Emelkedéssel nyitott, majd csökkenéssel folytatta a BUX a tegnapi kereskedést, a gyengülés tartósnak mutatkozott délelőtt, de a vezető részvények iránti kereslet hatására a magyar tőzsdeindikátor megfordult, és végül 69,56 pontos emelkedéssel zárt. A forgalom 7,18 milliárd forintra csökkent, amiből a legnagyobb részt a 0,5 százalékkal dráguló OTP részvényeire kötötték. A vezető részvények sorából a Matáv ára nem változott, a Mol 130 forinttal, a Richter 100 forinttal erősödött. A kiskapitalizációjú részvények indikátora, a Bumix 0,34 ponttal növekedett. A nap nyertese a Fotex és a Rába lett, a győri cég részvényei 60 forinttal drágultak. Elemzők elmondták, hogy a Rába alulértékelt, az Erste vételre ajánlja, és a befektetők spekulatív okok miatt elkezdték vásárolni. Tegnap a Rába árfolyama 730 forintról 790 forintra ugrott. A szakértők további növekedést várnak a cég részvényeitől, mivel szerintük a közeljövőben a honvédségi tender idei szállítási üteme és a dollár erősödése sokat segített a gépgyártó árfolyamának. Piaci pletykák szerint a Rába hamarosan bejelentheti az idei honvédelmi szállítások pontos mennyiségét, amelynek fontosabb paramétereiről már decemberben megállapodás született – írta a portfolio.hu. Az FHB ára 430 forintot, az Egis 95 forintot gyengült, nem változott viszont az Antenna Hungária ára.
A forint a bankközi devizapiacon kismértékben gyengült, az eurót 246,95–247,05 forinton jegyezték, 45 fillérrel erősebben a szerdai 246,50–246,60 forintos árfolyamnál. A forint 12,52 százalékon állt a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős szélén, 16 bázisponttal gyengébben a szerdai helyzeténél. A kereskedők szerint azt a piaci várakozást tükrözi, hogy a monetáris tanács január 24-i ülésén 50 bázispontos kamatcsökkentés a legvalószínűbb. Néhány szakember 25, illetve 75 bázispontos leszállításra számít, az előbbiek a magas költségvetési hiánnyal, utóbbiak a lassuló inflációval érveltek.
A magyar piaccal ellentétes gyengülő irányt vettek fel a nemzetközi tőzsdék, a Nikkei 225 index 1,06 százalékkal, azaz 120,57 ponttal 11 284,77 pontra esett vissza. A tokiói gyengülést a fejlett technológiai papírok iránti ellenszenv okozta, ezt viszont a kedvezőtlen tengerentúli vállalati gazdálkodási adatok indukálták. A pesszimizmust tovább növelte, hogy a Sony 31 százalékkal leszállította az idei, márciusban záruló üzleti évre vonatkozó működési eredmény előrejelzését. Okként a vállalat a televíziók, videokamerák és más kulcsfontosságú elektronikai termékek meredeken eső árát, illetve a memórialapkák iránti gyenge keresletet jelölte meg. A Sony csoport működési eredményét 110 milliárd jenben adta meg a március 31-ével záruló pénzügyi évre, szemben a korábban megadott 160 milliárd jenes előrejelzéssel. Az eladások 2,7 százalékos esését jósolta a Sony.
A tengerentúlon még a nyitás előtt a határidős adatok jelezték, hogy visszaesés történik a piacokon, a gyengülést az eBay internetes aukciós ház és a Qualcomm eredményei mozgatták. Az eBay bejelentése magával rántotta az Amazon.com, s a szintén szektortárs Yahoo! kurzusát is.
Hosszú távon az elemzők a tengerentúli piacok növekedését várják, sokak szerint a vállalati eredményadatok lezárását követve újabb tartós növekedés alakulhat ki.
A Conference Board vezető amerikai gazdaságkutató csoport kiadott összesített decemberi konjunktúramutatója (leading indicators) 0,2 százalékos emelkedést mutatott, elemzők 0,1 százalékos növekedést vártak az összetett indexben, a novemberi 0,2 százalékos növekmény után. A decemberi adattal együtt módosították a novemberi mutatót is 0,3 százalékos növekedésre.
Nyomravezetői díjat ajánlott fel az eltűnt Pecze Máté családja