Menesztették Janukovics kormányát

Megvonta a bizalmat az ukrán parlament Viktor Janukovics kormányától, és elmarasztalta a szeparatista törekvéseket hangoztató keleti régiók vezetőit. A mintegy százezer ellenzéki tüntetővel körülvett parlamentben elfogadott határozattal az ukrán ellenzék elkönyvelhette első győzelmét.

Székely Gergely
2004. 12. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A képviselői testület 228 szavazattal igent mondott a kormány elleni bizalmatlansági indítványra, ami egyet jelent a Janukovics-csapat menesztésével. Időközben kiderült, hogy az ellenzéki Viktor Juscsenko – a leköszönő Kucsma elnökkel és Janukoviccsal ellentétben – nem ismételné meg a teljes szavazást, mindössze a második forduló megrendezését szorgalmazza. Ami Ukrajnában jelenleg biztosnak látszik: ma folytatódnak a kerekasztal-tárgyalások.
*
A kormány leváltására tett keddi sikertelen kísérletet követően a Viktor Juscsenko által vezetett nemzeti megmentési bizottság az eddiginél sokkal radikálisabb fellépés, az állami hivatalok teljes blokádjának felújítása, valamint a hatalommal folytatott egyeztető tárgyalások megszakítása mellett döntött. „Ha a szép szó nem segít, visszatérünk a hatalomra gyakorolt maximális nyomán eszközéhez” – kommentálta a döntést Olekszandr Zincsenko, Juscsenko kampánystábjának vezetője. Szerinte „a hatalomnak csak azért volt szüksége a megbeszélési folyamatokra, hogy elringassa az ellenzék támogatóit, és bebizonyítsa: Viktor Janukovics a törvényesen megválasztott elnök”.
Tegnap Kucsma elnök ismételten mérsékletességre szólította fel a szemben álló feleket, és megismételte előző nap tett javaslatát az új választások megtartásáról, leszögezve: kategorikusan ellene van annak, hogy a második választási fordulót megismételjék. Szerinte a világon még nem volt olyan eset, hogy az emberek egy és ugyanazon választás során háromszor is az urnák elé járultak volna. Ez komédia lenne, amiben Viktor Janukovics sem lenne hajlandó részt venni – szögezte le. Ezzel szemben viszont Aleksander Kwasniewski lengyel államfő, aki Javier Solanával, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével és más politikusokkal egyetemben szerdán ismét Kijevben próbál közvetíteni a szemben álló felek között, egyértelműen a második forduló megismétlése mellett foglalt állást. Keddi varsói sajtókonferenciáján elmondta, hogy javaslatát a többi között támogatja az amerikai, a litván, a cseh, az osztrák elnök, valamint a német kancellár is, akikkel előzőleg már egyeztetett a kérdésben.
Oroszország kész közvetíteni az ukrán válság megoldása érdekében – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Ennek azonban feltétele, hogy ilyen értelmű kérés érkezzék Moszkvába az ukrán vezetéstől. Oroszország ez esetben is csak akkor kötelezi el magát közvetítői küldetés teljesítése mellett, ha van rá remény, hogy a helyzet az ukrán jogrend medrében marad – mondta az orosz miniszter. Hozzátette: némelyik európai kormány „mértéken felül bevonódott az ukrajnai folyamatokba, s ezzel csak fokozta ott a feszültséget”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.