Klaus idő előtti választásokat sürget

Somogyi Mátyás
2005. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csehországi koalíciós válság továbbra is megoldatlan, és egyre inkább szövevényesebbé válik, a vitatkozó partner pártok vezetői e hét közepén ülnek ismét tárgyalóasztalhoz. Bár Stanislav Gross kormányfő, a szociáldemokrata párt ügyvezető elnöke maga is kevés esélyt lát már a KDU–Csehszlovák Néppárttal kötött koalíció fenntartására, azt jelezte, még nem szánta el magát kormánya néppárti tagjainak menesztésére. Ugyanakkor az érintett három miniszter pártja nem hajlandó kilépni a koalícióból. Miroslav Kalousek, a néppárt elnöke váltig hangoztatja: pártja a koalíció folytatásának híve, de Grossnak távoznia kell a kormányfői posztról. Václav Klaus államfő a hét végén azt mondta, nem fogadná el a néppárti miniszterek lemondását. A legerősebb ellenzéki erő, a Polgári Demokrata Párt (ODS) a válsághelyzetből a legjárhatóbb kiutat az idő előtti választásokban látja. Milos Zeman exkormányfő a kisebbségi kormány felállításának lehetőségét elkésettnek tekinti, szerinte a még járható egyedüli megoldás a szakértői kormány kinevezése lenne.
A cseh államfő a Mladá Fronta Dnesnek nyilatkozva értékelte a helyzetet. Úgy véli, a válság nem Gross kormányzási módja, hanem a személye és családja körüli problémák miatt keletkezett. „Ebben az értelemben tehát Stranislav Gross válságáról van szó” – mondta.
Klaus kifejtette, az ország számára a legjobb megoldást az idő előtti választások kiírása jelentené. Ha az érdekelt pártok nem tudnának megegyezni a választási ciklus befejezésében, akkor legalább meg kellene állapodniuk annak lerövidítésében. Mert a parlament bizalmát elnyerni képtelen kormányalakítási kísérleteknek nincs értelme. A köztársasági elnök úgy látja, hogy a kilencvenes évek végétől, a szociáldemokraták hatalomra jutását követően Csehország veszedelmes lejtőre jutott, megbillent a rendszerváltás utáni első években kialakult, a szabadság és a rend egyensúlyára épülő egyensúly. Szerinte az ismételten válsághelyzeteket előidéző, az arányos képviselet elvét követő hatályos választási rendszert meg kellene változtatni, mivel az nem teszi lehetővé a szilárd és átlátható kormányzást, s válság esetén az ésszerű átmeneti megoldást. Bízik abban, hogy a jövőben olyan politikusok lépnek színre, akik képesek lesznek e választási rendszer megváltoztatására.
A cseh államfő kitért az uniós alkotmányszerződéssel szembeni kifogásaira is. Elmondta, számára ez a dokumentum alapvető fordulatot jelentő lépés, amely az államok Európáját Európa-állammá változtatja, amelyben a tagállamok egyszerű régiókká vagy tartományokká válnak, a megosztott szuverenitást felváltja az európai szuverenitás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.