Piaci elemzők további Mol-eró-ziót vártak a tegnapi napra, az MTI által megkérdezett szakértők nem kalkulálták be, hogy a befektetők trendfordulót fújnak, s a haszonrealizálást portfóliófeltöltésre cserélik. Módosítottak a stratégián a magyar vezető részvények esetében és a kisforgalmúak körében is, a két hete még eladásra kínált papírokat tegnap a befektetők visszavásárolták. A BUX reggel egy pici bebukást követve tartósan emelkedett, s végül történelmi csúcsot jelentő 14 880 ponton 2,01 százalékot növekedve zárt, a BUMIX 13,35 pontot javult. A forgalom meghaladta a 21 milliárd forintos határt, amiből 10,6 milliárd forintot a molos tranzakciók tettek ki. A Mol több szempontból is érdekes pályát futott be az elmúlt másfél hét alatt. Az olajipari papírokat a hirtelen felértékelődésük, s az iparágat sújtó problémák miatt elkezdték eladni. Az elemzők sorban azt nyilatkozták, hogy a társaság elmúlt évi növekedési lehetőségei lecsökkentek, a gazdálkodási adatai továbbra is stabil javulást mutathatnak, de olyan kiugrás nem várható a Mol részvényeiben, mint ami tavaly történt. Ezeket a jóslatokat húzta keresztbe a Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató nevével fémjelzett társaság, meglepetésre tegnap a Mol árfolyama 400 forintot drágult. A kereskedést követve a szakértők azt nyilatkozták, hogy a Mol növekedését a trendforduló mellett az újabb pakisztáni gáz- és olajfelfedezés és a Merrill Lynch felminősítése segítette. A Mol még hétfőn este tőzsdezárást követve jelezte, hogy olaj- és gázfelfedezést tett
a Pakisztán Northern Western Frontier tartományában lévő Tal blokkban. A kutatásokat az Oil and Gas Development Co. Ltd., a Pakistan Petroleum Limited, a Pakistan Oilfields Ltd. és a Government Holdings cégekből, valamint a Molból – mint operátorból – álló konzorcium végzi, amiben a Molnak 10 százalékos részesedése van. A Merrill Lynch globális fejlődő piaci elemzése szerint a Mol a térség egyik legjobban teljesítő vállalata idén. A befektetési tanácsadó szerint a finomítói árrés és az olajár által történt behatárolásoknak vége van, a legfontosabb szempont idén a társaság növekedési üteme, így a Mol teljesíthet a legjobban a feltörekvő piacok olajipari szektorában. A Merrill Lynch szerint a Mol célára a
13 000 forintot is súrolhatja.
Tegnap a többi blue chip is jól teljesített – kivétel a kereskedés végén beejtett Matáv –, a Richter 320 forintot, az OTP 141 forintot javult. A kisforgalmú részvények közül a Fotex, az Antenna Hungária és az FHB ára drágult látványosan. A befektetők azt nyilatkozták, hogy érdekes növekedést mutathatnak a következő napokban a vegyipari szektor részvényei is.
A forint árfolyama erősödött a bankközi devizapiacon, az eurót 246,55–246,65 forinton jegyezték, több mint egy forinttal gyengébben a 247,95–248,15 forintos árfolyamnál. A forint 12,66 százalékon állt a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán, 51 bázisponttal erősebben a korábbi helyzeténél. A forintot erősítette, hogy egy londoni bankház hétfőn délután vásárlásra ajánlotta ügyfeleinek a régió valutáit.
Az európai tőzsdéken gyengülés, míg Ázsiában növekedés alakult ki. Tokióban a Nikkei 225 index 0,93 százalékot emelkedve hathavi csúcsán zárt. A japán piacon nem foglalkoztak a félvezetőiparról érkező negatív hírekkel, nem úgy, mint az európai és az amerikai tőzsdéken. Az éles piaci verseny miatt az amerikai Advanced Micro Devices (AMD) félvezetőgyártó konszern forgalma nem érte el a várakozásokat a negyedik negyedévben – közölte a társaság. Az üzemi eredmény elmaradt az előző negyedévi 68,4 millió dollártól.
Magyar Péter hazudott és egy perc alatt lebukott