Különös házasság harmincöt év után

Hiába veszi feleségül régi szerelmét, Camilla Parkert a walesi herceg, a hölgyet mégsem illetik meg mindazon kedvezmények, amelyek a brit szokásjog szerint az uralkodó feleségének járnak. Mindez azonban feltehetőleg csak akadékoskodás – vélik mindazok, akik őszintén hisznek a tündérmesékben, és árgus szemmel figyelik a királyi család tagjainak életét.

Szentesi Zöldi László
2005. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétségkívül bátor tett, hogy az áprilisban egybekelő pár máris vállalta a megméretést, hiszen nem sokkal a bejelentés után, csütörtök este együtt jelentek meg a nyilvánosság előtt egy windsori fogadáson. S hogy a „love story” teljes legyen, a résztvevőknek és a sajtó képviselőinek Camilla megmutatta gyémánt eljegyzési gyűrűjét, és olyan intim részleteket is feltárt, mint hogy a brit trón várományosa a hagyományos módon, fél térdre ereszkedve kérte meg a kezét.
Sokan azonban képtelenek feldolgozni a történteket, pedig Károly és Camilla kapcsolata immáron harmincöt éve tart. Mindenekelőtt a néhai Diana hercegnő már-már vallásos szektára emlékeztető híveiről van szó, akik soha nem bocsátották meg Károly csapodárságát. Fontosabbak ennél az alkotmányjogászok és a politikusok aggályai, akik szerint Károly és Camilla házasságával tovább gyengülhet a monarchia intézménye. Mindenekelőtt gondot jelent, hogy a szóban forgó hölgy polgári származású, és előző házasságát katolikus templomban kötötte – vélik a bírálók. Ez utóbbi tény a hagyományok értelmében ellehetetlenítené a trónigényt, hiszen az angol korona viselője egyúttal az anglikán egyház világi vezetője is. Mi tagadás, egyházjogi szempontból valóban nem kívánatos, hogy a trónörökös elvált, katolikus múltú asszonyhoz kösse a sorsát. Ennél súlyosabb gondot okoz Camilla címének pontos meghatározása. A legújabb hírek szerint nem lesz walesi hercegnő, nehogy bármiféleképpen is megsértse Diana emlékét, ellenben megilleti a Cornwall hercegnője titulus. Mindezek értelmében immáron az is egyértelmű, hogy az esetleg trónra lépő Károly feleségeként Camilla királynő sem lesz. További „csavar” lenne a történetben, ha Károly lemondana a trónról idősebb fia, Vilmos javára, de a kiszivárgott hírek szerint ennek kevés a valószínűsége.
Az a tény mindenesetre, hogy Erzsébet királynő és férje, Fülöp edinburghi herceg a legmelegebb jókívánságait fejezte ki a párnak, némiképp előrevetíti a hozzátartozók általános megelégedettségét, különösen, ha figyelembe vesszük: állítólag Vilmos és Harry herceg is örül az atyai döntésnek. Fontos is a békesség, hiszen az uralkodó környezetében hangos botrányok kísérik a királyi család viselt dolgait. A jelek szerint a brit közvélemény sem igen fogékony a botrányokra, általában véve helyesnek tartják a tervezett házasságot. A meglehetősen puritánra tervezett ünnepségre egyébként csak a legszűkebb baráti társaságot hívják meg, köztük Tony Blair miniszterelnököt, aki egy hónappal később méreti meg magát és pártját a választásokon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.