Választási utójáték Romániában

Noha a bukaresti választási iroda visszautasította az ellenzéknek a romániai parlamenti választások eredményei ellen beterjesztett óvását, a súlyos csalásokra hivatkozó fellebbezést az alkotmánybíróság fogja kivizsgálni.

2004. 12. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tucatnyi óvás akadályozta meg, hogy végleges eredményt közöljön a romániai parlamenti és államelnök-választásról a központi választási iroda. Jelenleg úgy fest, hogy a kormányzó Szociáldemokrata Párt és Humanista Párt alkotta PSD–PUR a szenátusi listán a voksok 37,13, míg a képviselőházin 36,61 százalékát szerezte meg, Adrian Nastase államfőjelölt pedig a szavazatok 40,94 százalékát gyűjtötte be. Második helyen 31,77 (szenátus), illetve 31,33 (képviselőház) százalékkal az ellenzéki liberális– demokrata DA Szövetség található, amely 33,92 százalékkal ugyancsak másodikként jutott be az államelnök-választás december 12-i második fordulóba. Az érvényes szavazatok értelmében harmadik erőként a Nagy-Románia Párt (PRM, 13%), negyedikként pedig a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (6,23) képviselői szereztek parlamenti mandátumot.
Az ellenzéki DA és a PRM néhány parlamenten kívül rekedt párttal együtt továbbra is érvénytelennek tekinti a vasárnapi megméretés eredményét, mivel egyik napról a másikra csökkent az érvénytelen szavazatok száma. A választási iroda mindezt a választási jegyzőkönyvek helytelen kitöltésével, a hibás adatok utólagos korrigálásával magyarázta. Ezt az indokot a Pro Demokrácia Egyesülethez hasonlóan az ellenzék sem fogadta el, hanem az alkotmánybírósághoz fordult.



RMDSZ: kevesebb szavazat. Idén több mint százezerrel kevesebb erdélyi magyar szavazott az RMDSZ-re, mint a 2000-es romániai parlamenti választásokon. Miközben négy évvel ezelőtt a szövetség szenátusi listájára 747 688-an voksoltak, most vasárnap már 110 ezerrel kevesebb, 637 109 választópolgár. 2000-ben Frunda Györgyre 693 879, míg 2004-ben Markó Bélára 533 446 polgár adta le voksát (a különbség 160 ezer voks). Markó Béla RMDSZ-elnök a szövetségre leadott szavazatok csökkenését az erdélyi magyarság lélekszámának apadásával magyarázta. (R. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.