Moszkva: nem várható előrelépés

Előreláthatólag a gazdasági kérdések állnak majd Gyurcsány Ferenc jövő heti moszkvai látogatásának középpontjában. A kormányfő ötlettelen, általánosságokban mozgó felszólalása egy minapi, a magyar–orosz kereskedelemmel foglalkozó kamarai fórumon azonban nem sok újdonsággal kecsegtet. Nem segíti az előrelépést az a tény sem, hogy a két ország érdekei e téren aszimmetrikusak.

2005. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Központi témája lehet a tárgyalásoknak az olaj. Erre utal, hogy az orosz diplomácia vezetője már a látogatást előkészítő külügyminiszteri találkozón is kiemelt hangsúlyt fektetett arra, hogy megnyugtassa magyar kollégáját. Mint Szergej Lavrov kijelentette, az olajszállítások zökkenőmentessége biztosított. A kérdésnek az ad különleges időszerűséget, hogy mint arra egy nyilatkozatában Somogyi Ferenc külügyminiszter is utalt, az év elején voltak bizonyos fennakadások a szállításokban. A gondot a Magyarországra irányuló export nagy részét a közelmúltig adó Jukosz körül fodrozódó hullámok okozták. A cég nyugatra menekült tulajdonosai ugyanis elkeseredett csatát vívnak az orosz állammal, ami az exportra is kihatott. Moszkva ugyanis nem nézte jó szemmel, hogy a még kifizetetlen adótartozás ellenére a régi szerződések alapján befolyó bevételek Nyevzlinék számláit dagasztották, s közbelépett. A Mol a január eleji bizonytalanság után azonban pótolni tudta a kieső szállításokat, előbb főként a Szibnyefty és a TNK–BP olajából vásárolva, majd miután a Jukosz előre nem látható körülményre hivatkozva felfüggesztette a vele fennálló szerződést, ötéves megállapodást kötött az új orosz piacvezető olajóriással, a Lukoillal. Mindenesetre mindenki számára megnyugtató lehet, ha Moszkvában a legmagasabb szinten erősítik meg, hogy az olajszállítások zökkenőmentessége garantált. Főleg azután, hogy Somogyi Ferenc az előzetes tervek ellenére sem találkozott Viktor Hrisztyenko energiaipari miniszterrel.
Ugyanígy megkerülhetetlen téma a Jukosz-ügy egy másik, a Molt szintén érzékenyen érintő negatív hatása. A két cég fele-fele arányban, 150-150 millió dolláros tőkével működtette ugyanis a nyugat-szibériai hanti-manysi tartományban a ZMB néven ismert kitermelővállalatát. A tőkerész arányában osztoztak az immár 30-40 működő kútból kitermelt olajon is, ám a saját részét a Mol infrastruktúra híján logikus módon azon nyomban el is adta a Jukosznak. A cég felett gyülekező sötét felhők miatt azonban egyre kevéssé volt járható ez az út, az olaj ugyanis ment, a mind nagyobb gondokkal küszködő Jukosz azonban nem fizetett. Gyurcsány Ferencnek fel kell vetnie e témát már azért is, mert Putyin elnök többször is nyilvánosan ígéretet tett arra, hogy a Jukosz körüli botrányok nem fogják érinteni a Mol szibériai termelővállalatát.
A látogatást megelőző nyilvános kijelentésekből kiindulva azonban a magyar kormányfő feltehetően inkább a magyar export növekedésére helyezi majd a hangsúlyt. A tavalyi 37 százalékos bővülés valóban örvendetes, e jól hangzó szám mögött meghúzódó szomorú valóság azonban erősen árnyalja a képet. Az egynegyedével bővült áruforgalom meghaladta a 4,2 milliárd dollárt, amelyen belül a magyar export 830 milliót tett ki. Ez a piac nagyságához és a lehetőségekhez képest eleve kis összeg, ráadásul a növekedésből mintegy 15 százalék a dollár árfolyamának változásából fakad, a többit pedig csupán néhány, keleten valóban jól prosperáló cég, többek között a Richter és az Egis, valamint a Nokia egy ötvenmillió dolláros üzlete adja. Amiről azonban a politikusok oly sokat szeretnek beszélni, az élelmiszerexport – benne a boré is – szinte a nullával egyenlő. E termékeink ugyanis ezen a piacon sem versenyképesek. Már itt is alapfeltétel a jó minőség, nem beszélve a jó árról. A mi boraink azonban túl drágák, nem állják a versenyt az államilag sokkal inkább támogatott chilei vagy kaliforniai termékekkel, s a szaküzletek elitrészlegeiből ki is szorulnak. A magyar vállalatok nem fordítanak elég figyelmet a marketingre sem. Kirívóan durva, bár jellemző példa erre, hogy Medgyessy Péter oly nagy píárral kísért 2002-es moszkvai útján az üzletember-találkozó résztvevőinek francia bort szolgáltak fel. Így aztán hiába bűvészkedik a politika a számokkal, a szomorú tény az, hogy az egykor kedvelt magyar élelmiszerek lényegében kiszorultak e valamikor hagyományos piacról.
Ez persze az orosz felet érthetően nem rázza meg nagyon, ők a nagy cégeik magyarországi piacra jutásában és a politikai szempontból sem elhanyagolható tulajdonszerzésben érdekeltek. Többször felmerült ezzel kapcsolatban a Mol, amelynek pakettrésze vagy a gázüzletága iránt folyamatos az érdeklődés. Nem titok az sem, hogy az orosz állami áramszolgáltató, a RAO JeESZ tulajdont szerezne a Magyar Villamos Művekben (MVM). Aligha fognak Moszkvában lelkesedni azért, ha a Dunaferr után erről is lecsúsznak, amire van esély, hiszen az MVM-et állítólag még Medgyessy Péter odaígérte a franciáknak. Igaz, hasonló módon cselekedett 2002-ben Moszkvában a Dunaferr-rel, ami mégis a Janukovicsékhoz közel álló ukrán Donbassé lett. A moszkvai Ingeokom a budapesti metró korszerűsítésében, míg az Energomasekszport a paksi atomerőmű rekonstrukciójában venne részt, mint ahogy a katonai modernizáció terén is élénk az érdeklődés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.