Leáll a Pick ceglédi gyára

A Pick Szeged ceglédi kirendeltségén bejelentették: a termelés leáll, mintegy 200 dolgozót elbocsátanak. Az épület falán tábla hirdeti: tavaly december 30-án fejeződött be a SAPARD pályázati támogatásból és költségvetési pénzből finanszírozott fejlesztés. Január elején már bejelentették az elbocsátásokat a munkaügyi központban. A SAPARD elnyeréséhez ötéves működést garantáló terv szükséges. A Leisztinger Tamás MSZP közelinek tartott üzletember érdekeltségébe tartozó és mélyrepülésben lévő Pick Szeged Rt. 2003–2004-ben több mint 862 millió forint SAPARD-támogatást kapott, miközben tavaly a pályázatok 40 százalékát forráshiány miatt nem tudta befogadni a program.

Nánási Tamás
2005. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pick Szeged Rt. ceglédi telephelyére vezető, burkolat nélküli földúton a gyalogosok és az autósok is csúszkálnak az olvadó, latyakos hóban. Az egyetlen aszfaltozott bekötőúton sem jobb a helyzet. De nincs is nagy sürgés-forgás errefelé. A vezetők csütörtökön hivatalosan is bejelentették: itt már tavasztól 200 embernek nem lesz tovább munka. A télvégi nyomasztó szürkeség nem akar múlni, ám sokan megállítanák az időt.
– Mit mondhatnánk? Még egy hónap, aztán vége… mehetünk „munkanélkülire” – feleli kérdésemre egy 45 év körüli férfi, aki az utolsók között hagyta el a húsüzemet a kétórási műszakváltás után. Mint mondja, több mint húsz évet húzott le itt, kiváló húsipari szakmunkás, de hát kinek kell manapság egy jó hentes? Főleg az ő korában: a maszekok a fiatalokra hajtanak… A végkielégítést megadják, úgyhogy van egy kis haladék, de hogy mit hoz a jövő, ki tudja… – mondja elmenőben.
– Mi történhetett? Miért kellett bezárni? – faggatom. – Azt ne tőlünk kérdezze – feleli, és sem ő, sem kollégája nem árulja el a nevét. „Nekünk már nincs vesztenivalónk, de tudja, hogy van ez…” – legyint, és sietősre fogja a lépést a bokáig érő latyakban. Egy fiatal fiú is éppen hazaindul. Nem akarom elhinni, de könnybe lábad a szeme a kérdésre, hogy miként érinti az elbocsátás. „Nehogy azt higgye… csak dolgoztam, és azért” – magyarázza. Négy éve keresi a kenyerét a húsüzemben. Betanított munkásként. – Mi sem tudunk semmit, csak annyit mondtak, hogy leállás lesz – mondja kérdésemre. – Volt munka? Jó volt itt dolgozni? – kérdezem. – Jó – mondja. – És a fizetés?
– Mikor hogy. Tűrhető – jön a válasz. – Hogyan tovább, mik a kilátásai? Megvonja a vállát. A nevét ő sem mondja meg. Az épületben biztonsági őrök. Nekik biztos, hogy megmarad a munkájuk, hiszen a leállított üzemre is kell valakinek vigyázni.
A Pest Megyei Munkaügyi Központ ceglédi kirendeltségének vezetője, Madácsyné Somodi Mária szerint bár az utóbbi időben több csoportos elbocsátás is történt a városban, azért bizakodók. A Pick már január elején jelezte szándékát, tavaszig van idő felkészülni. A részletes listát ugyan még nem kapták meg, de a vezetőséggel többször is egyeztettek. Az tény: a húsos szakmában a környéken nemigen van elhelyezkedési lehetőség, de egyelőre még nem tudni, hány szakmunkásról, hány betanított munkásról van szó. Mint mondta, az általános tapasztalat az, hogy a munkanélküliek körülbelül nyolcvan százalékának tudnak ajánlani valami megoldást.
A városban egyébként nagy volt a megdöbbenés a bezárás hírére. Hiszen a Pick színrelépésével sokan azt hitték, visszatér a ceglédi húsipar aranykora. Ugyanis a városban emberemlékezet óta ezreknek adott munkát a gyár, aztán jött a rendszerváltozás és a fokozatos „leépülés”. Majd jött Leisztinger Tamás, az ország egyik leggazdagabb embere, aki több mint 30 milliárdos vagyonnal bír.
Az üzletember 2000–2001-ben gyorsította fel terjeszkedését – cégén, az Arago Rt.-n keresztül – az addigra már 21–24 százalékos hazai részesedést és piacvezető pozíciót kivívó Pick csoportban. Már akkor a vállalatbirodalomhoz tartozott a Herz szalámigyár, a győri Ringa Rt. és a Szegedi Paprika Rt. mellett a 2000-ben megvásárolt Ceglédhús is. Azonban a Pick csoport eredményei az Arago meghatározó tulajdonossá válása óta folyamatosan romlanak. Miközben a saját tőke a 2001. évi 31,4 milliárdról tavaly december végére 8,82 milliárd forintra csökkent, a Pick többször rekordösszegű – 2002-ben például 17,5 milliárd forintos – osztalékot fizetett Leisztinger vállalkozásának. Egyes elemzők szerint az üzletember ezzel hamar kivette a cégcsoportból a befektetett összeget, ezután már a Pick továbbértékesítése volt a stratégiája, hiszen az érte kapott vételár tiszta nyereségnek számít.
Az eladással kapcsolatban felröppentek különféle hírek dán, amerikai befektetőkről, állami támogatással nyélbe ütött Bábolna-biznisz tervéről. Közben gőzerővel megindult a cégcsoport átszervezése, 2000– 2004 között 13 milliárd forint értékű beruházásra került sor. Az „áldásokból” kezdetben Cegléd is részesült: idetelepítették a Ringa sonka- és bacongyártó gépeit, 2003 őszén 230 dolgozót vettek fel. A tavalyelőtti 345 milliós veszteség után 2004-ben a helyzet jobbra fordulásában reménykedett a menedzsment, ehhez képest a legfrissebb hírek drámai mértékű zuhanásról, 5,08 milliárd forint adózás előtti veszteségről szólnak. Az árbevétel az utóbbi években szinte megfeleződött, a cégcsoport hitelállománya növekedett. Az Arago nemrégiben házon belül, a szintén Leisztinger-érdekeltségű Forrás Rt.-nek adta el a Szegedi Paprika Rt.-t, és pénzügyi befektetőé lett a Herz szalámicég. A társaság tavaly mintegy kétszáz dolgozójától vált meg, mert leállította a sertésvágást és az azzal kapcsolatos más tevékenységeket.
A mélyrepülésben lévő Pick Szeged Rt. a földművelésügyi tárca honlapján olvasható adatok szerint 2003 júniusa és 2004 februárja között összesen 862 503 397 forintnyi SAPARD-támogatást kapott. Ebből a ceglédi üzemnek is jutott 49 553 028 forint, mégpedig a „technológiai és higiéniai szint emelésére”. Az épület falán olvasható: „Húsipari berendezések szállítása. A projektet támogatta az EU és a Magyar Köztársaság”. A munka 2004. április másodikán kezdődött, és december 30-án fejeződött be. A modern higiénés viszonyok kialakítását követően néhány nappal a cég már jelezte a munkaügyi központnál a tavaszra tervezett elbocsátásokat.
Lengyel Zoltán, a Fidesz mezőgazdasági kabinetjének vezetője lapunknak elmondta: a SAPARD-támogatás elnyeréséhez ötéves üzleti tervet kell benyújtani, ami arra az időre garantálja a működőképességet. Az összeg nagyságrendjében jelzálogot tesznek az adott ingatlanra. A trükk általában az, hogy más ingatlant ajánlanak fel a kedvezményezettek fedezetképpen. A ceglédi bezárás óhatatlanul felveti a minisztérium felelősségének kérdését: vajon milyen alapossággal bírálta el a földművelésügyi tárca az üzleti tervet? Mi volt a felkínált fedezet? Lengyel Zoltán arra is felhívta a figyelmet: miközben tavaly a 8827 SAPARD-pályázatból csaknem negyven százalékot forráshiány miatt visszadobott, illetve a jóval előnytelenebb AVOP-rendszerbe irányított át a tárca, a zuhanórepülésben lévő Leisztinger-érdekeltség csaknem egymilliárd forintnyi támogatást vehetett fel. Ez az összeg több száz kis- és közepes vállalkozót húzhatott volna ki a bajból – szögezte le.
A Cegléden terjedő pletykák szerint „kizárt”, hogy vége az üzemnek. Azt beszélik, túl jó ahhoz, hogy megszűnjön. A bennfentesek szerint csak valami trükkös névváltoztatásról van szó. Takács László, a Fidesz helyi önkormányzati képviselője szóbeli kérdésében azt tudakolta a város vezetésétől: vajon a kétszáz munkást elbocsátó Pick kapott-e helyi adókedvezményt, és ha igen, miért és mennyit? Az illetékesek írásbeli választ ígértek. A Pick Szeged Rt. vezérigazgatója, Kovács Károly lapzártáig nem kívánt nyilatkozni az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.