Még mindig nem világos, hogyan terjed a madárinfluenza H5N1 vírusa – állapították meg a szakértők a 28 ország küldötteinek részvételével Vietnamban megtartott, tegnap zárult nemzetközi konferencián – adta hírül az AFP. Bejelentették azt is: a vietnami Thai Binh tartományban egy 21 éves fiatalember szervezetében is kimutatták a H5N1 vírust, amely már 13 embert ölt meg az országban. Valószínű, hogy 14 éves húga is elkapta a kórt, de a belázasodott kislány teszteredménye még nem készült el. A betegség annak ellenére terjed, hogy a régió legveszélyeztetettebb országaiban már 140 millió baromfit öltek le. A szakértők már nem is remélik, hogy a vírus eltűnhet. Csak abban bíznak, hogy sikerül megakadályozni a továbbterjedését, mielőtt kialakul az a mutánsa, amely már emberről emberre is képes átvinni a fertőzést.
A tanácskozáson részt vevő nemzetközi szervezetek képviselői a veszélyérzet riasztó hiányát bírálták, holott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői már hetek óta az egész világot fenyegető súlyos veszélyről szólnak. Samuel Jutzi, az ENSZ élelmezésügyi szervezetének (FAO) tisztségviselője elmondta: az Ázsiába érkező nemzetközi pénzügyi támogatás tavaly 18 millió dollár volt, noha legalább százmillió kellene a harc sikeréhez. A konferencián elfogadott ajánlás szerint szükséges lenne, hogy az ázsiai baromfitenyésztők zárt területen tartsák állataikat, s elkülönítsék a háziszárnyasokat a vírushordozó kacsáktól, amelyek akkor is megfertőzhetik társaikat, ha tünetmentesek.
Thaiföld arra szánta el magát, hogy elpusztít 2,7 millió kacsát – írta a Reuters. Vietnam úgy döntött, az eddig szabadon tartott, s a farmoktól mesze elkóborló kacsákat ketrecben kell tartani, s egyelőre felhagynak a szaporításukkal is. A szakértők szerint azonban a rendelkezés nem elég, felvilágosító kampány is szükséges az állattartók körében.
Hollandia lezárja a kapukat: példátlanul szigorú menekültügyi törvényeket fogadtak el
