Valótlan állítás, hogy a Baumag Szövetkezet vagy a hozzá köthető cégek valamelyike bármilyen formában is elkezdte volna kifizetni a károsultakat – reagált Patyi István, a Baumag-hitelezői választmány tagja arra a károsultak körében terjedő információra, miszerint a szövetkezet részleges kifizetésekbe kezdett. Hozzátette: csupán az történt, hogy nemrég postai átutalással a Baumag átutalt neki egy bizonyos összeget, amiről ő egyébként semmit sem tudott, s erről előzetesen semmilyen formában nem egyeztettek vele.
Bakó János, a Szövetkezeti Befektetők Érdekvédelmi Egyesületének elnöke és a Baumag hitelezői választmányának tagja a fenti hírre reagálva elmondta, hogy tudomása szerint állítólag azoknak, akiknek a szövetkezettől kapott tartozáselismerő nyilatkozatuk van, Balázs László, a Baumag volt elnöke az abban szereplő összeget kifizeti. Ilyen tartozáselismerő nyilatkozatokat egyébként igen szűk körben adott ki a szövetkezet tavaly október hatodika és nyolcadika között – jegyezte meg Bakó János. Hozzátette: idén februárban 5–8 ezer forintot fizettek ki azoknak a befektetőknek, akik legalább hároméves szerződéssel rendelkeztek. Ugyanakkor – tette hozzá Bakó – szervezetünk, két tag megbízásából, akiknek követelésük kifizetésének határideje 60 napja lejárt, fizetési meghagyást indított. Ekkor úgy tűnt, Balázs Lászlóék hajlanak a megegyezésre, s kérték a szóban forgó ügyfelek bankszámlaszámait, ám a követelt pénz két hónap elteltével, a mai napig sem érkezett meg. Tehát nem teljesen egyértelmű a dolog – jegyezte meg Bakó János. Patyi István felvetésére, miszerint mielőbb szüntessék meg a felszámolási eljárást, Bakó kifejtette, hogy azt csak abban az esetben lehetne leállítani, ha Balázs László visszateszi a vagyont oda, ahonnan elindult, s ennek eredményeként kifizethetik a hitelezőket. Patyi István lapunknak elmondta: a befektetőknek nem érdekük a felszámolási eljárás elnyújtása, hiszen az csak a felszámoló érdekeit szolgálja. Ezért véleménye szerint, a lehető leggyorsabban be kellene fejezni a felszámolási eljárást, mivel annak költségeit mind a hitelezők pénzéből fizetik. Érdeklődésünkre, hogy mit kifogásol az elszámolási eljárásban, rávilágított: kifejezetten a károsultak érdekei ellen szól az, hogy a felszámoló mintegy 400-450 peres eljárásba bonyolódott azért, mert nem fogadta be azoknak a hitelezői kérelmét, akik előzőleg fizetési meghagyást nyújtottak be a bíróságra a Baumag Szövetkezet ellen. Patyi szerint megoldás lehetne, ha sikerülne megegyezni Balázs Lászlóval, a Baumag Szövetkezet volt elnökével arról, hogy elkezdődjön a jogos követelések kifizetése. Ugyanakkor hozzátette, hogy jelenleg még egyáltalán nem folytatnak ilyen irányú tárgyalásokat, s Balázs László sem jelezte, hogy érdekelt lenne egy ilyen megoldásban. Patyi István közölte: a mintegy 13 ezer Baumag-károsult közül az elmúlt év alatt csaknem harmincan haltak meg, s ez vélhetően összefüggésben áll azzal, hogy elveszítették egész életük alatt megtakarított pénzüket.
Mint ismert, a rendőrség eddig több mint 170, a Baumag-ügyben érintett embert hallgatott ki, s körülbelül 380 ingatlant, illetve 37 bankszámlát zárolt. Jelenleg Balázs László, a szövetkezet volt elnöke házi őrizetben várja a nyomozás befejezését. A rendőrség a vizsgálat során talált külföldi számlákra szóló átutalásokat is. A szövetkezettől közel hétezer károsult mintegy húszmilliárd forintot követel.

Kémbotrány 6 lépésben: a legsúlyosabb válság a magyar–ukrán kapcsolatokban