Megosztott baloldal, egységes nemzeti tábor

2004. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi törvénykezés értelmében csak az kaphat állampolgárságot Magyarországon, aki évek óta itt él és dolgozik, ezért a határon túli magyaroknak is el kellett hagyniuk szülőföldjüket, ha magyar állampolgárrá akartak válni. Jelenleg a magyar nemzetiségű nem magyar állampolgár leggyorsabban három év alatt, több mint százezer forint kifizetése után szerezhet állampolgárságot.
A kettős állampolgárságot szerzett határon túli magyarok nem szavazhatnak az anyaországban, ugyanis szavazati joggal csak az állandó magyarországi lakcímmel bíró állampolgárok rendelkezhetnek. Ha a határon túli magyar szavazni akar Magyarországon, fel kell adni addigi lakóhelyét, és itt kell állandó lakást létesítenie. Aki a lakcímbejelentéskor valótlan információt közöl, az közokirat-hamisítást követ el, és a törvény előtt felel tettéért. A kormányoldal határozott nemje a szocialista tábort is megosztotta. Lelkiismereti szavazásra szólított fel az Országgyűlés elnöke, Szili Katalin, majd a szocialisták társadalompolitikai platformja szólította fel a pártvezetést arra, hogy hagyják abba a határon túli magyarok kettős állampolgárságának elutasítására buzdító kampányt, és helyette szorgalmazzák azt, hogy mindenki a lelkiismerete szerint szavazzon. Állítása szerint igennel fog szavazni Németh Miklós, a pártállami időszak utolsó miniszterelnöke is, aki szerint új lehetőséget nyit a magyar sors formálására és a Duna menti népek békéjére a kettős állampolgárság. A kilencvenes évek egyik liberális mozgalma, a Tégy a gyűlölet ellen! című kampány szervezője, Hegedűs Zsuzsa szociológus (aki maga is kettős, francia–magyar állampolgár) a Hír TV-nek adott interjújában úgy fogalmazott: „Engem borzasztóan bánt, hogy ma a magyar miniszterelnöktől és a koalíciós pártoktól hallom azokat az érveket, amelyek ellen Franciaországban nagyon sokan felléptünk a bővítés kapcsán, hogy idezúdul a rengeteg lengyel, magyar, elveszi a munkát, lenyomja a béreket és kihasználja szociális rendszerünket.” A szociológus arra biztatta a szavazópolgárokat, hogy december ötödikén „tegyék fel maguknak azt az egy kérdést, akarják-e, hogy az a sok-sok gyerek, aki a határon túl is kirakta a csizmáját, a Mikulás-csomagban azt az ajándékot találja, amit mi, magyar állampolgárok egyéni jogon adtunk nekik: soha többet, sehol, akárhol élnek, nem kell félniük, ha magyarnak érzik, vallják magukat.”
Az igen mellett álltak ki jelentős közéleti személyiségek, tudósok, színészek, sportolók. A két népszerű fővárosi labdarúgóklub, a Ferencváros és az Újpest – félretéve a több évtizedes rivalizálást – tegnap közös sajtótájékoztatón állt ki az igen mellett. Az Újpest FC honlapján a Lila-fehérben, nemzeti színben: igen, igen! – című írásban idézik Bölöni Lászlót, a román válogatott és a Steaua Bucuresti egykori labdarúgóját: „Főleg emberségben, tekintélyben gazdagodna Magyarország… Kölyökkoromban bozgornak, vagyis hazátlannak csúfoltak a román gyerekek, ha összevesztem velük. Ez volt a legnagyobb sértés a számomra, és ha nemmel szavaz Magyarország, ezt szentesíti majd.” Az újpestiek szerint ebben a kérdésben nincs klubérdek, a magyar sportoló, ha szíve van, az igenre teszi a voksot.
A december ötödikei népszavazás kérdésében megszólalt Mádl Ferenc köztársasági elnök is, aki szerint a kettős állampolgárság nagyobb biztonságot ad a szülőföldjükön élő magyaroknak. A köztársasági elnök reméli, hogy a népszavazás után az újraalkotandó állampolgársági törvényt a határon túli magyarok számára tartalmazza majd a státustörvényben eddig biztosított kedvezményeket is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.