Metáneső formálta a Titánt

Az európai Huygens űrszonda felvételei azt bizonyítják, hogy cseppfolyós metánt szállító eső hozta létre a Titán különös csatornáit és tószerű mélyedéseit. Ez a folyadék vájta ki a vízjéggel szegélyezett, folyóágynak látszó képződményeket.

MN-összeállítás
2005. 01. 21. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Földön ismert természeti jelenségek – így az eső és az erózió – a Titán ma látható felszínének formálásában is nagy szerepet játszottak, de ha a folyamatok hasonlóak is, a Szaturnusz holdjának arculatát kialakító anyagok földi szemmel nagyon egzotikusak. Az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) Huygens űrszondájának képeit és mérési eredményeit feldolgozó tudóscsoport legújabb következtetéseit tegnap hozta nyilvánosságra, a Párizsban megtartott sajtókonferencián – adta hírül a BBC.
A Huygens felvételeit elemző Marty Tomasko elmondta: immár bizonyítható, hogy akárcsak a Földön, a Titánon is gyakori lehetett az eső, de nem víz zuhogott az égből, hanem folyékony metán. Ez felelős a vízjégnek látszó képződmények között kivájt, folyómedernek látszó sötét mélyedésekért. Azt még nem lehet tudni, hogy még ma is formálják-e a metánesők a Titán felszínét – erre mutat, hogy a Huygens is nedvesnek, latyakosnak látszó területen landolt, de azt már ki lehet jelenteni, hogy a holdnak valaha voltak a mínusz 180 Celsius-fokos hidegben cseppfolyóssá vált metánt tartalmazó tengerei. A megfigyelt folyamatok azt is feltételezik, hogy Titánon megvannak az egyelőre ismeretlen feltételei a metán folyamatos újratermelődésének.
A január 14-én landolt szonda által felvett képeknek és mérési adatoknak a közvetítő állomás szerepét játszó amerikai Cassini szonda segítségével mindössze néhány óra alatt kellett eljutnia a darmstadti irányítóközpontba, átfogó értékelésük tehát jócskán megkésett. Ám amint arról már beszámoltunk, a tudományos anyag tekintélyes része nem érkezett meg, mert a kommunikációs rendszer működéséért felelős európai szakemberek megfeledkeztek az egyik információs csatorna bekapcsolásáról. Emiatt a Huygens leszállását figyelemmel kísérő rádióteleszkópok részadataiból kellett összerakni, rekonstruálni az elveszett információkat, s ez időigényes feladat.
A Huygens missziójának sikerét egy még idejében korrigált hiba is veszélyeztette: a Cassini és a Huygens közötti rádiókapcsolatot kiépítő olasz cég nem számolt a frekvenciaeltolódással. Elfelejtette, hogy a karácsonykor szétvált két szonda nagy sebességgel távolodott egymástól, ezért a kijelölt szűk frekvenciatartomány nem elegendő az összes adat továbbítására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.