A helyi idő szerint 21 órás urnazárást követően közzétett, az Insomar közvélemény-kutató intézet által végzett exit poll eredmény arról tanúskodik, hogy Adrian Nastase kormányfő, a Szociáldemokrata Párt és a Román Humanista Párt alkotta PSD–PUR Országos Szövetség államfőjelöltje és Traian Basescu, az ellenzéki liberális–demokrata DA Szövetség jelöltje egyaránt a szavazatok 50 százalékát gyűjtötte be. Nastase mindössze a CURS intézet által végzett exit poll szerint vezet 50,7 százalékkal, míg Basescu a voksok 49,3 százalékát szerezte meg. Új helyzetet teremtett az is, hogy a szavazókörzetek bezárása után Traian Basescu bejelentette: az ellenzék által végzett párhuzamos szavazatszámlálás szerint begyűjtötte a voksok 52 százalékát, ennek megfelelően Románia új államelnökének tekinti magát. Basescu közölte: az ellenzéki DA felmérése szerint 14 órakor még Adrian Nastase vezetett 12 százalékkal, ám estére neki sikerült fordítania, sőt a 21 órás adatok alapján kétszázalékos előnyre tett szert. Adrian Nastase elismerte, rendkívül szoros a szavazatarány közte és az ellenzék államfőjelöltje között, ám úgy vélekedett, hogy csaknem 150 ezer szavazattal többen voksoltak rá Basescunál.
*
Meggyőződésem, hogy a szavazatok végleges összeszámlálása nyomán számunkra kedvezően alakul a helyzet – nyilatkozta urnazárás után a kormánypárt államelnökjelöltje. Egyébként a romániai államelnök-választás második fordulója – amelybe a kormánypárti Adrian Nastase hétszázalékos előnnyel jutott tovább a két héttel ezelőtti első fordulóból – rengeteg apróbb szabálytalanság közepette zajlott. A választások két héttel ezelőtti első fordulójához hasonlóan a központi román választási irodához kihágások és szabálysértések tucatjáról érkeztek bejelentések, amelynek zöme arról szólt, hogy a kampánycsend ellenére országszerte számos pártszimpatizáns buzdította Nastase- vagy Basescu-párti szavazatra a polgárokat a körzeteknél. Az első, viccbe illő törvénytelenség még szombaton történt, amikor hackerek olyan tartalmú levelet küldtek szét az országos választási bizottság hivatalos e-mail címéről, miszerint a szavazókörzetek zsúfoltságára való tekintettel a Basescura szavazóknak vasárnap, míg a Nastaséra voksolóknak hétfőn kell az urnák elé járulniuk.
Ezúttal is rengeteg fejtörést okozott a hatóságoknak a pótlistás szavazás is, amely miatt az ellenzék megóvta a november 28-i első fordulót. Két héttel ezelőtt ugyanis a baloldal választók százait utaztatta autóbuszokkal egyik településről a másikra, így ezek a polgárok többször leadták voksukat. Az effajta szavazóturizmust megelőzendő a választási iroda úgy határozott, hogy a nem az állandó lakhelyükön szavazók kizárólag a vasút- és buszpályaudvarokon, repülőtereken nyitott szavazóhelyiségekben adhatják le voksukat. Itt azonban az átutazók végeérhetetlen sorokat alkottak, mivel a körzetek nem készültek fel a több száz fős tömegek fogadására, de a jelentések szerint még így is rengetegen próbálkoztak a többszöri szavazással. A központi választási iroda jelentése szerint tegnap 20 óráig – vagyis urnazárás előtt egy órával – a szavazásra jogosult polgárok 53, 3 százaléka járult az urnákhoz, ami három százalékkal magasabb részvételi arányt jelent a négy évvel ezelőtti államfőválasztás második fordulójához képest. A legmagasabb részvételi kedv a Kárpátokon túli megyékben volt tapasztalható, míg a legkevesebben a magyarok lakta erdélyi – Hargita, Kovászna, Maros, Szatmár – megyékben voksoltak.
Magyar prefektus az erdélyi autonómia ellen? A Hargita megyei prefektúra a romániai államfőválasztás előtt két nappal elutasította a gyergyószentmiklósi önkormányzat határozatát, amelyben a képviselő-testület népszavazást írt ki Székelyföld területi autonómiájáról. Az ügy pikantériája, hogy a székely megye területi kormányhivatalát jelenleg Dézsi Zoltán, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség politikusa, Gyergyószentmiklós korábbi polgármestere irányítja. (R. Sz.)