Új lehetőséget nyit a magyar sors formálására, tehát a jövőre szavaz, aki igennel voksol. Ekkor a népszavazás az Európai Unióban is elfogadható hozzájárulás lehet a Duna menti népek békéjéhez, rendezett együttéléséhez.
Mindebből következik, hogy bár szerencsétlennek tartom a népszavazást mint a probléma eldöntésének módozatát elmegyek szavazni, és igent mondok a kettős állampolgárságra – jelentette ki Németh Miklós egykori miniszterelnök a Heti Válasz ma megjelenő lapszámában. A rendszerváltás előtti utolsó pártállami kormányfő úgy fogalmazott: a pártok az elmúlt tizenöt évben a kettős állampolgárság ügyét nem a nemzeti érdekek és értékek szemszögéből, hanem szinte kizárólag pártpolitikai alapon közelítették meg. – Ez is oka annak, hogy míg számos szomszédos országban a kérdésre a kormány és ellenzék közötti együttműködés keretében választ találtak, addig nálunk a megoldás lehetőségét népszavazásnak kell kikényszerítenie – fűzte hozzá. Szerinte a százmilliárdos kiadásokkal való rémisztgetés, másik oldalról viszont annak tagadása, hogy a kettős állampolgárság a költségvetés egy fillérjébe is kerülne, méltatlan az ügy jelentőségéhez. – Röstellem magam, hogy ez a kampány szétszabdalja az országot, amikor összetartozásra lenne szükség – mondta Németh Miklós.
Továbbiak a 3., 4., 5., 6., 7., és 10. oldalon
Meggyőződésem, hogy a kettős állampolgárság kérdésében december 5-re egyesélyessé válik a döntés, és ebben a magyarság jövője szempontjából időszerű kérdésben igen szavazatra hívó állásfoglalásom megalapozott volt – jelentette ki Mádl Ferenc köztársasági elnök tegnap este a Hír Televíziónak adott interjújában. Szerinte a társadalom megosztottságáról szóló sajtóhírek megalapozatlanok, a pozitív döntés pedig történelmi igazságtétel lehet a határon túl élőknek. – A vélemények most formálódnak, az alapvető kérdésekben egyetértést tapasztalok – hangsúlyozta az államfő.