Tegnap este elfogadta a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége Budapest ez évi 400 milliárd forint kiadással számoló költségvetését. Az ellenzék mellett Atkári János – feladatköreitől megfosztott – főpolgármester-helyettes is jogsértőnek nevezte a város büdzséjét, és nemmel szavazott arra. PR-motiváltnak nevezte a költségvetési tervezetet, amelyet a jelenlegi formájában szerinte a közelgő választások miatt nyújtottak be a koalíciós pártok. A városatya Demszky Gábor mondataira úgy reagált, hogy a főpolgármester nem őszinte, amikor nem nevezi meg azokat a vagyoneszközöket, részvényeket, amelyek eladásából finanszírozhatók a kiadások. Atkári megerősítette azt a lapunkban már korábban megjelent információt, miszerint a városvezetés a fővárosi gázművek még önkormányzati tulajdonban lévő többségi részvényeinek értékesítésével fedezheti a működési és fejlesztési költségeket. Hozzátette ugyanakkor, hogy egy korrekt privatizáció előkészítését szakértőkre kell bízni, az eladásból befolyt pénzre idén nem lehet alapozni, egy normális értékesítési eljárás alapján csak 2006 végére lehetne bevétele a fővárosnak a Főgáz Rt. részvényeiből. A büdzséből kitűnik, a főváros nem hajtja végre a szükséges intézményracionalizációs programját, elmarad a főváros államháztartási reformja, Budapest idén feléli a jövőjét – mondta Atkári.
A Fidesz–MKDSZ, az MDF, a MIÉP és néhány MSZP-s képviselő 301 módosító indítványt nyújtott be a büdzséhez, ám mindegyiket leszavazta a koalíciós többség. Kupper András, a Fidesz frakcióvezetője szerint egyre nehezebb a megélhetés Budapesten, ám ezekre a mindennapos problémákra nem ad választ a költségvetés, amit már nem fognak megbocsátani a polgárok a városvezetésnek jövőre. Mint fogalmazott, egy öszszefüggéstelen ígérethalmazról szavaztak, amelyből hiányzik egy átfogó gazdasági stratégia is. Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője Atkári Jánoshoz hasonlóan a törvénysértésre hívta fel a figyelmet, mivel a büdzsé részét képező forrásmegosztásban javítatlan tényadatok szerepelnek, amelyeket ráadásul könyvvizsgáló sem ellenőrzött.
Demszky Gábor úgy vélekedett: kiszámítható, beruházásösztönző büdzsét fogadtak el, amelynek következtében 418 fejlesztés megvalósítása indulhat azonnal különböző ágazatokban. Ennyi beruházás engedélyokiratáról döntött ugyanis tegnap a közgyűlés, amely különböző ágazatok építési, rekonstrukciós fejlesztéseit tartalmazza. Sok száz millió forintot, néhol milliárdokat különítettek el út-, hídfelújításokra, óvodák, iskolák rekonstrukciójára, de az aquincumi híd és az 5-ös metró tervezésére is.
A napirend tárgyalása előtt a jelenlévők – Kupper András javaslatára – egyperces néma felállással emlékeztek meg a kommunizmus áldozatairól. A frakcióvezető egy-egy történelemkönyvet adott át a két koalíciós frakcióvezetőnek és Schiffer János főpolgármester-helyettesnek, amelyekben megszállásként nevezik a „felszabadulást”. Demszky Gábor a holokauszt áldozatairól önként megemlékezett korábban. Ugyanakkor nem vették napirendre a MIÉP-frakció által benyújtott, a tüntető gazdákat támogató nyilatkozatot.
Visszavont rendelet. A Fővárosi Közgyűlés visszavonta a telefonfülke- reklámok ügyében hozott diszkriminatív rendeletét. A képviselők a kipattant botrány miatt tisztségeiről lemondó, a szóban forgó rendeletet előterjesztő fideszes Sasvári Szilárd helyére Endrédy Istvánt (Fidesz–MKDSZ) választották. Ugyanakkor a frakciója által visszahívott Juharos Róbert, a jogi bizottság szintén fideszes elnöke – az MSZP–SZDSZ-koalíció szavazataival – a helyén maradt, így nem tudta az ellenzéki képviselőcsoport lecserélni őt Ughy Attilára. A közgyűlés arról is döntött, hogy 60 napon belül készüljön rendelet a jogszerű közterület-használat minőségi és mennyiségi túlterjeszkedés eseteinek szabályozásáról. Elfogadták azt is, hogy a Fővárosi Közgyűlés hozzon határozatot az önkormányzatot megillető kártalanítás ügyében.