Dagad az újabb ügynökbotrány

A szombaton nyilvánosságra hozott, 219 nevet tartalmazó ügynöklista nagy vihart kavart az érintettek körében. Többen cáfolták vagy beismerték kapcsolatukat az állampárt titkosszolgálataival, egyházi vezetők pedig jogi lépéseket kezdeményeztek.

Munkatársainktól
2005. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc napirend előtt gyalázatosnak és szégyenletesnek nevezte azokat a szerinte rosszízű, méltatlan politikai vádakat, amelyek az újabb ügynökbotrány apropóján megfogalmazódtak. – A korábbi kormányok nem teljesítették azt a felelősségüket, hogy korrekten, átláthatóan, jogszerűen tárják fel a múltat, mert ha ezt megtették volna, ma nem itt tartanánk – vélekedett Gyurcsány Ferenc parlamenti felszólalásában. A kormányfő szerint az országnak a múlt helyett a jövőbe kell fordulnia, egyben a kormány új átvilágítási törvényjavaslatának támogatására kérte a képviselőket.
Demeter Ervin (Fidesz) volt titokminiszter szerint az alkotmányba kell foglalni, hogy ne gyakorolhasson közhatalmat olyan személy, aki 1990 előtt együttműködött a politikai rendőrséggel, annak „termékeit fogyasztotta”, vagy részt vett annak irányításában.
*
Demeter Ervin úgy vélte hogy biztosítani kell nemcsak a III-as főcsoportfőnökség, hanem a pártállam összes titkos iratának megismerhetőségét, illetve gyorsított eljárásban kell felülvizsgálni a minősített iratokat. – 1989 decemberében és 1990 januárjában az iratok jelentős részét széthordták és megsemmisítették olyan parlamenti képviselők közreműködésével, akik ma is szocialista padsorokban ülnek – jelentette ki Demeter Ervin.
Demszky Gábor szerint az Antall Józsefnek is átadott ügynöklistával a titkosszolgálatok és a velük összefonódott egyes politikai erők azt akarták üzenni, hogy ne hozzák nyilvánosságra az ügynökök nevét, hiszen a demokratikus pártok is érintettek. A főpolgármester úgy véli, hogy Antall meg is fogadta a tanácsot, hiszen abban a ciklusban nem született törvény a múlt megismerhetőségéről, és az utána következő két kormány sem alkotta meg a szükséges jogszabályokat. Demszky elismerte ugyanakkor, hogy ő 1990-ben Antall József környezetéből kettős áttétellel megkapta ezt a listát.
Magyar Bálint oktatási miniszter az SZDSZ-es főpolgármesterrel együtt elítélte azt a módszert, hogy az internetre tesznek fel különféle listákat. Magyar arról beszélt, hogy Demszkyvel együtt levelet írtak az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárához, amelyben további iratok átadását kérik az intézménytől, illetve a jelentéseket készítő hálózati személyek adatait. A miniszter szerint a levéltár nem ügyfélbarát, hiszen nem adott át részükre minden, személyükkel kapcsolatos iratot. Mint fogalmazott, sem a megfigyeltekről készült fényképfelvételeket, sem az esetleges lehallgatások jegyzőkönyvét nem ismerhetik meg, sem pedig a megfigyelteket érő retorziók kiötlőiről nem tudhatnak meg információkat az egykori áldozatok.
László Boglár kormányszóvivő tegnap bejelentette: a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) vizsgálatot kezdett a hét végén nyilvánosságra hozott ügynöklista hitelességének megállapítására.
Tóth András (MSZP) nemzetbiztonsági államtitkár lapunknak úgy nyilatkozott: nem tud a szóvivő által említett hitelességvizsgálatról. – Az NBH és az Információs Hivatal munkatársainak azt a feladatot adtam, hogy vizsgálják meg, történt-e jogsértés az adatok kiszivárogtatásával, amelyre még ezen a héten választ kapok – jelentette ki Tóth .
Varga László, Budapest Főváros Levéltárának korábbi főigazgatója tegnap úgy vélte, hogy a névsort 1989 novembere körül állíthatták össze, csakúgy, mint a Németh Miklós által készíttetett listát, azonban azon volt olyan név, ami ezen nincs. – Minden lista manipulált, mivel a nyilvántartás annak idején nem listák alapján történt, valamilyen szempont alapján kezdtek kiválogatni a kartonrendszerből neveket – jelentette ki. A listán szereplők közül néhányan már vasárnap beismerték, hogy volt valamilyen kapcsolatuk az állampárt belügyminisztériumával.
Foky Ottó animációsfilm-rendező beszélt beszervezéséről, de úgy nyilatkozott: nem jelentett.
Szegvári Katalin, az ismert televíziós műsorvezető a Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek címzett nyílt levélben beszélt múltjáról, amelyben felhívta a figyelmet, hogy éppen azok életével játszik, akiket többek között saját felesége nagyapjának köszönhetően megzsaroltak és beszerveztek. Szegvári jelezte, hogy a kormányfőt személyes ellenségének tekinti.
Fényi Tibor, az SZDSZ egyik alapítója az internetes lapnak beismerte, hogy jogosan szerepel a listán, miután két ismerőséről jelentést írt.
Bohó Róbert, az ’56-os forradalomban jelentős szerepet játszó Petőfi Kör tagja elismerte, hogy 1972-ben a III/II-es ügyosztályra szervezték be, majd később áthelyezték a III/III-as ügyosztályra, ahol a rendszerváltásig állt állományban.
Bába Iván, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője lapunk kérdésére elmondta: az átvilágítóbírák 1998. július 15-én kelt határozata megállapította, hogy semmilyen formában nem működött együtt a törvényben megjelölt szervezetekkel. Dombóvári Gábor tévés műsorvezető, Győri Béla, a MIÉP szóvivője, Bodolay Géza kecskeméti színházigazgató és Gombár János, az MTV Ablak című műsorának egykori főszerkesztője is cáfolta, hogy jelentést írt volna a III-as csoportfőnökségeknek.
Szigeti Ferenc, a Karthago együttes vezetője elismerte ugyan, hogy a rendszerváltás előtt megpróbálták beszervezni, de kijelentette, hogy nem volt ügynök, senkiről sem jelentett.
Ismert: a hét végén egy magát Szakértő 90-nek nevező ismeretlen személy egy kétszáztizenkilenc főből álló ügynöklistát helyezett el az angelfire.com nevű külföldi internetes tárhelyszolgáltatónál. Antall Péter, a néhai miniszterelnök fia és Horváth Balázs egykori belügyminiszter is egyetértett azzal: a lista nagymértékben hasonlít a Németh Miklós által Antall Józsefnek és Göncz Árpádnak átadott listával. Ezzel a pártállam utolsó miniszterelnöke azt kívánta láttatni, hogy az akkori ellenzék soraiban is voltak ügynökök, így az MSZP vagy az MSZMP tagságából senkit nem tüntettek fel a listán. A hét végén bemutatott dokumentumon viszont feltűnően sok egyházi vezető neve szerepel. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos jelezte: bűncselekménynek számít az ügynöklista bemutatása és az azon szereplő adatok idézése is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.