpolgármesterrel együtt a Béga-parti városba látogatott Ágoston Lajos is, aki társával, Tóth Sándorral annak idején segélyt hozott a forradalmároknak, ám Tóth már nem térhetett haza, mert meggyilkolták a Securitate emberei.
Megrendítő volt hallgatni a Tőkés László mellett mindvégig kitartó, éppen ezért börtönt járt Sepsi Béla és Gazda Árpád forradalmárok élménybeszámolóját. „Egyetlen dolgot bántam meg. Vallatóimnak akkor azt mondtam, ha másként nem tehetek, el akarom hagyni az országot. Ezt a vallomást azonban csak az erőszak hatására kényszerítették ki belőlem” – hangsúlyozta Gazda.
Németh Zsolt (Fidesz) felszólalásában a jelen viszonyokra utalva felidézte: amikor ’89 adventjén Budapesten százak adtak vért a romániaiaknak, közülük senkinek nem jutott eszébe, hogy 800 ezer áttelepülő erdélyi magyartól, netán 23 millió romántól féltse egzisztenciáját. Németh hozzátette, ha Romániában megtagadják az autonómiát az ott élő magyaroktól, az ország felkészületlenül kéri felvételét az Európai Unióba. A politikus emellett felkérte a magyar kormányt, hogy a nemzetpolitikai konszenzus helyreállítása érdekében mihamarabb hívja össze a Máértet. Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke hozzátette: „Ki kell vonni a határon túli magyarok ügyét a pártpolitikai csatározásokból.”
A temesvári konferencián egyébként Szabó Vilmos államtitkár és Bálint-Pataki István, HTMH-elnök képviselte a magyar kormányt, fejet hajtva a forradalom „szikrája”, Tőkés László előtt.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának