Mátyás király zugligeti Fácánosa

–
2005. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet nem először foglalkozott a zugligeti Fácános sorsával. Fekete Judit Disznóólak Mátyás király fácánoskertjében című írása 1996 decemberében jelent meg, míg Stefka István a 2005. január 21-i számban ír az újból feltámadt veszélyről, arról, hogy a Fácános eladása, beépítése ismét napirendre kerülhet. Miután 1996–97-ben kidolgoztuk a Fácános és környéke részletes rendezési tervét, úgy véljük, hogy szakmai véleményünket a nyilvánosság előtt is vállalnunk kell.
A Fácános területe egyike volt azon munkáinknak, ahol a megbízó, a XII. kerületi önkormányzat támogatta a tervezők javaslatát, miszerint a külterületi, természetvédelmi oltalom alatt álló, erdőövezetbe tartozó ingatlan a jövőben is változatlanul erdőterület maradjon, miközben a fenntartásához és városi szerepköréhez szükséges – mértéktartó – fejlesztések megvalósulhassanak. E – hangsúlyozzuk: korlátos – fejlesztésekre azért van/volna szükség, hogy a területnek legyen olyan gazdájuk, aki felel érte, aki az ingatlan hasznából költ rá, és gondozza azt. A hivatkozott két cikk számos történelmi adatot, ismeretet említ, amely ezen kivételes adottságú hegyorom és környezete fontosságát segít megismerni. Nem ismételjük meg ezeket, csak kiemeljük azt, hogy a terület Mátyás király fácánoskertje volt valaha – innen a név –, majd a környék a következő évszázadokban Pest és Buda kiránduló- és mulatóhelye volt. A budai hegyeket a XIX. század végéig mindenütt szőlő borította, és a szőlő között számos nyaraló és vendéglő létesült. Az 1856-ban épült Fácán étterem és üdülőszálló a XIX. század második felében a legkedveltebb kirándulóhelyek közé tartozott. A Fácán épülete a XX. század első felében szanatórium volt, majd a Horthy család pihenőhelye lett. 1950-ben a Fácánost államosították, körülkerítették, és tisztképző intézményként (Belügyminisztérium Kiképzőközpont) működtették. 1990 óta a kincstár tulajdona.
Ez a tervezői levél azért született, hogy szakmai oldalról is támogassuk azt a célkitűzést, hogy a Fácános legyen kulturális központ, legyen újra a budapestiek szabadon használható kiránduló- és mulatóhelye. Látható ugyanis, hogy az eltelt tizenöt év folyamán a fővárosban számtalan sportterület, közpark, közösségi célú zöld felület szűnt meg kereskedelmi, lakó és gazdasági tevékenységek térfoglalása miatt. Igen gyenge a helyi közösségek érdekérvényesítő ereje az ilyen irányú folyamatokkal szemben. Sajnos bármennyire megvolt is a szakmai összhang és a látszólagos egyetértés a megbízó és a tervező között, az 1997-ben elkészült szabályozási tervből nem lett önkormányzati rendelet, s így ma nincs részletesen szabályozva, hogy mit lehet fejleszteni, mekkorát lehet építeni, és mit nem szabad a területen csinálni. Az akkor elkészített rendelettervezet továbbra is külterületként szabályozta a területet, csak átépítést, felújítást, kisebb bővítést engedélyezett, s tiltotta a földrészletek megosztását, az erdőterület csökkentését. Ez a terv a közösségi használat érdekében a kerítést bontásra javasolta, és a turistautat ismét a régi zarándokútra helyezte. Sokat segíthetne most a terület védelmében a meg nem alkotott helyi rendelet, amely egyértelmű és világos helyzetet teremtett volna mind a tulajdonos, mind a leendő vevők, mind pedig a hegyvidéki polgárok számára.
Stefka István a cikk utolsó bekezdésében Salamin Andrást találóan Zugliget őrének nevezte. Lehetséges, hogy tudta, hogy Párkányban amióta újjáépült a Mária Valéria híd, minden évben nemzetközi pályázaton választják ki a „hídőrt” – azt a lehetőleg nyugat-európai értelmiségi személyt, aki tevékenységével állandó szellemi és fizikai védelmet biztosít a hídnak. Míg a tervezési folyamat tartott, mi, tervezők a helyi civil szervezetekkel együttműködve egyengettük a „hídőr” útját. Mindmáig nem született meg azonban az a felelős döntés, amely segítené a több mint nyolchektáros pusztuló-gazdátlan erdőterület és épületállomány őrének, gazdájának munkáját. Legyen hát – a párkányi hídőr mintájára – Zugliget-őr vagy Fácános-őr, s áldozzunk rá, tegyünk érte, hogy legyen minden értékünknek olyan figyelő őre, aki jelzi, ha ezeket veszély fenyegeti.
A Fácános területe adottságai folytán igen korlátozott mértékű fejlesztésekre alkalmas. Domborzata, értékes növényállománya, nehézkes megközelíthetősége, a kapcsolódó területek fokozott érzékenysége és védettsége miatt számos túlfűtött fejlesztői szándék elfordult a vonzó telektől. Meggyőződésünk, hogy korábbi tervünk mentén lehetséges és szükséges lenne végre kialakítani az ingatlan konszenzuson alapuló fejlesztési programját, amely megfelelően tiszta helyzetet teremtene az érintettek számára, és megállítaná a pusztulás folyamatát.

Koszorú Lajos, dr. Laposa József, a részletes rendezési terv készítői, Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.