Különös, buborékos kőre bukkant a Meridiani-fennsíkon az útjába kerülő kőzeteket rendre megvizsgáló Opportunity amerikai marsjáró. A rover által továbbított adatok szerint a kő vas- és nikkeltartalmú, tehát meteorit lehet – adta hírül az AP.
A „sasszemű” Opportunity számára a meteorit azonosítása sem volt könnyű feladat, ásványgyűjtő szerszámait ugyanis puhább kőzetekre számítva tervezték.
A NASA kutatóit azonban a marsjáró praxisában szokatlan lelet önmagában nem villanyozta fel. Steve Squyres, a két marsjáró tudományos műszereinek működtetéséért felelős csoport vezetője elmondta: inkább arra kíváncsiak, rejtőznek-e hasonló objektumok is a közelben a homok alatt. Az ugyanis sokat elárulna a marsi szelek természetéről, amelyek a bolygó felszínét alakítják, s arról is, egyenletesen borítja-e a homoktakaró a felszínt. Ha a homok alatt sok szétszóródott meteordarab van, azok több sávban is láthatóvá válhatnak, ha a vékony homokréteget lesöpri róluk az egyirányú szél. Ha azonban a talaj üledékes, és a homok viszonylag egyenletesen terül szét a felszínen, akkor egyes kőzetek feltűnnek, mások eltűnnek a szem elől. Egyetlen meteoritkőből azonban nem lehet messzemenő következtetésekre jutni.
A Marson tavaly januárban landolt Opportunity – csakúgy, mint a Mars másik felén kalandozó Spirit – mindmáig jól bírja a munkát. Az elmúlt napokban azonban nemcsak ásványokat elemzett, hanem megvizsgálta a landoláskor ledobott hővédő pajzsát is, amelyhez hosszú kirándulása után visszatért.
Putyin békéről üzent
