Emelkedéssel nyitott tegnap a pesti börze, az 51 pontos nap elejei növekedést a BUX előbb 100 ponttal toldotta meg, majd délután erőteljes kiugrással eltávolodott előző értékétől. A délutáni javulás olyan erős lett, hogy a BUX átlépte a 15 ezer pontos álomhatárt is. A kereskedés végén az index 15 053,60 ponton állapodott meg, amely szint a mindenkori történelmi csúcs lett. Tegnap a tőzsdén összesen 20,7 milliárd forint árfolyamértékű üzlet született. Elemzők elmondták, hogy a várakozásoknak megfelelően alakult a kereskedés, a térség újból a befektetők látóterébe került, így a magyar papírok növekedését szinte semmi nem tudta visszafogni. A vezető részvények sorából az OTP ára emelkedett a legjobban, a banki papírok 7,08 milliárd forintos forgalom mellett 2,7 százalékkal erősödtek. Drágult a Mol és a Richter is. A nap elején szakértők azt nyilatkozták, hogy a gyógyszergyártó papírok piacán negatív hangulatot kelthet a gyógyszerkassza tavalyi túllépéséről és az idei várható hiányról szóló információ, de ez végül nem befolyásolta a Richter, sőt a 3,7 százalékkal javuló Egis árát sem. A Matáv a piaccal szemben haladt a vesztes részvények táborát erősítve. Lefelé mozgott még a 4320 forintig dráguló, majd 4055 forintra visszaeső – így 235 forintot csökkenő – Antenna Hungária, valamint az Econet.hu és a Rába.
A kis forgalmú részvények közül jól szuperált a BorsodChem (BC), a Brau Union és a Pannonplast. A vegyipari cég közölte, hogy a HSBC Bank 2004. szeptember 8-án a BC munkavállalóival kötött háromoldalú szerződés szerint 7,72 százalékos feltétel nélküli közvetlen befolyást szerzett a BorsodChem Rt.-ben. A befolyásszerzés időpontja 2005. január 12. volt. Az 5,4 százalékkal megugró BC részvényeit amúgy a K&H Equities vételre minősítette fel.
Európában folytatódott a profitrealizálás, az erózió: a befektetők nem örültek az amerikai külkereskedelmi hiány növekedésének sem, sőt kivonulót fújtak a technológiai, a kiskereskedelmi, a banki és az olajipari szektorokból is. Londonban az FTSE mutató 0,84 százalékkal gyengült, a Cityben a 100 vezető részvény közül egyedül a British Telecom ára tudott javulni. Nem volt túl rózsás a helyzet Frankfurtban sem, a német piacon a DAX 1,26 százalékot gyengült. A Puma megerősítette korábban a harmadik negyedéves beszámolóval egy időben kiadott 2004. évi eredmény-előrejelzését annak kapcsán, hogy egy lehetséges profitfigyelmeztetés öt százalékkal csökkentette részvényének árfolyamát. Októberi előrejelzésében adózott eredményének 35-40 százalékos növekedését és értékesítési árbevételének 20 százalék körüli emelkedését helyezte kilátásba. A Puma szóvivője a bejelentés apropóján tartózkodott előrejelzést adni ez évre vonatkozóan. Gyengítette a DAX árfolyamát az a közlemény is, hogy a német pénzintézetek – profiltisztításuk jegyében – folytatják kivonulásukat az iparból. Az Allianz biztosító, a Munich Re viszontbiztosító és a Commerzbank bejelentette, hogy eladja részesedését a MAN gép- és teherautógyárból. A pénzintézeteknek közösen 24,2 százalékuk volt a MAN-ban.
Nyitás után még nem látszott, hogy mekkorát esnek az amerikai árfolyamok, de az első fél óra elteltét követve a Dow Jones és a Nasdaq értéke mérsékelt lassulást mutatott. A tegnap nyilvánosságra hozott adatok szerint rekordméretű, 60,3 milliárd dollár lett az Egyesült Államok külkereskedelmi mérlegének novemberi hiánya. A kivitel értéke 2,3 százalékos csökkenés után 95,55 milliárd dollárt ért el, a behozatalé viszont – amely októberhez képest 1,3 százalékkal nőtt – 155,85 milliárd dollárt.
Mutatjuk, milyen idő lesz szilveszterkor