Értékrendek, arányok

Amíg egyetlen ember van a világon, aki a szépre és az erkölcsösre kíváncsi, hogy értelmesebb életet éljen ezáltal, addig szükség van közszolgálati sajtóra – hangoztatta Kondor Katalin. A Magyar Rádió elnöke mellett Chrudinák Alajos televíziós újságíró elemezte a magyar média helyzetét a Százak Tanácsa meghívására.

Kristály Lehel
2005. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vitaindító Chrudinák Alajos kifejtette, hogy a hazai sajtó 95 százaléka magyargyűlölő, lesajnálja az országot, világpolgárságra vágyik, és ezért játszott óriási szerepet a kettős állampolgárság megtagadásában. Az újságíró Thomas Jefferson szavaival állította: sokkal hasznosabb, ha az országnak nincs kormánya, és a sajtónak van szabadsága, mint fordítva. Antall József és Orbán Viktor megteremthette volna a sajtószabadságot, de az ő köreikben is voltak, akik elijesztették őket az általuk felvázolt lehetséges következményekkel, ez pedig a két politikus kormányának vereségéhez vezetett – fejtette ki a televíziós újságíró. Hozzátette: mindennek az előzménye az elmúlt 45 év nemzetellenes politikája, amikor Aczél Györgygyel az élen mindenki az antiszemitizmus és a nacionalizmus veszélyeiről írt kolumnás cikkeket.
Kondor Katalin szerint a médiumokból eltűnt a köz szolgálata, de amíg egyetlen ember van a világon, aki a szépre és az erkölcsösre kíváncsi, hogy értelmesebb életet éljen ezáltal, addig szükség van közszolgálati sajtóra. A Magyar Rádió elnöke szerint azonban a sajtó és az erkölcs ma válságban van, és állandó fenyegetettségben él. Kondor Katalin kitért arra, hogy a multinacionális tőkecsoportok már a nyolcvanas években kivetették hálójukat a médiára, de mintha el sem telt volna tizenöt esztendő, a mai megyei lapok is a rendszerváltozás előtti időket tükrözik. Összlapszámuk meghaladja az országos politikai lapokét, ezért hatalmas erőt képviselnek. Kondor úgy látja, a magyar sajtó helyzetét befolyásolja a máig nem szűnő médiaháború és a sikertelen médiatörvény, amelyet senki nem tart be. Akik viszont a törvényt megváltoztathatnák, azok részéről nincs meg politikai akarat. A rádió elnöke sérelmezte, hogy ma már a Magyar Rádió kuratóriumának elnöke is beleszól a közmédium gazdálkodásába, és figyelmeztetett, hogy 1994 óta reálértékben egyre kevesebb pénzt kap a közrádió. Szerinte a magyar sajtó olyan, mint a társadalom, amelyet tükröz, és mélyülnek a politikai árkok, ez megjelenik a médiumokban is. – Az az igazság létezik, amit én gondolok, nem az, amit az MSZP vagy a Fidesz diktál, mert az értékrendek kifejezését senkitől sem lehet elvitatni – fűzte hozzá a közrádió elnöke. Szerinte amíg különböző értékrendek léteznek, lesz műsor, amely balra vagy jobbra húz, csak a helyes arányt kell megtalálni a Magyar Rádióban.



A Duna TV jól járt
MTI



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.