Minimális plusz

Csökkenő nyitás után tegnap óriási emelkedésbe kezdett a Budapesti Értéktőzsde fő indexe, a BUX. Kora délután azonban hirtelen irányt váltott, s a napi csúcsáról mintegy 700 pontot zuhant; a veszteséget csak a kereskedés hajrájában sikerült lefaragni.

Dénes Zoltán
2005. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Délig több mint 700 pontot emelkedett tegnap a Budapesti Értéktőzsde indexe, ám ezt követően óriási lejtmenetbe kezdett. Ekkor a vezető részvények és egy-két kivétellel a kisebb forgalmú papírok is jócskán pénteki záró árfolyamuk alá csúsztak. Mivel a mutató meghatározó piaci hírek nélkül kezdett zuhanórepülésbe, feltételezhető, hogy az árfolyamok elérték a befektetők által megadott eladásistop-limitmegbízásokat, illetve közrejátszhatott egyszerűen a profitrealizálási törekvés is. A zuhanás után elsősorban az OTP és a Mol segítségével ismét a nyereséges oldalra került a BUX, s végül csaknem 28 milliárdos forgalom mellett, 0,2 százalékos pluszban, 18 382,6 ponton zárt. A négy vezető részvény közül a legnagyobb forgalmat vonzó Mol-papírok 0,3, az OTP-részvények pedig 0,1 százalékkal erősödtek. A Richter-részvények kurzusa 2,2 milliárdos forgalomban minimálisan, 0,02 százalékot gyengült. Bár a Matáv-részvényeket semlegesről alulsúlyozásra ajánlotta a JP Morgan brókerház, több mint 1,6 milliárdos forgalom mellett 1,4 százalékkal, 950 forintra drágultak. A több mint 1,2 milliárdos forgalmat generáló BorsodChem ezúttal 2,5 százalékkal, 2521 forintra gyengült. A kisebb forgalmú papírok közül jól szerepelt a Synergon és az FHB. A Synergon tegnap közölte, hogy keretszerződést kötött az Erste-Dat Informatikai Tanácsadó és Vállalkozó Kft.-vel a Földhitel- és Jelzálogbank informatikai tevékenységének segítésére. Az egy évre szóló szerződés elsősorban fejlesztési tevékenységeket foglal magába. Az informatikai társaság részvényei a szokásosnál magasabb, 680 milliós forgalomban 0,9 százalékot erősödtek. Az FHB papírjai több mint 610 millió forintos érdeklődés mellett, 150 forintot drágulva, 15 050 forinton zártak. Az Egis pedig, amely a kereskedés során egy 1000 forintos sávban ingadozott, végül a napi átlag közelében, 1,7 százalékkal gyengülve, 17 200 forinton fejezte be a napot.
Jelentős kereslet mellett tovább erősödött tegnap a forint a bankközi devizapiacon. Az eurót délután 241,71–241,75 forinton jegyezték, 30-40 fillérrel gyengébben a pénteki árfolyamnál. A forint 18 bázisponttal 14,39 százalékra erősödött a 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán, 61 bázispontra közelítette meg a sávszélt. Az euró mélypontját 241,60 forintnál érte el – a forint 2003. január vége óta nem volt ilyen erős az euróval szemben. Az MTI-nek nyilatkozó szakértők a hét további részében is a forint erősödésére számítanak a piacon, s nem múlt el az esélye annak, hogy a forint/euró kurzus eléri a 240,01 százalékos sávszélt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.