Látszólag csökken csupán az államháztartás idei hiánya, a Pénzügyminisztérium ugyanis megváltoztatta az uniós tagállamok többségében alkalmazott számítási metodikáját, amelynek segítségével idén 0,8 százalékponttal, míg jövőre 0,9 százalékponttal lesz alacsonyabb a deficit a korábban közzétett adatoknál. Hazánk új felzárkózási programját már a hiánycsökkentő könyvelési módszer szerint nyújtja be a kormány ebben a hónapban az EU-nak. Az új metodika hátterében az áll, hogy az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank legutóbbi jelentései bírálatokat fogalmaztak meg Magyarországgal szemben. A jelentések rávilágítottak arra, hogy hazánk a monetáris unió egyetlen követelményét sem teljesítette.
A magyar versenyképesség csökkenése miatt a forint erős árfolyamát és a béremelések hatását hibáztatta a cégvezetők tegnapi konferenciáján Draskovics Tibor. A pénzügyminiszter Szlovákia pozitív példáját említette, amelytől, mint mondta, van mit tanulnunk. A rendezvényen szintén felszólaló Király László György APEH-elnök az adóhivatal kiemelt vizsgálati területeit ismertette. Eszerint jövőre szigorított ellenőrzésre számíthatnak többek között az építőipari, ingatlanforgalmazó és idényfoglalkoztatásra szakosodott vállalatok, de alapos vizsgálatnak vetik alá a vállalkozói szerződéseket és a nyugtaadási kötelezettségeket is.
Az APEH kiemelt vizsgálati területei 2005-ben:
– termékértékesítések és termékbeszerzések,
– nyugtaadási kötelezettségek,
– adatszolgáltatások pontossága,
– vállalkozói szerződések,
– építőipar,
– fuvarozási tevékenységek,
– számítástechnikai alkatrészek forgalmazása,
– idényfoglalkoztatás.
Új számítás, régi hiány. Az államháztartási deficit csökkentésének érdekében a Pénzügyminisztérium megváltoztatta az EU tagállamainak többségében – és eddig hazánkban is – alkalmazott hiányszámítási módszerét: az új metodika szerint a kormány már figyelembe veheti a magánnyugdíjpénztárakba befizetett összegeket is. A változtatás eredménye, hogy az idei évben már kétszer módosított hiány most – látszólag – csökken, és a szeptemberben bejelentett 5–5,3 százalékos GDP-arányos deficit helyett a pénzügyi tárca előrejelzése szerint 4,5 százalékos lesz. (Sz. E.)