Levélben fordult a Magyar Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) irodavezetőjéhez ifjabb Bogdán János, a Lungo Drom alelnöke azt tudakolva, hogy „milyen szempontok és feltételek alapján jelölték ki azt az 52 cigány kisebbségi önkormányzatot, amelyek hitelesítették az Osztrák Megbékélési Alap által folyósított romaholokauszt-kárpótláshoz szükséges kérdőíveket és jegyzőkönyveket”. Ismeretes, hogy a kérelmeket egy jelenlegi kormányciklusban született nemzetközi szerződés értelmében a Mazsök gyűjtötte össze. Polt Péter legfőbb ügyész hírül adta, kilenc cigány kisebbségi önkormányzati elnök is érintett a tíz megyében és a fővárosban felbukkant kárpótlási visszaélésekben.
A Lungo Drom alelnöke lapunknak elmondta, azért vizsgálódik az ügyben, mert szerinte „nem megengedhető, hogy a roma közösséget lejárassák azok a politikai szélhámosok, akiknek köszönhetően a botrányos helyzet kialakult”. Számára feltűnő, hogy bár több mint ezer cigány önkormányzat van, csak 52 nyerte el a kérelmezésekhez szükséges hitelesítési jogosultságot, és ez utóbbiak között nincs Lungo Drom-vezetésű szervezet.
Vályi György, a Mazsök irodavezetője kérdésünkre annyit mondott, hogy nem jogosult nyilatkozni. Suchman Tamás MSZP-s államtitkár, a Mazsök felügyelőbizottságának elnöke közölte: a romakárpótlásban csak közvetítő szerepet játszott Mazsök irodaigazgatója nem kijelölt, hanem felkért olyan cigány kisebbségi önkormányzatokat, amelyektől azt várhatta, hogy igazolni tudják az egyes igények megalapozottságát.
Autópályamatrica: szeptembertől vége!
