Kettős állampolgárság: vita riogatással

Akarja-e, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson arról, hogy kedvezményes honosítással – kérelmére – magyar állampolgárságot kapjon az a magát magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon lakó, nem magyar állampolgár, aki magyar nemzetiségét a 2001. évi LXII. törvény 19. §-a szerinti „Magyar igazolvánnyal” vagy a megalkotandó törvényben meghatározott egyéb módon igazolja?

2004. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban gazdasági okokkal magyarázva a döntést, a kormány pártjai a nem beikszelésére szólították fel az állampolgárokat. Az MSZP több millió példányban kiosztott A felelős döntés! című szórólapjában Gyurcsány Ferenc kormányfő úgy vélekedett: „Felelős hazafi nem butít eldöntendő kérdéssé egy olyan nemzeti dilemmát, amire bizony nem lehet egyszerű igennel vagy nemmel válaszolni.” A kiadványból kiderül, hogy nyolcszázezer magyar áttelepülésével kell számolni, és ez évente 160 ezer forintnyi többletadójába kerül minden jelenlegi magyar állampolgárnak (évente összesen több mint ötszázmilliárd forintba).
A kampányban arról is szó esett, hogy húszféle segélyre és támogatásra lesznek jogosultak a kettős állampolgárságot megszerző határon túli magyarok. „Fiktív lakcímbejelentés után” jár nekik többek között a családi pótlék, a gyes, a gyed, az anyasági támogatás, az ápolási segély, a lakásfenntartási és lakbértámogatás, a temetési segély, a rokkantsági támogatás és egyebek. Az igen győzelme esetén kiürül a Kárpát-medence – állították –, a romániai és az ukrajnai nyugdíjasok áttelepülnek, és a magyar nyugdíjfolyósítónak kell fizetni a havi járandóságukat. A szomszéd országok kormányai rossz néven veszik a kettős állampolgárságot, és azt az Európai Unió sem támogatja. Aki igennel szavaz, annak számolnia kell a magyarországi életkilátások hirtelen és drámai mértékű romlásával – fejtették ki –, a magyarságnak a határon túli területeken bekövetkező visszafordíthatatlan hanyatlásával.
A kormány Szülőföld programot javasolt a kettős állampolgárság helyett. Véleményük szerint ezzel támogatják a határon túl élő magyarok boldogulását, de „illeszkednek a legfontosabb nemzetérdekhez, az anyaország gazdasági és társadalmi teherbíró képességének szempontjaihoz” is. A programhoz tartozna az egymilliárd forintos Szülőföld-alap, az anyaországra való szabad utazást biztosító külhoni magyar útlevél, valamint a vállalkozókat segítő húszmilliárdos hitelkeret is. Felmerült a nemzetpolgárság intézménye is, amely a magyar nemzethez való tartozást erősítené az állampolgárság megadása nélkül.
A szocialisták naponta egy kérdést tettek fel a magyar szavazókhoz a kettős állampolgárságról szóló népszavazás ügyében. Tegnap például így hangzott ez: „Akarja-e, hogy a magyar állam fizesse azok nyugdíját is, akik nem itt szerezték meg erre a jogosultságot?” A szocialista miniszterelnök legutóbbi nyilatkozataiban arról is beszélt, hogy az igen győzelme esetén Magyarországon feltámad a nacionalizmus, destabilizáció következhet be, és az ország Jugoszlávia útjára lép. „Kell egy olyan új országot csinálnunk, amelyben nem csak nemzeti, bezárkózó, vérségi alapon szervezünk” – fejtette ki. Gyurcsány Ferenc a Timesnak nyilatkozva arról beszélt, hogy a románok és a szerbek a kettős állampolgárság megadása után azt mondhatják a magyaroknak: „Mit akartok itt? Nem gondoljátok, hogy haza kellene mennetek?”
– A kettős állampolgárság kérdésében egyik válasz sem oldja meg a külhoni magyarság problémáját – jelentette ki Kuncze Gábor, aki szintén a nemmel való szavazásra buzdította az embereket. Az SZDSZ elnöke szerint az uniós tagságunkból fakadó előnyök kihasználása helyett csupán a hazai és külhoni magyarságot osztja meg az MVSZ kezdeményezése.



Az igen hívei elsősorban a nemzeti összetartozásra és az önhibájukon kívül a határokon túlra szorultak iránti szolidaritásra apelláltak. A Fidesz elnöke, Orbán Viktor szerint a kettős állampolgárság kérdése elsősorban az útlevélről szól, szerinte a határon túli magyarokat is megilleti az a szabadság, amelyet a magyar útlevél jelent. – Az igennek nincsen kockázata – fejtette ki a volt miniszterelnök –, mivel az érvényes népszavazást követően a parlamenti képviselők kétharmadának egyhangú döntése lesz szükséges ahhoz, hogy módosítsák az állampolgárságra vonatkozó törvényeket. Orbán Viktor szerint a Fidesz garanciát vállal arra, hogy az igen győzelme esetén csak olyan törvényt szavaz meg az Országgyűlésben, amely a magyarországi magyaroknak egyetlen forintjába sem kerül. Az ellenzék véleménye szerint békés nemzetegyesítésre kerülhet sor vasárnap, amennyiben győz az igen.
Ugyancsak az igen mellett érvel a történelmi egyházak többsége, civil szervezetek sokasága és a határon túli magyarok legitim képviselői is. A népszavazást kezdeményező Magyarok Világszövetsége kiszámította, hogy a kormány számításaival ellentétben minden, az anyaországba költöző magyar család költségvetési bevételt jelent a befizetett adók és illetékek után. A kampány során kiélesedő vitában kiderült, hogy a kettős állampolgárok nem vehetik igénybe az anyaországi szociális juttatások döntő többségét: az egészségügyi szolgáltatások például csak egy bizonyos járulékfizetési idő után járnak a tb-kártyával rendelkező állampolgároknak. Magyarországi lakhelyhez kötött a választójog, a szociális és a családügyi ellátások döntő része; az esetek többségében a rászorultságot is igazolni kell. A felmérések szerint a kettős állampolgárság elnyerése után sem várható a határon túli magyarok tömeges migrációja: aki akart, az már eddig eljött, ugyanakkor Magyarország és Szlovákia EU-csatlakozása után sem volt tapasztalható a felvidéki magyarok elvándorlása, pedig az unión belül szabadon letelepedhetnek a polgárok.
Az igen oldalon szólaltak meg a magyar gazdaság egyes szereplői is. A kereskedelmi és iparkamara számításai szerint a potenciális munkaerő megjelenésével nő az ország tőkevonzó képessége, és a kettős állampolgárságnak köszönhetően csökkenhet a feketegazdaság is. Ezt a vélekedést támasztja alá az elmúlt tizenöt év áttelepülőinek a vizsgálata: leginkább az aktív, munkaképes, iskolázott réteg, és nem a szociálisan rászorultak vándoroltak el szülőföldjükről.
A legélesebb vita a nyugdíjfizetés körül alakult ki. A nagyobbik ellenzéki párt kiderítette, hogy Romániával szakértői szinten megtörtént a megállapodás a pro ráta elv alkalmazására (amelynek értelmében a letelepedéstől függetlenül az az állam fizeti a nyugdíjat, ahol a járulékot a munkás fizette), de a kormány megpróbálta eltitkolni az aláírás előtt álló egyezményt, és arról beszélt, hogy a magyar adófizetőknek milliárdokba kerül a majdani áttelepülők nyugdíja.
A szomszéd országok esetleges fenntartásaira az ellenzék kifejtette: Szerbia korábban felvetette Medgyessy Péter akkori kormányfőnek, hogy nem gördítene akadályt a vajdasági magyarok kettős állampolgársága elé, az ukrajnai elnökválasztás során is mindkét jelölt a kettős állampolgárság lehetőségének engedélyezéséről beszélt. Románia maga is megadta a román állampolgárságot a moldáviai románoknak, az unió pedig tagállamai belső ügyének tekinti a kérdést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.