Védtelen a téli erdő

Nem okozott a februárihoz hasonló, több tíz millió forintos károkat Budapesten és környékén a múlt hét második felében országszerte lehulló ónos eső. Az erdészet szerint a természet ilyen csapásai ellen nem is lehet védekezni, csak megfelelő erdőgazdálkodással, új fák ültetésével, a korhadtak kitermelésével.

2004. 12. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tél elején és tél végén különösen védtelenek az erdők, mert a péntekihez hasonló, nagy mennyiségű ónos eső olyan hatalmas károkat okozhat, mint ez év elején – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Lomniczi Gergely, a Pilisi Parkerdő Rt. budapesti erdészeti tájékoztatási főmunkatársa. Elmondta: februárt követően 15 ezer hektáron harmincmillió forintra becsülték azt az összeget, amely a jég súlya alatt letört ágak, kidőlt fák értékét, az elszállítás, a helyreállítás költségeit tartalmazza. Most szerencsére nem kell ilyen veszteségekről beszámolni, ugyanis a növényekre péntekre virradóra ráfagyó jégpáncél a hét végi enyhe idő hatására elolvadt.
– Védekezni az időjárás viszontagságai, az elemi csapások ellen nem lehet, kizárólag a megfelelő erdőgazdálkodással, a faállomány összetételének megváltoztatásával, azaz úgynevezett vegyes erdők kialakításával lehet az esetleges károk mértékét csökkenteni – fogalmazott a szakember. Közölte, az erdészet a tél elején befejezte az erdők idei felújítási munkálatait. Az idén százezer facsemetét ültettek, és száz mázsa tölgymakkot vetettek el. A Budai-hegységben és a főváros környékén több mint hatezer hektár tartozik az erdészethez. Ebből négyezer Budapesten, kétezer pedig többek között Budaörsön, Budakeszin, Nagykovácsiban található. Az ősszel ápolt erdőterületek nagysága eléri a háromszáz hektárt, ahol többnyire füvet kaszáltak és cserjéket vágtak le. Novemberben kezdték a Duna–Ipoly Nemzeti Parkkal egyeztetett fakitermeléseket is. Márciusig korhadt, elöregedett fákat vágnak ki. Mindez négyszáz hektárt érint, ám egyes területeken csupán egy-egy növényt távolítanak el. A faanyagot – mivel feldolgozásra nem alkalmas – tűzifaként értékesítik – fűzte hozzá Lomniczi Gergely.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.