Tegnap újabb történelmi rekordot döntött a BUX. A nemzetközi tőkepiacokon tapasztalt optimista hangulat, a térséget érő befektetői nyomás hatására a napközben gyengülő index zárásra magához tért, és csekély, 46,54 pontos emelkedéssel megdöntötte hétfői rekordját. A kereskedés végén erőre kapó indikátor által jegyzett részvények többsége drágulást mutatott. Elemzők azt nyilatkozták, hogy a már pénteken megjósolt kedvezőbbik forgatókönyv valósult meg, azaz a BUX a 16 ezer pontos határon átlépve tovább gyarapodott, és nem korrigált.
A forgalom 17,7 milliárd forintra rúgott, ebből hétmilliárd forintnyi kötés a szintén történelmi csúcsára emelkedő OTP-papírokra született. A pénzintézet részvényeinek emelkedését a hétfői napon publikálásra kerülő gyorsjelentés drágította. Az OTP papírjai tegnap 1,5 százalékkal drágulva zártak.
Az OTP közölte, hogy a bankcsoport tagjai közül az OTP Bank és az OTP Faktoring a kamatkülönbözetet választotta az ún. banki különadó alapjául, míg további öt érintett tagja – az OTP Jelzálogbank, az OTP Lakás-takarékpénztár, a Merkantil Bank, a Merkantil Car és a Merkantil Ingatlan Lízing – az adózás előtti eredményt – jelentette be Spéder Zoltán alelnök, vezérigazgató-helyettes kedden a BÉT honlapján.
A fenti választásnak megfelelő különadó befizetése a bankcsoport 2005. évi magyar számviteli szabvány szerinti konszolidált adózás utáni eredményét várhatóan – a tervezés jelenlegi fázisában ismert tervek szerint – 9,6 milliárd forinttal fogja csökkenteni.
Szakértők szerint a bank kedvező negyedik negyedéves eredményt és hasonlóan jó egész éves gazdálkodási adatokat publikálhat. Erősödéssel zárt még a spekulatív BorsodChem, valamint a Matáv is.
Pénteki gyorsjelentése után a Mol 0,2 százalékkal gyengült, az olajipari papírokra a csökkenő olajárak hatottak negatívan, de lefelé húzta a Mol árát a horvát INA közelgő újabb privatizációja is. Szakértők azt nyilatkozták, hogy a Mol adósságát növelheti az INA-privatizáció. A portfolio.hu információi szerint a Mol további 15 százaléknyi részesedést szeretne venni az INA-ban, de ehhez meg kellene változtatni a privatizációs törvényt, amihez parlamenti jóváhagyásra van szükség. A horvát kormány várhatóan a részvénypiac pangása miatt az eredetileg tervezettől későbbre halasztja az üzletrész értékesítését.
Tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök arra kérte Ivo Sanader horvát miniszterelnököt, biztosítsa Magyarországot semleges jóindulatáról a Mol Rt. szándékait illetően az INA olajvállalat további privatizációjában. A két miniszterelnök találkozóján a magyar kormányfő azzal indokolta kérését: a régió országainak közös érdeke, hogy egy nemzetközileg is versenyképes társaság jöjjön létre. Sanader a tranzakció időpontjára vonatkozólag annyit közölt, hogy 2005 első felében döntenek az INA privatizációjáról. Arra a kérdésre, hogy mekkora bevételre számítanak a részvényeladásból, a horvát miniszterelnök nem kívánt válaszolni.
Tokióban gyengülés, Londonban, Frankfurtban és az európai idő szerint későn nyitó amerikai parketteken drágulás jelentkezett. A legnagyobb ázsiai parketten a profitrealizálók miatt estek az árak, a Nikkei minimális, 9,43 pontos – 0,08 százalékos – mérséklődéssel fejezte be a napot. A Nikkei mozgásával ellentétesen haladt a londoni börze FTSE 100 indikátora. Elemzők szerint az európai és a tengerentúli optimizmust a kedvező vállalati hírek segítették, de a napközben gyengülő olajárak is pozitívan hatottak. A Federal Reserve (Fed) elnökének derűlátó kijelentése az amerikai költségvetési deficitről tovább javította a befektetői hangulatot az USA-ban.

Orbán Viktor is csatlakozott a Nemzeti Ellenállás Mozgalomhoz! – videó