Nekik pénzük van, nekünk meg szívünk – mondja egy fiatalember, aki a szocialisták kétszer nemre buzdító plakátja alá állt be, széttárt karjaiban hatalmas Igen! felirattal. A dereka vastagon be van bugyolálva, mert vesegyulladást kapott néhány napja a Deák Ferenc téri aluljáróban. – Háromszázezer forintba kerül egy személytelen óriásplakát, ám amit én csinálok, az teljesen ingyen van, és ennyit igazán megtehetek a nemzetért.
Nemeskéri Péter akciója működik – az emberek figyelmét felhívja a hatalmas plakát alatt igen kiszolgáltatottnak tűnő ember. Sokan odamennek, és gratulálnak neki, eddig csak egyszer mondta halkan valaki, hogy ő bizony nemmel fog szavazni. A fiatalember barátaival azt tervezi, hogy a kampánycsendig terjedő időszakban minden nagy forgalmú aluljáróban és pályaudvaron hasonló akciót szervez – tudatosan hangsúlyozva, hogy ők magánszemélyként buzdítanak az igen mellett. – Mi nem osztunk drága szórólapokat, nem viselünk pártemblémás sapkákat, trikókat, csendben demonstrálunk az igen mellett – mondja. – Létrehoztunk egy honlapot is (ketigen.uw.hu), ahol például sms-ötleteket gyűjtöttünk össze, és letölthetők a szórólapok is. Elindítottunk egy országos felhívást, amelyben arra kérjük az embereket, tegyék ki a házukra jól látható módon, egy fehér papíron az Igen!-t, és december negyedikén sötétedés után helyezzenek mécsest az ablakokba. Azt próbáljuk tudatosítani az emberekben, hogy maguk is tehetnek a sikerért, és ha nem végzik el ezt a munkát, akkor elbukhat az ügy.
A nem győzelmétől való félelem és a nemzeti öszszetartozás érzése sokakat megmozgatott. Sokan buzdító villanyleveleket küldenek ismerőseik címére, mások pedig sms-ben kampányolnak a népszavazáson való részvétel és az igen mellett. „Fél-elem helyett egész-ség. Két igen – add tovább!” vagy „Mindnyájunknak el kell menni, két igennel kell felelni!” – jönnek az üzenetek tucatszám, és megjelentek már a pikánsabb áthallások is: „Magyar nemzet? Magyar nemzet! Két igen! Add tovább!” Olyan is akad, aki megpróbálja visszájára fordítani az SZDSZ határozott nemjét: „Magyar liberálisok, utasítsátok el a kirekesztést, mondjatok igent minden kisebbségben levő magyarnak!”
Egy másik csoport határon túli magyar városok fiataljait szervezi be, hogy internetes portálokon, csevegőszobákban és egyéb on-line fórumokon jelen legyenek, és beszélgessenek az összetartozás fontosságáról. Erdélyi településekről ezerszám érkeztek képeslapok és úgynevezett kopogtatólevelek magyarországi testvértelepülések lakóihoz, hogy a határon túlra szakadt nemzettársaik iránti szolidaritásra kérjék őket. Megjelentek a „kopogtatómatricák” is, amelyekben arra hívják fel a figyelmet, hogy ők lélekben soha nem szakadtak el az anyaországtól. Szavazásra buzdítanak versekkel is: Reményik, Babits, Ady és József Attila versei köröznek a világhálón, Szentmihályi Szabó Péter költő Velünk szavazzatok! címmel írt új költeményt.
Egy, a Hargita mellől áttelepült magyar fiatal – érzékelve a munkahelyén kialakult feszültséget – engedélyt kért a cég igazgatóságától, hogy munkaidő után elbeszélgessen erről a kérdésről a kollégáival. „Különleges, nem mindennapi helyzet ez, hogy a munkatársaim a saját sorsomról vagy némely kollégám sorsáról, családja sorsáról döntést hozhatnak – írta levelében. – Hogyan tudjak, tudjunk kollégáim szemébe nézni, együtt dolgozni, ha ők döntenek rólam, rólunk, és még csak a véleményünkre sem kíváncsiak? (…) Egymás mellett lehet lenni, de az erőink nem adódhatnak össze, hiszen nem adunk semmit a miénkből a másiknak, és fordítva. Nézzünk szembe egymással, és beszéljük ki a dolgainkat, ha továbbra is közösségi szellemben akarjuk a cégünket és jómagunkat előre vinni!” A fiatal mérnök tudja, hogy a munkahelyi politizálást tiltja a törvény, de úgy véli, hogy ez a népszavazás politikai pártoktól független kérdés, ezért csütörtökön Szemtől szemben a felelősségteljes közös jövőért címmel megtartják a beszélgetést.
Megmozdultak a civil szervezetek is. Keszthelyen például – mint az anyaország számos más településén – a Nemzeti Kör Közhasznú Egyesület tagjai huszonnégy órás imaláncot szerveztek az igen győzelméért könyörögve. A kezdeményezéshez annyian csatlakoztak, hogy már a második kört is be kellett indítani, így minden pillanatban több család is imádkozik a nemzet újraegyesítése érdekében. A városban megvalósult a jobboldal teljes egysége, az emberek párthovatartozástól függetlenül segítenek abban, hogy minden egyes ajtókilincsre kikerüljön a Fidesz által készített, igenre buzdító nemzetiszín akasztó.

Illegális stégek bontása indult meg a Balaton több településén