Hossz uralkodik már lassan egy éve a magyar tőzsdén, a kelet-közép-európai térségbe érkező tőke felhajtotta a részvényárakat. Történt ez a magyar, a varsói, a prágai és a szófiai piacon is. A kereskedők az alulértékeltségre és a várható kibocsátásokra apellálva tömegesen vásároltak olcsó, de növekedés előtt álló részvényeket.
Nem okozott gondot a befektetőknek, hogy kiválasszák a megfelelő papírokat, hiszen a térségben adottak voltak a jól teljesítő blue chipek és az alacsony forgalmú stratégiai tevékenységet folytató vállalatok. Hasonlóan jól lehetett csipegetni a névértékük alatt forgó részvények között is, amelyektől jelentős eredményjavulást várhattak az invesztorok.
A múlt hét hasonló módon abban a növekedési ütemben folytatódott, mint ahogyan az előző lezárult, a BUX hétfőn csúcsot döntött, majd kedden, szerdán tovább erősödött. A forgalom a korábbi héten mért 72,9 milliárd forintról 93,9 milliárd forintra nőtt. A február 4-én publikált, a vártakkal megegyező Richter-gyorsjelentés a kisbefektetőket is arra ösztönözte, hogy vásároljanak. Vettek is szinte mindent, vették a Rábát – a korábbiakban közölt harmadik negyedévi eredmények láttán –, vásárolták az Antenna Hungária részvényeit, de belehúztak a BorsodChem- és az Egis-részvények halmozásába is. Nem is beszélve az OTP történelmi csúcsra rángatott árfolyamáról – kevésbé keltett meglepetést viszont a Mol azzal, hogy részvényeinek ára nem akart visszacsúszni. A kedvező gazdálkodási adatokat produkáló magyar olajipari cég finoman már jelezte, hogy a lengyel piacon akár részvénykibocsátást is megvalósíthat. A tavalyi év során vezették be a Warsaw Stock Exchange-re a Mol-papírokat, de az esetleges lengyel kibocsátásról az eredménypublikáláskor konkrétumot nem közölt a cég menedzsmentje.
Sokan várták a Matáv gazdálkodási adatait is, amelyek nem voltak túl kedvezők: a távközlési csoport 2004. évi nettó eredménye 34,64 milliárd forint volt, 39,7 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbi 57,48 milliárd forintnál. A csoport negyedik negyedévi gazdálkodása az elemzői várakozásoknak megfelelően csaknem hétmilliárd forintos negatív eredményt hozott, az első háromnegyed évben a nyereség 41,09 milliárd forint volt.
Elemzők szerint a gyorsjelentési szezont követve komoly profitrealizálás várható a magyar piacon, a szakértők a kis forgalmú részvények esetében nagyobb, míg a vezető papíroktól kisebb eróziót várnak.
Nehezen tűri az alattomos, liberális propagandát a világhírű művész