A Mediánnál erősödött a Fidesz

Javul a közhangulat, kedvezőbb a kormány megítélése, ugyanakkor ismét növekedett a Fidesz támogatottsága – így fest a Medián – a HVG megbízásából készült – januári helyzetképe az ország politikai erőviszonyairól.

Munkatársunktól
2005. 01. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szokatlanul ellentmondásos képet mutat a Medián januári közvélemény-kutatása: javulnak a közhangulat mutatói, és januárra kedvezőbb lett a kormány megítélése is, ugyanakkor a népszavazást követő csömör mintha mégis inkább a Fidesz malmára hajtotta volna a vizet. Az év első hónapjában a biztos szavazók 46 százaléka voksolna a Fideszre, 35 százalék az MSZP-re.
*
Ez az ellenzéki párt esetében hat százalékos erősödést jelent, a szocialistáknál egypontos növekedést decemberhez képest. A választani tudó biztos szavazók körében a Fidesz 53, az MSZP 41 százalékon áll.
Minden korábbinál magasabbra szökött azonban a pártpreferenciával nem rendelkezők aránya – a teljes népességben 38 százalék nem tudott megnevezni hozzá közel álló pártot, és még a magukat biztos szavazónak mondók körében is 19 százalék válaszolt így a Medián kérdezőbiztosainak. A szavazóközönség január elején mért rendkívül alacsony, mindössze 47 százalékos részvételi hajlandósága egy feltételezett „most vasárnapi” választáson majdnem beállította a ciklus eddigi rekordját: a 2002-es választás óta csak tavaly júliusban volt ennél is alacsonyabb (44 százalék) a magukat biztos szavazónak mondók aránya. A hasonlóság aligha véletlen – véli a Medián elemzője, Hann Endre. A felmérés akkor is pár héttel azt követően készült, hogy egy tényleges voksolás csaknem érdektelenségbe fúlt – akkor nem népszavazás, hanem az EP-választás iránt mutatott meglehetős közönyt a lakosság a 38,5 százalékos részvételi aránnyal.
Tavaly június óta most először haladja meg az egyharmadot azok aránya, akik szerint az országban „általában véve jó irányban mennek a dolgok”, s a politikai természetű elégedetlenség is mérséklődött valamelyest: a kormány teljesítményét jónak vagy nagyon jónak tartók aránya januárban 41 százalékra nőtt – e mutató értéke 2003 júliusa óta eddig egyszer sem haladta meg a 40 százalékot. Az új kormány iránti bizalom enyhe emelkedése azonban nem hozta magával az MSZP támogatottságának tartós növekedését. A Medián elemzése emlékeztet, hogy a népszavazási kampány hajrájában, december elejére az MSZP szimpatizánsainak aktivitási szintje beérte a fideszesekét és a biztos szavazók körében novemberben mért 12 százalékpontnyi Fidesz-előny a felére apadt. A népszavazás eredménye a jelek szerint inkább az ellenzéki szavazókra volt elbizonytalanító hatással, ám ez átmenetinek bizonyult, s az indulatok elültével a bizonytalan szavazók számának csökkenése a Fidesz táborának újbóli megerősödésével járt. A Medián felhívja azonban a figyelmet, hogy ez nem jár együtt az MSZP gyengülésével.
A kis parlamenti erők és a parlamenten kívüli pártok támogatottságát ellenben az őszi–téli politikai folyamatok tovább koptatták. A biztos szavazók három százaléka voksolna most az SZDSZ-re és mindössze egy százaléka az MDF-re.

*****
Dávid Ibolya MDF-elnök, Mádl Ferenc köztársasági elnök, Szili Katalin (MSZP), az Országgyűlés elnöke – ők a politikusok népszerűségi listájának dobogósai a Medián felmérésében. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a nyolcadik a sorban, Orbán Viktor Fidesz-elnök pedig a hatodik. Szembetűnő, hogy a kutatás több kormánypárti politikus, illetve kormánytag – például Lamperth Mónika belügyminiszter –, Magyar Bálint oktatási, Hiller István kulturális és Juhász Ferenc honvédelmi miniszter – esetében is jelentősnek mondható népszerűségnövekedést mutatott ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.