Cserhátsurány temploma

Rejtőzködő Magyarország

Ludwig Emil
2005. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balassagyarmattól délre, a Cserhát hegység szívében, régi országút mentén található az igen szép fekvésű, 950 lakosú Cserhátsurány. Az Árpád-kori település eredeti neve Csór, a híres Csóri nemzetség ősi birtoka. 1326 és 1358 között Csóri Tamás királyi főajtónálló a földesura, ő építteti a falu gótikus templomát, s részére búcsúengedélyt szerez a pápától 1344-ben. A XV. században a Rozgonyiaké a falu, 1429-től 1443-ig a közeli Szanda vár tartozéka. A török megszállás idején (1562 után) Rusztem budai pasa udvari solymásza, Hamid bég a község birtokosa, 1633-ban a váci nahijéhez tartozik a település, ekkor már csak öt adóköteles portával. A hódoltság végétől a Simonyi, Jánossy és Sréter famíliáké, egészen a XIX. század végéig.
A falu déli végén, magas domb tetején álló templom gótikus tornya messziről látható. Az alul négy-, felül nyolcszögletű, mindhárom emeletén csúcsíves ablakokkal áttört torony a XIV. század közepének előkelő divatja szerint épült, a budai Szent Mária Magdolna-templom tornyának mintáját követve. Az Anjou uralkodók környezetéhez tartozó Csóri Tamás által készíttetett harangtorony közelebbi rokonait Nagymaroson és Isaszegen találjuk, a távolabbiakat Sopron környékén, Gömörben és a Felső-Tisza-vidéken látni.
A vaskos falú előtérhez eredetileg kicsiny belméretű, egyhajós templom csatlakozik, a nyolcszög három oldalával záródó, sarkain támpilléres szentéllyel. Tőle északra nyílik a gótikus sekrestye, a nyugati oldalon lévő kegyúri karzatra csigalépcső vezet fel. Az épület további középkori részleteit a torony északi, egyenes szemöldökű bejáratán és a csúcsíves ablakokon figyelhetjük meg. Az újkorban a hívek számára egyre szűkebbé vált templomot először 1901-ben szándékoztak bővíteni, majd 1934-ben meg is nagyobbították. A Lux Kálmán műegyetemi professzor terve alapján végzett átépítés során a gótikus hajó déli falát elbontották, kereszt irányban új teremmel toldották meg. Sajnos az átalakításnak áldozatául esett az eredeti berendezés: az 1711 és 1736 között felvett egyház-látogatási jegyzőkönyvekben részletesen leírt barokk oltárnak nyoma veszett Szent István király – a templom védőszentje – táblaképével, Szent Imre és Szent László, valamint további szentek szobraival együtt. A korábban boltozatos régi hajó famennyezetén kívül csak egy harang maradt meg a XVIII. századból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.